Dnes ráno byla zveřejněna data o vývoji průmyslové produkce v Německu za měsíc prosinec, která přinesla další zklamání (stejně jako minulý týden průmyslové objednávky). Oproti předchozímu měsíci se produkce snížila o 1,2 % (SA), trh přitom počítal s půl procentním růstem. Ve srovnání s předchozím rokem došlo v prosinci k poklesu o 2,2 %, což je výrazné zpomalení vůči listopadové hodnotě 0,1 %. Trh predikoval y/y pokles výroby jen o 0,6 %.
Prosinec na m/m úrovni přináší nejhorší data za celý loňský rok a současně se jedná o nejslabší výsledek od srpna 2015 (-2,7 %). Další zpomalení a pokles produkce hlouběji do záporu hlásí důležitý zpracovatelský průmysl, nižší byla rovněž produkce kapitálového i spotřebního zboží. Stavební výroba ubrala 0,2 % a objem vyprodukované energie odepsal v prosinci (díky teplému počasí) m/m 3 %. Jedinou subkategorií, která rostla, byly meziprodukty, avšak i zde pozorujeme m/m mírné zpomalení.
Meziročně prosinec přináší zpomalení a prohloubení ztrát ve všech průmyslových segmentech, pro budoucí výrobu je bolestivý zejména 4procentní pokles u kapitálového zboží. Při pohledu na průměr vidíme na úrovni celkové produkce již tři měsíce po sobě pokles výroby o 0,8 %, přičemž nejvýraznější propad zaznamenaly energie (-3 %).
Již slabší průmyslové objednávky minulý týden indikovaly nižší zájem zahraničních partnerů o německé výrobky a dnešní data pokles poptávky potvrzují. V Německu se tak rýsuje podobný obrázek jako v USA, kde je velmi silný sektor soukromé spotřeby doplňován zpomalujícím průmyslem. V případě Německa je důvodem nižší průmyslové výroby primárně utlumený zájem ze zahraničí, zejména ze zemí emerging markets, jmenovitě Číny. Ačkoliv byla prosincová data slabší také kvůli teplému počasí, které pravděpodobně stojí za nižší produkcí energií, vyznění dnešního reportu je jednoznačně negativní a zhoršuje též výhled pro 1Q16. Euro po datech klesá o cca 0,2 % na kurz 1,1182 EURUSD.