Aktualizováno Ekonomika USA rostla v prvním kvartále rychleji, než ukazovaly původní údaje. Dnes zveřejněná třetí zpráva uvádí růst HDP o 1,1 procenta, zatímco u předchozích dvou to bylo 0,5, respektive 0,8 pct (q/q anualizovaně). U jednotlivých složek užití produktu jdou revize proti sobě, ale ty vzhůru převažují.

Na jedné straně stojí úprava dynamiky investic vzhůru na -0,4 pct. Vylepšena byla čísla o nákupech vybavení nebo softwaru. Také zahraniční obchod se dočkal čísel revidovaných vzhůru. Vývoz nově rostl o 0,3 procenta, dovoz o 0,5 procenta klesal. Zahraniční obchod tak nakonec táhl ekonomiku mírně vzhůru.
Na opačné straně máme překvapivě soukromou spotřebu. Její růst v 1Q podle nových údajů dosahoval 1,5 procenta. Klíčová složka poptávky tedy zůstala hlavním tahounem ekonomiky, ale oproti čtvrtému kvartálu minulého roku zpomalila poměrně dost. Revize u zásob a vládní spotřeby byly nevýrazné.
Po první revizi byla směrem k lepšímu i ta druhá, což je fajn, neboť původní data o HDP byla pro trhy zklamáním. Ekonomika tak zůstala u zpomalení, ale už to vypadá o něco lépe. U soukromé spotřeby, kde sledujeme výraznější zpomalení, to vypadá ve 2Q na opětovné zlepšení tempa. Tato položka by také měla významnou měrou přispět ke zrychlení celé ekonomiky ve druhém čtvrtletí.
Vliv dnešních čísel na obchodování lze čekat víceméně nulový. Jde o pohled zpět do 1Q, přičemž pozornost se stáčí už ani ne k druhému, jako spíše třetímu kvartálu, kdy se mohou začít negativně projevovat důsledky nejistoty kolem Brexitu. V případě americké ekonomiky však předpokládáme následky relativně malé.