Donald Trump už ohledně Fedu pronesl řadu vzájemně si odporujících názorů. Bylo by tak úsměvné, kdyby Fed tomuto politikovi pomohl ke zvolení prezidentem Spojených států. Určitá šance, že se tak stane, skutečně existuje. Fed totiž hodlá opět zvýšit sazby. Janet Yellenová minulý měsíc uvedla, že pokud si ekonomika povede slušně, sazby budou zvednuty v létě či na podzim. A trhy se domnívají, že Fed to tentokrát se zvyšováním sazeb myslí skutečně vážně.
Proč by to ale mělo pomáhat Trumpovi? Protože zvyšování sazeb může poškodit ekonomiku. Když k němu přikročil Paul Volcker, jeho razantní utažení monetární politiky, jehož cílem byl boj s inflací, nakonec vedlo k dvojí recesi. První obrázek ukazuje, jak konkrétně zvedání sazeb během Volckerova předsednictví probíhalo, druhý graf ukazuje vývoj HDP ve stejném období:


Zvyšování sazeb má tedy na ekonomiku tlumící dopad. Volckerovo utažení bylo enormní a dosáhlo přibližně deseti procentních bodů. V současné době Fed plánuje zvednout sazby o pár procentních bodů a může se tak zdát, že jde o neporovnatelné situace. Nejedná se ale pouze o to, jak vysoké sazby jsou, ale také o to, jaká jsou očekávání týkající se jejich dalšího vývoje. Pokud bude současné zvednutí sazeb interpretováno jako změna ve strategii Fedu a jako první krok v řadě dalších, může se výsledný efekt podobat tomu, jaký se dostavil za Volckera. Jinak řečeno, víra v obrat v politice Fedu může být pro trhy a celou ekonomiku zlomovým bodem.
Pokud by následně došlo k utlumení ekonomického růstu, Trumpovi by to ve volbách pravděpodobně pomohlo. Vývoj v ekonomice nemusí výsledky voleb přímo určovat, ale většinou svůj význam má. Kdyby byly šance kandidátů vyrovnané, může nakonec rozhodnout právě situace v ekonomice. Nejde o pravděpodobný scénář, ale vyloučit ho nelze. Podle některých názorů navíc Fed už volby ovlivňoval v minulosti, a to právě ve prospěch republikánů. Tvrdí to například politologové William Clark a Vincent Arel-Bundock ve své analýze z roku 2013. Ohledně konkrétních závěrů této studie jsem spíše skeptikem. Je to ale připomínka, že Fed může mít skutečně vliv na politický vývoj.
Zdá se nepravděpodobné, že by Fed chtěl nyní pomoci Trumpovi. Na druhou stranu je ale pravda, že Trump se snažil Fed zastrašit podobně, jako to učinil v řadě jiných případů. Minulý rok v létě například nařknul Yellenovou, že drží sazby nízko, aby pomohla Obamovi (tedy pravý opak toho, o čem hovoří výše zmíněná studie). Trump tedy ví, co je v sázce a jedná podle toho. Fed by ale měl dělat to, co prospívá ekonomice a nebrat ohledy na prezidentské kandidáty. Podle mého mínění pak není zvyšování sazeb v současné situaci namístě, protože trh práce si nevede zase tak dobře. Jádrová inflace navíc leží znatelně pod cílem ve výši 2 % a ekonomika je sice stabilizována, ale určitě v ní neprobíhá nic, co by připomínalo přehřívání. Bylo by tedy tragédií, pokud by Fed kvůli nějakému méně důležitému faktoru zvedl sazby a pomohl by tím Trumpovi k prezidentskému křeslu.
Autorem je ekonom Noah Smith.
Zdroj: Bloomberg