Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O návratnosti amerických akcií v následujících pěti letech

O návratnosti amerických akcií v následujících pěti letech

8.6.2016 17:45

Odpoutejme se dnes na chvíli od krátkodobějších úvah, či dokonce informačních šumů a podívejme se na vývoj na akciových trzích s nadhledem delšího časového období. Při všech různých predikčních modelech a teoriích je dost dobře možné, že budoucí návratnost akciového trhu nejlépe ukazuje prostě jeho současná valuace. Logika je jednoduchá: Pokud je valuace (poměr cen na trhu k nějakému fundamentálnímu ukazateli) relativně k nějakému historickému standardu vysoko, dá se předpokládat, že časem bude klesat a návratnost tudíž bude mizernější. A naopak – pokud jsou valuace nízko, měl by jejich růst směrem ke standardu budoucí návratnosti pomáhat.

Výše uvedené by tedy znamenalo, že co se týče valuací, funguje onen pověstný „návrat k průměru“ a na nějaké „tentokrát je to jinak“ se tu nehraje. Posoudit relevanci této teze můžeme ze dvou grafů o které se s námi v posledním čtvrtletním reportu dělí analytici z JPMorgan. V prvním obrázku je (ne)vztah mezi valuací (PE) a roční návratností indexu SPX. Druhý pak dává dohromady toto PE a návratnost pětiletou:

USA INEV1.png

Zdroj: JPMorgan

První graf svou korelací moc nezaujme – vztah mezi valuacemi a krátkodobou návratností je velmi slabý, či spíše neexistující. Druhý graf ale už je jiná káva. Vyznačené konkrétní PE je sice z konce března, ovšem současná valuace je v podstatě stejná. A říká nám, že pokud bude fungovat „standardní“ historická závislost, můžeme se u amerických akcií v indexu SPX v následujících pěti letech těšit zhruba na 10 % návratnost ročně. To by ve světle stáří současného býka bylo jistě hezké. Pozorný čtenář si ovšem zřejmě všimne i znepokojivě systematického shluku bodů, který se nachází pod proloženou přímkou. Ten by implikovat, že při současné valuaci bude dlouhodobější návratnost zhruba nulová.

Požadovaná a očekávaná návratnost

Poprat se s uvedenými čísly můžeme mnoha způsoby. Pokud bychom předpokládali, že trhy jsou efektivní, pak ani jeden z uvedených odhadů nedává moc smysl: Bezrizikové výnosy (výnosy desetiletých vládních dluhopisů) nyní v USA dosahují 1,7 %. O výši rizikové prémie akciového trhu můžeme dlouze diskutovat, ale většina diskutérů by se asi shodla na rozmezí mezi 5 – 6 %. To znamená, že celková požadovaná návratnost pojící se s investicemi do amerických akcií jako celku se pohybuje kolem 6,7 – 7,7 %, průměr je na 7,2 %.

Pokud by tedy investoři požadovali 7,2 % a zároveň se čekalo, že akcie budou v následujících letech vynášet 10 % ročně, ani tuto mírnou „nerovnováhu“ by trh určitě neunesl a reagoval by okamžitým růstem cen akcií. Ten by zajistil, aby následující posilování cen už generovalo jen oněch 7,2 %. Pokud by naopak se stejnou očekávanou návratností trh čekal, že návratnost bude nulová, vzbudilo by to ještě mnohem větší tenze, tentokrát ovšem v opačném směru. Ceny akcií by korigovaly až do chvíle, kdy už by se očekávaná návratnost zvedla na 7,2 %. Jinak řečeno, nejbezpečnější odhad je ten provedený přes požadovanou návratnost. Všechny ostatní v sobě mají implicitně řečeno, že se trh jako celek nyní mýlí. Což je dobré mít na paměti.

Praktické implikace

Z ryze praktického hlediska je jasné následující: Nestandardně vysoké, či nízké valuace mají jasný predikční potenciál pro dlouhodobější vývoj na trhu. Pokud by držela obvyklá historická závislost, současné valuace implikují návratnost kolem 10 %. Požadovaná návratnost se přitom pohybuje někde kolem 7 %, takže by tu měla být určitá tenze (třeba ta typu „tentokrát jinak“).

Obě čísla pak já sám považuji za dosažitelná, ale ani náhodou nejde o můj hlavní scénář: Americké korporace trápí zisková recese, v následujících pěti letech už je také více pravděpodobné, že přijde i recese celoekonomická. Pokud ne, bude muset ekonomiku táhnout spotřebitel, který k tomu ale bude ochoten jen s podporou růstu mezd. Což eliminuje naději na cyklický obrat v ziskovosti. Divokou kartou jsou ceny ropy.


Čtěte více:

Britský průmysl za duben překvapil růstem
8.6.2016 10:44
Průmyslová výroba ve Velké Británii hlásí za duben solidní zlepšení op...
Project Syndicate: Podivný německý obrat proti obchodu
8.6.2016 14:01
Okno příležitosti k uzavření Transatlantického obchodního a investiční...
Měděné kontango je zpět
8.6.2016 14:35
V prvních dvou dnech tohoto týdne přistálo v burzovních skladech 43000...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.7.2018
17:06Technika dělá nad zlatem kříž smrti
16:58V čele klesajících pražských titulů CETV, v USA sráží končící patentová akcie Abbvie  
16:31Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney
16:17Volvo šlape na plyn, konsensus překonává ve všech ohledech (komentář analytika)  
15:23Velké ropné koncerny a jejich disciplína (analýza Patrie)  
13:52Krize si stále vybírá svou daň, přichází zlom v americké měnové politice
13:08Bulharský regulátor zakázal PPF koupit Nova Broadcasting Group
12:16Bulharský regulátor zakázal prodej bulharských aktiv ČEZu firmě Inercom
11:28Škoda Auto koupila menšinu v izraelském startupu Anagog
10:59Dolar se vrací k růstu, akcie klesají. Otázka dopadu cel stále na scéně  
10:59ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:55Eurozóna se umí s krizemi vypořádat velmi dobře. Jenže zabránit jim nedokáže
10:40Komerční banka, a.s.: Aktuální výpis z obchodního rejstříku
10:18Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Velký otazník nad posilováním koruny  
9:13Rozbřesk: Ropu postihl letní výprodej a výrazně zlevňuje
8:49Evropské trhy míří do červeného, výsledky zveřejní Microsoft nebo Philip Morris International  
8:34Aero Vodochody ukázalo nástupce L-159, letoun F/A-259 Striker
6:05Jak by si vedlo „NATO Evropa“?
18.7.2018
22:00Wall Street na zelené vlně
18:35Zombie akcie, která by strčila do kapsy Apple, Berkshire Hathaway i ropné giganty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.