Trh fúzí a akvizic má za sebou zhruba sedm let nepřetržité expanze. Prodejní ceny evropských firem jsou v současnosti nejvyšší minimálně od roku 2010, investoři ale stále hledají, jak svoje peníze co nejlépe zhodnotit. Pro prodej firmy nebyla za poslední roky lepší chvíle, než je nyní, říká Marek Rehberger z Patria Corporate Finance.
Zatímco před sedmi lety se veřejně obchodované společnosti v průměru prodávaly za osminásobek provozního zisku EBITDA, nyní prodejní ceny běžně dosahují desetinásobku EBITDA.
„Hodnoty firem jsou z našeho pohledu na rekordních maximech. Neříkáme, že neporostou ještě nějakou dobu výše. Pokud se ale na situaci díváme optikou vlastníka firmy, pokud by zvažoval čistě hypoteticky prodej firmy, tak z našeho pohledu zřejmě v uplynulých 10 letech nebyla lepší doba, než je nyní,“ uvedl na okraj dnešního setkání s novináři Rehberger, který je výkonným ředitelem Patria Corporate Finance. Pokud majitelé firem tedy zvažují, co dál, a pozorují, že už nechtějí pokračovat ve stávajícím podnikání, "právě teď mohou za svou firmu dostat nejvíc“.

Žádný strom neroste do nebes
Česká ekonomika i evropská ekonomika jsou nyní ve velmi slušné kondici. Firmy i jednotlivci mají přebytky hotovosti a v situaci, kdy nízká inflace sráží výnosy investic, hledají způsob, jak peníze co nejvýhodněji zhodnotit. Loni se na evropském trhu uskutečnilo více než 13 tisíc fúzí a akvizic v rekordní celkové hodnotě 766 miliard eur a lze předpokládat, že letošní rok bude podobně silný.
Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš ale upozorňuje, že dobré časy, ve kterých se podle něj nyní z tohoto úhlu pohledu nacházíme, nemusejí trvat věčně a zadělávají na určité problémy:
„Práce bude zdražovat, co může ovlivnit ziskové marže, jak se vlastně děje již nyní. Peníze jsou stále levné a budou zdražovat. Možná ne nijak závratně, ale nikdo neví, zda se neotočí dlouhodobý trend, kdy v posledních 30 letech peníze jenom zlevňovaly. A třetím argumentem je averze vůči riziku, která je extrémně nízká. Je to vidět na vyspělých i emerging market trzích a z mého pohledu může v budoucnu překvapit jenom nárůstem,“ říká Bureš.
Bohatý princ může leccos změnit
Rehberger upozornil, že situace na trhu fúzí a akvizic se může měnit i velmi rychle, pokud na příklad do situace vstoupí privátní investor, jehož nabídka může dění otočit. Jako příklad uvedl převzetí společnosti Pegas Nonwovens. Plán dobrovolné nabídky na odkoupení jejích akcií oznámila rodinná investiční kancelář R2G Rohan Czech 17. července. V okamžiku vypořádání akcií z převzetí Pegasu k 5. říjnu 2017 měl tento někdejší minoritní akcionář Pegasu ovládat 88,55procentní podíl na základním kapitálu Pegasu.
„Když se podíváte, tak jde o velmi zajímavý titul, který přišel na burzu před více deseti lety. Je to poměrně zajímavá, stabilní firma se zajímavým dividendovým výnosem, a najednou ničeho nic přišel ´bohatý princ´, který firmu za šest sedm miliard korun skoupil,“ podotkl Rehberger.