Americká banka (DIP) hospodařila v 2Q16 se ziskem 6,2 mld. USD, což představuje meziroční pokles o 1,4 %. Očištěný zisk na akcii dosáhl 1,46 USD a o 3 centy předčil očekávání. Tržby klesly meziročně o 2,8 % na 25,2 mld. USD. Překonaly tím konsensuální odhad položený na hladině 24,5 mld. USD.
• Investiční divize: Příjmy z obchodování na finančních trzích meziročně stouply o 13 % (-13 % v 1Q). Dominantní FICC segment utržil y/y o 35 % více (mezikvartálně +10 %), když se příznivě projevil vyšší zobchodovaný objem. Právě jeho lepší než očekávaná výkonnost přispěla překonání konsensuálních čísel v kolonce agregovaných tržeb (viz výše). Příjmy z obchodování na akciových trzích meziročně stouply o 2 %, pokles hlásí oblast „brokerských“ služeb. Tržby z tradičního investičního bankovnictví klesly meziročně o -15 %. Vina padá na vrub nižších poplatků z úpisu kapitálu. Zejména v případě akcií je pokles nadále poměrně značný (y/y -37 %, po -49 % v 1Q). Nižší kapitalizace akciového trhu si vybírá svou daň v podobě poklesu poptávky po úpisu ze strany firem. Taktéž úpis dluhového kapitálu se meziročně snížil (-2 %), což je ale výrazným zlepšením proti prvnímu čtvrtletí. Nahrává tomu zklidnění na dluhovém trhu (pokles korporátních spreadů) a další posun výnosové křivky níže (větší tendence upisovat dluhový kapitál při nižších úrocích).
• Rizikové náklady: Rizikové náklady ve třetím čtvrtletí dosáhly 1,402 mld. USD. Celkový objem odpisů vyšplhal na 1,181 mld. USD, pročež je patrné, že banka musela svou výsledovku zatížit dodatečnými 221 mil. USD v podobě tvorby rezerv. I v tomto případě jde o výrazné mezikvartální zlepšení, které přičítáme zejména zklidnění v energetickém sektoru. Objem rezerv vůči celkovému úvěrovému portfoliu zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny.
• Kapitálová pozice: Kapitálová přiměřenost dle Basel III mezikvartálně stoupla o 10 bps na 11,8 %. Tzv. supplementary leverage ratio (poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv) zůstalo beze změny na 6,6 %. Celkově tak banka posiluje zdárně svou kapitálovou pozici, pročež může (i s ohledem na výsledky zátěžových testů) realizovat přívětivou kapitálovou politiku. Tu reprezentuje jak kvartální dividenda ve výši 48c, tak také probíhající akciový odkup (ve 2Q16 celkem 2,6 mld. USD).
• Úvěrová činnost: Celkový objem poskytnutých úvěrů narostl ve srovnání s 1Q16 o 3,01 % (+10,31 % yoy). Příznivý trend rostoucí úvěrové báze tak nadále neztrácí na tempu. Na druhou stranu nepříznivě vyznívá pohled na čistou úrokovou marži, která mezikvartálně klesla o -5 bps na 2,25 %. Konsensuální odhad počítal s 2,31 %. S ohledem na natažení cyklu normalizace měnové politiky americké centrální banky se pak nedá příliš počítat s prudkým zlepšením v nejbližších měsících. Objem klasifikovaných úvěrů dosahuje 0,82 % z hodnoty úvěrového portfolia (v 1Q16 0,88 %). Odpisy/opravné položky se pohybují hluboko pod 1 % z celkové hodnoty úvěrového portfolia (0,58 %), oproti předchozímu čtvrtletí to nicméně představuje mírný nárůst o 2 bps.
• Na závěr dodejme, že klíčový ukazatel profitability podnikání ROTCE (return on tangible common equity) meziročně klesl o 100 bps na 13 %. Informace poskytnuté směrem k výhledu na letošní rok nedoznaly změny.
Celkově výsledky vnímáme pozitivně. Investiční divize se dokázala vzpamatovat ze slabších čísel prvního čtvrtletí, kvalita úvěrového portfolia je nadále nadstandardní. Negativně vnímáme pokles čisté úrokové marže, který nadále zůstává hlavní překážkou bankovního sektoru v cestě za vylepšením profitability podnikání. I proto pozitivně hodnotíme silnou kapitálovou pozici a schopnost „podělit“ se s akcionáři o plody práce (čtvrtletní „shareholder yield“ zahrnující dividendy a akciové odkupy dosáhl zhruba 2 %). Akcie v premarketu připisují 2 %.