Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taková mizerná rovnováha

Taková mizerná rovnováha

23.05.2016 17:45

Po pondělní nadílce PMI z eurozóny a USA budou trhy sledovat asi hlavně několik projevů představitelů Fedu, které jsou na tento týden naplánovány. Ve svém předchozím příspěvku jsem přemítal nad tím, že Fed akciové trhy v USA a možná i dalších vyspělých ekonomikách výše nepustí. Příčina je jednoduchá: Buď dojde k pozitivnímu překvapení, ekonomika USA se z Q1 útlumu vzpamatuje rychleji, než se čeká a Fed toho využije k co nejrychlejší normalizaci sazeb. K ní pak nepřikročí pouze v případě, že se pozitivní vývoj nedostaví. Ani jeden scénář prostor pro udržitelnou rally pravděpodobně neposkytuje. Má tedy cenu tento týden i po něm vůbec sledovat, co zazní z úst amerických centrálních bankéřů?

Odpověď je i přes výše uvedené kladná. Současná „pravidla hry“ ale nezmění úvahy o tom, jaká kombinace z těch dvou uvedených nastane. K takové změně by spíše pouze v případě, že by se změnil celkový „světonázor“ členů FOMC. To by mohlo znamenat větší posun k jestřábímu, či naopak hrdliččímu postoji. První případ by v podstatě znamenal „normalizaci za každou cenu“ a druhý „normalizaci za žádnou cenu“. K ničemu takovému ale pravděpodobně nedojde a my tak můžeme jen dál hádat, jaká z popsaných dvou kombinací růst/sazby bude držet býka při zemi.

Z následujícího obrázku vidíme, že pravděpodobnost těchto kombinací se v posledních týdnech a měsících prudce mění. Pravděpodobnost červnového zvýšení sazeb o 25 bps byla v lednu téměř 50 %, na konci února už jí ale trhy odhadovaly v podstatě na 0 %. Pak opět došlo k prudkému růstu, abychom se ovšem na konci května dostali na cca 5 %. A v posledních dnech se pravděpodobnost opět prudce zvýšila a nyní se pohybuje kolem 30 %. V tuto chvíli se tedy trhy domnívají, že relevantnějším scénářem je stále pomalejší oživení/pomalejší normalizace, ale toto přesvědčení je mnohem slabší než před nedávnem.

FOMC June.png

Je ale skutečně jedno, zda se vývoj vydá tímto směrem, či směrem rychlejší oživení/rychlejší normalizace? Jak jsem psal výše a v předchozím příspěvku, z krátkodobého hlediska trhů a investorů pravděpodobně ano. Na znovuoživení udržitelné rally by totiž bylo potřeba kombinace rychlejší oživení/pomalejší normalizace. Tu ale většinou prosazují jen někteří ekonomové mimo Fed. Kombinace pomalejší oživení/rychlejší normalizace sazeb by pak téměř s jistotou probudila medvědy (i ona má své zastánce a to často z řad těch, kteří věří v poněkud exotičtější ekonomickou teorii).

Čtenář by přesto mohl namítnout, že v delším období je mezi našimi dvěma „realistickými“ možnostmi nebetyčný rozdíl: Je přece určitě mnohem lepší, když se dostaví oživení a Fed jej doprovodí normalizací sazeb, než když sazby zůstanou nízko kvůli tomu, že ekonomika je v relativním útlumu. To je samozřejmě pravda. Na druhou stranu se zdá, že trhy jsou hodně fixovány na to, že „čím nižší sazby, tím lépe“ a to bez posuzování celkového kontextu. A navíc už nějakou dobu v globální ekonomice funguje negativní zpětná vazba, kdy i pouhé hovory o zvyšování sazeb v USA zhoršují finanční a ekonomické zdraví EM. To se pak jako bumerang (zejména přes kurz dolaru) vrací do USA. Je to jedna z řady takových mizerných rovnováh, ve kterých globální ekonomika v pokrizových letech ustrnula. Zvyšování sazeb je pak do určité míry metodou „pokus – omyl“.


Čtěte více:

Bayer (DIP) a Monsanto, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA i vystoupení bankéřů z Fedu… týdenní výhled
23.05.2016 11:45
V kalendáři na tento týden najdeme množství naplánovaných vystoupení b...
Kanadské požáry utichají a černé zlato opět trápí přebytek na trhu
23.05.2016 12:18
Ropa před blížícím se zasedáním OPECu již příští týden zamířila v pond...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2023
10:58Analytik k výsledkům Nike: Zkrocení zlých zásob  
10:35Morgan Stanley: Je tu začátek konce medvědího trhu
10:10Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Rozbřesk: Zklidnění trhů dává Fedu šanci zvýšit sazby
8:55ECB by měla dál zvedat sazby, evropské akcie zahájí poklesem  
8:41Eurozóna musí být při potírání inflace tvrdohlavá, říká šéf Bundesbank
21.03.2023
21:13Spekulace na mírný Fed přinesly další akciovou rally  
20:08Příčiny bankovní krize, nejzásadnější zasedání Fedu v tomto cyklu a jak v této nejisté době investovat
17:13Novák a Cyrani po rekordních číslech ČEZ: Nejtěžší část krize jsme zvládli. Extrémně úspěšný i volatilní rok indikuje rekordní dividendu
17:04Chuť riskovat se vrací, bankovní problémy jdou stranou  
16:38Putin slíbil dodat Číně více plynu, čínské firmy mají zaplnit díry na trhu
16:31Zadlužená Srí Lanka dostane první splátku ze záchranného úvěru od MMF
14:23Zóna vysokého optimismu a R-R-V skóre amerického akciového trhu
13:34Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
13:05Fed výrazně změní jazyk, sazby k 6 % nepůjdou, tvrdí profesor financí Siegel
12:22Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva
12:01Komentář analytika: Čistý zisk ČEZ překonal odhady, management indikuje rekordní dividendu  
11:32FT: Převzetím Credit Suisse rivalem UBS může zaniknout až 40.000 pracovních míst
11:13Nervozita dál ustupuje a bankovní sektor táhne akciové trhy vzhůru  
10:15NUPEH CZ s.r.o.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba