Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Conference Board přináší za květen slabší výsledek, než s jakým počítal trh a současně pokles oproti předchozímu měsíci. Květnové oživení spotřebitelského sentimentu, které reportoval konkurenční index z Michiganské university, se tak (zatím) do výsledků Conference Board nepřeklopilo.
Na základě dnešních výsledků hlavní indikátor klesá na 92,6 bodu (-2,1 b. m/m), což je horší údaj než trhem (agentura BBG) očekávaná hodnota 96,3 bodu. Duben byl revizí nepatrně vylepšen o 0,5 bodu na finálních 94,7 b. Index se druhým měsícem pohybuje pod svým 3M klouzavým průměrem, který má aktuálně hodnotu 94,5 bodu. Ve stejném období před rokem byl hlavní index na úrovni 94,6 bodu.
Za slabším květnovým výsledkem stojí primárně horší hodnocení aktuální ekonomické situace amerických domácností (příslušný subindex -4,2 b. m/m na 112,9 b.), hodnocení budoucích očekávání se zhoršilo pouze nepatrně (-0,7 b. na 79 b.). Po několika měsících se, podle reportu Conference Board, začínají utahovat podmínky na trhu práce. Respondenti hlásí, že je obtížnější najít nové zaměstnání a to se promítá rovněž do méně optimistického hodnocení aktuální hospodářské situace. Výše popsané platí také pro budoucí očekávání, na úrovni osobních příjmů však pokračuje optimistická nálada. Inflační expektace (12M horizont) se m/m vylepšila pouze kosmeticky (+0,1 p.b.) na 4,9 % a zůstávají poblíž historických minim.
Dnešní data posílají hlavní index Conference Board na půlroční minimum, primárně kvůli obavám ze situace na trhu práce, kde začíná být obtížnější najít nové místo. Údaje z reportu Conference Board fungují jako relativně spolehlivý předstihový ukazatel budoucího vývoje na trhu práce a z tohoto pohledu dnešní čísla indikují utahování podmínek. Výsledky Conference Board jsou v protikladu s čísly z Michiganské university, podle kterých byl květen ve znamení růstu spotřebitelské důvěry. Možným důvodem divergence je větší akcent Conference Board na údaje z trhu práce a naopak zaměření michiganského reportu primárně na příjmy/mzdy. Osobní výdaje Američanů se přitom podle dnes publikovaných čísel nečekaně zvýšily, což odkazuje na lepšící se příjmovou situaci domácností.