Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš chce, aby se koaliční rada zabývala cenou mobilních datových služeb. Premiér Bohuslav Sobotka se počátkem února sejde s představiteli Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, s nimiž chce situaci řešit. ČTÚ v minulosti vícekrát vyzýval operátory, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb v síti LTE. Firmám O2 a Vodafone pohrozil odebráním licencí. Akcie O2 v úvodu nového týdne postupně ztratily více než 3 procenta k úrovni 257 korun za akcii. Obchodují nejníže od úvodu roku. Zítra ráno firma zveřejňuje výsledky za poslední čtrtletí a celý rok 2016.
Babiš: Nejdražší v Evropě, Mládek to měl dávno řešit
Podle Babiše jsou ceny datových služeb v Česku nejvyšší v Evropě. Chce proto, aby se vláda zasadila o jejich snížení. Záležitost podle vicepremiéra spadá do kompetence ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). "Už to měl řešit kolega Mládek dávno," prohlásil Babiš.
Prognóza výsledků za 4Q16: Stabilizace fixního volání a silná mobilní data
Sobotka na twitteru oznámil, že se 7. února sejde s předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem a předsedou ÚOHS Janem Rafajem, aby ceny datových služeb řešil. "ÚOHS a ČTÚ musí vytvořit takové konkurenční prostředí, aby to vedlo ke snížení cen, včetně ceny mobilních dat a ke zlepšování postavení zákazníků," napsal premiér.
Sobotka: Pomůže Mládkova novela
V tlaku na snížení cen mobilních operátorů by podle premiéra Sobotky měla mimo jiné pomoct novela zákona, jejíž návrh má vládě předložit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Chci slyšet, jestli nepotřebují nějaké nové kompetence, aby mohli více zasahovat ve prospěch spotřebitelů a ve prospěch vytvoření konkurenčního prostředí. Také mne budou zajímat jejich konkrétní plány v této oblasti tak, abychom pokračovali v tlaku na snížení cen za mobilní data a abychom nastavili u nás podobně příznivé prostředí pro spotřebitele, jako je v další zemích unie," řekl Sobotka novinářům. Doplnil, že chce, aby ministr Mládek předložil příslušnou změnu zákona, která by měla znamenat posílení pravomoci spotřebitelů.
Výzva ke snížení cen i hrozba odebráním licencí
ČTÚ vyzval firmy ke snížení ceny za přenášená data pro virtuální operátory poprvé loni v únoru. Na výzvu podle regulátora tehdy zareagoval pouze T-Mobile, uvádí čtk. O2 a Vodafone pak ve správním řízení dostaly pokutu v maximální výši, tedy dva miliony korun. Minulý týden úřad opakovaně vyzval O2 a Vodafone ke snížení velkoobchodních cen, dal jim na to jeden měsíc času.
"Velkoobchodní cena dat vychází z tržní ceny pro koncové zákazníky, nikoli naopak. Je zajímavé, že podle posledního výpočtu ČTÚ cena dat pro spotřebitele klesla v průběhu loňského roku na třetinu z 0,41 Kč za MB na 0,15 Kč za MB," podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Podle ní v minulosti úřad postupoval v rozporu se zákonem a teprve nyní svou chybu napravil. "Nařízení tak bez výhrad budeme respektovat. Velkoobchodní cenu upravíme ve stanovené lhůtě," dodala.
"Vodafone v plném rozsahu vyslyšel text výzvy ČTÚ z února loňského roku a příslušně upravil cenu za velkoobchodní přístup k LTE. Tvrzení úřadu, o tom, že Vodafone neplní podmínky loňské výzvy, je nepravdivé, rozhodnutí ČTÚ není pravomocné. Vodafone se proti němu odvolal," uvedla k témuž mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.
Podle podmínek aukce kmitočtů pro sítě LTE musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání virtuálním operátorům. V současné době by se tak cena měla dostat na úroveň 0,10 až 0,15 Kč za jeden MB dat u mobilních služeb a zhruba 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE.
Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy Kč.
(Zdroj: čtk, Patria)