Podle některých názorů má ocelářství to nejhorší za sebou a situace v odvětví se začne zlepšovat (viz předchozí příspěvky v sérii Zaostřeno na Blue Chips). Žádný razantní obrat asi čekat nelze, ale přece jen podle mne stojí ocelárny a jejich akcie za detailnější pohled. Ten nám poměrně rychle ukazuje, že tok hotovosti a následně i rozvahy řady z nich jsou značně zdevastovány. Kapitalizace sice na nule nejsou, ovšem v nejednom případě je poměrně těžké je ospravedlnit volným tokem hotovosti – ten totiž neexistuje. Spíše se nabízí uvažování ve stylu opčního přístupu k oceňování akcií.
Dnes jsem proto vybral společnost, která je mezi oceláři velkou výjimkou. Inc totiž dokáže soustavně tvořit pozitivní volné cash flow a dokonce by se dalo hovořit o tom, že jde o spolehlivý strojek na peníze. Její provozní tok hotovosti totiž s přehledem pokrývá investiční výdaje, respektive CapEx:

Zdroj: FT
V roce 2015 firma (zejména díky pracovnímu kapitálu) dokonce na provozní úrovni vydělala 1 miliardu dolarů, CapEx přitom dosáhl pouze 115 milionů dolarů a pro poskytovatele kapitálu tak zbylo necelých 900 milionů dolarů. V roce 2014 zbylo asi 500 milionů dolarů, v roce 2013 asi 130 milionů dolarů. Na ocelářské standardy výjimečné cash flow sebou téměř nevyhnutelně nese i výjimečné chování ceny akcie SD. Její dlouhodobější návratnost se i díky rally roku 2016 pohybuje na úrovni celého trhu, zatímco ocelářští giganti jsou hluboko v záporu:

Zdroj: FT
Jak je to s valuací? Kapitalizace SD nyní dosahuje 6,16 miliard dolarů (v letošním roce vzrostla téměř o 50 %!). Beta společnosti se pohybuje kolem hodnoty 1,77 (i tato akcie je tedy hodně cyklická) a požadovaná návratnost je tak blízko 11,6 %. Pokud bychom předpokládali, že volné cash flow na vlastní jmění bude dlouhodobě růst o pouhá 2 % ročně, na ospravedlnění současné kapitalizace stačí krátkodobý standard volného cash flow ve výši necelých 600 milionů dolarů. Pokud by růst dosáhl 4 %, volné cash flow by nyní muselo dosahovat asi 460 milionů dolarů.
Analytici pro roky 2016 a 2017 očekávají mírný růst tržeb, ale prudký růst ziskovosti – v letošním roce by se měly zisky meziročně více než zdvojnásobit. Doufat v něco podobného u volného cash flow lze jen těžko, protože pracovní kapitál u podobných firem nemůže provozní tok hotovosti nafukovat opakovaně. Pokud by se ovšem firmě dařilo dosáhnout standardu roku 2014 a dlouhodobého růstu mezi 2 – 4 %, akcie ani po dosavadní letošní rally předražená není. Pokud tedy investor věří v ocelářský obrat, jde minimálně o zajímavou alternativu k značně prodělečným ocelářským gigantům.