Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vědecké argumenty a inteligence společnost spíše rozdělují, než aby ji sjednocovaly

Vědecké argumenty a inteligence společnost spíše rozdělují, než aby ji sjednocovaly

05.01.2017 6:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Behaviorální ekonom Dan Kahan z Yale se už léta věnuje tomu, zda data a logika snižují názorové pnutí mezi lidmi, nebo ne. Jeho výzkum ukazuje, že čím více se během diskuse uchylujeme k vědecky podloženým faktům, tím více roste pravděpodobnost toho, že se přimkneme k nějaké názorové či politické skupině. Platí to u liberálů i konzervativců. Zdá se tedy, že namísto toho, abychom hledali pravdu, snažíme se pouze najít cestu, jak dosáhnout souhlasu s ostatními v naší skupině a komunitě.

Kahan hovoří o tom, že jde o určitý druh asimilace a jeho výzkum vyvrací názor, že spory v oblasti politiky jsou dány hlavně tím, že se příliš spoléháme na naše emoce a pocity. Například držitel Nobelovy ceny Daniel Kahneman tvrdí, že rozhodování podložené analytickým procesem by vedlo k lepším výsledkům a nevedlo by k takové polarizaci názorů a společnosti.

Kahanovy studie to ale nepotvrzují. V jedné z nich se například tázal 1 500 respondentů, zda souhlasí s následujícím tvrzením: „Existují jasné důkazy, že dochází ke globálnímu oteplování vyvolanému lidskými aktivitami, jako je spalování fosilních paliv.“ U respondentů také zjistil jejich politické názory a měřil jejich „vědeckou inteligenci“. Ta odráží jednak jejich vědecké znalosti a také schopnost logicky a jasně uvažovat.

Získaná data ukázala, že méně vyhraněné pozice mají lidé s nižší vědeckou inteligencí a naopak. Konzervativní republikán s vysokou vědeckou inteligencí tak bude obvykle používat své dovednosti k tomu, aby našel důkazy, že lidé globální oteplování nevyvolávají, demokrat je bude používat k pravému opaku. To samé platí o řadě dalších témat a problémů včetně evoluce. V první řadě u nich záleží na tom, čemu věříme, a pak se jen snažíme najít důkazy, že máme pravdu.

Nejvíce znepokojivé je ale možná zjištění, že lidé s nejvyšší vědeckou inteligencí jsou zároveň ti, kteří se ve svých názorech nejrychleji přidávají k politickým stranám a skupinám. Kahan to zjistil během testů, ve kterých respondentům prezentoval problémy, o nichž mnoho nevěděli, a zároveň jim dal k dispozici základní data a informace o tom, jaké postoje zastává skupina lidí, se kterou se ztotožňují. Ukázalo se, že lidé s nejvyšší vědeckou inteligencí ji používají k tomu, aby ospravedlnili vazby na svou skupinu.

Kahan tvrdí, že popsané chování je vlastně racionální, protože zajišťuje spojení se skupinou lidí, na které jsme materiálně či emocionálně závislí. Vědec k tomuto neradostnému zjištění ale přidává ještě jednu informaci: Vedle vědecké inteligence můžeme hovořit rovněž o „vědecké zvědavosti“. Ta je silná u lidí, kteří sice také chtějí udržet vazby se svou sociální skupinou, ale v první řadě prostě chtějí znát pravdu. Jinak řečeno, rozdělování společnosti nezabrání naše inteligence, ale zvědavost.

Autor: Dan Kopf

Zdroj: Quartz


Čtěte více:

Spojené státy jsou nyní zemí, kterou je možné ignorovat
27.12.2016 14:14
Jedním z nejvýznamnějších dědictví amerického prezidenta Baracka Obamy...
Investiční hvězda z The Big Short věří díky Trumpovi americkým bankám
28.12.2016 14:07
Steve Eisman je investorem, který se stal známým díky filmu The Big Sh...
Konec intervencí na koruně? Druhé čtvrtletí a dojde na záporné sazby, soudí ekonom ČSOB
28.12.2016 10:51
Česká národní banka by mohla ukončit režim devizových intervencí ve dr...
Fidelity International: I rok 2017 přinese investicím překvapení, ale o některých tématech je nutné přemýšlet
28.12.2016 16:43
Jak si vedly investice v roce 2016? A jaký to bude mít vliv na rok 201...
Evropa a terorismus: Jsou tu kontroly hotovosti, karet, zlata i bitcoinu?
28.12.2016 15:18
Stal se čerstvý teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně spouštěčem...

Váš názor
 • Pro Kalku jak se vám líbí....
  05.01.2017 23:48

  "........Zeman nevnímá Ruskou federaci jako nebezpečí, ačkoli české tajné služby či představitelé NATO mají opačný názor.....". Dokonce jsem našla i ten zminovaný Zemanův výrok kde to on ale nazývá 2/3 národa pitomců, ale bohužel nemohu posloužit, protože mi to někdo nepustí - maže. Tak snad tohle projde.
  Babka
 • Plky, plky, plk ... dr.Nobody
  05.01.2017 13:01

  Na ty máme mluvčího Ovečkina. Někdo s okem ostříže, pověřený na hledání neexistujících článků, ale který je slepý a snadno přehlédne amerického velvyslance v malém salonku, protože by ho raději neviděl.
  ..
 • A můžeme se divit
  05.01.2017 12:11

  Vždyt' jede všechno přesně podle dlouhodobého plánu. Podle pana prezidenta je přece 60% našeho národa "pitomců, zahleděných do svých idolů a slepě obdivující své vyvolené"
  ..
  • Re: A můžeme se divit
   05.01.2017 12:41

   Plky, plky, plk ...
   dr.Nobody
  • Re: A můžeme se divit
   05.01.2017 12:20

   Označování ostatních za pitomce má asi za úkol vyzdvihovat vlastní inteligenci. Pakliže prezident tak označuje 60 % národa a ty jen 30 %, jak jsi tu nedávno poznamenal, bude prezident chytřejší než ty. Cítíš se před prezidentem jako pitomec?
   kadanfm
   • Ale já nikoho neoznačuju ani se nepovažuju.
    05.01.2017 12:33

    Pouze připomínám moudrá slova našeho váženého pana prezidenta, nýbržto naši občané hodně zapomínají. Lidé bděte, lidé bděte, lidé bděte. Pro takové se musí všechno opakovat několikrát. Stejně jako, učit se učit se učit se a jak je vidno ani to u některých nezabírá.
    ..
    • Re: Ale já nikoho neoznačuju ani se nepovažuju.
     05.01.2017 13:13

     A co dělali ne-pitomci u voleb? Je jich menšina?
     kadanfm
 • Zajímavá úvaha
  05.01.2017 10:19

  To je zajímavá úvaha. Tou "vědeckou zvědavostí" asi autor myslel něco jako "kritické myšlení". Tohle by se mělo lidem vštěpovat do hlavy od mateřské školky až po doktorát nebo se tady dřív nebo později všichni pobijeme...
  had
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)