Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Má akciový trh nakročeno k „medvědovi“?

Project Syndicate: Má akciový trh nakročeno k „medvědovi“?

9.2.2018 7:09

Prvotní novoroční optimismus mnoha investorů možná dostal v posledních dnech ránu v podobě obav z ekonomického zpomalení v důsledku zvyšování úrokových sazeb. Nikoho by však nemělo překvapit, pokud po současném prudkém pádu cen akcií bude následovat rychlý návrat k býčímu trendu, alespoň krátkodobě. Navzdory nedávnému poklesu totiž nálada investorů zůstává v nesouladu s obezřetností, kterou vyjadřují političtí lídři.

Tržním protagonistům lze euforii z počátku roku snadno odpustit. Po solidním roce 2017 totiž klíčová makroekonomická data (o nezaměstnanosti, inflaci i spotřebitelské a podnikatelské náladě) spolu s prognózami HDP naznačovala, že silný růst bude pokračovat i v roce 2018.

Výsledkem je ona vzácná chvíle optimismu, jak ve Spojených státech, tak i ve většině velkých ekonomik, v kontextu uplynulého desetiletí. Makroekonomická data jsou  pozitivně synchronizovaná a inflace zůstává krotká. Nedávná úprava MMF globálních dat o růstu směrem vzhůru navíc přišla právě v té fázi cyklu, kdy by ekonomika měla vykazovat známky zpomalení.

Kromě toho se už rekordní maxima akciových trhů tolik neopírají o uvolněnou měnovou politiku. Býčí náladu podporují důkazy o výrazném zvýšení kapitálových investic. V USA se hrubé domácí soukromé investice ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 meziročně zvýšily o 5,1 %. Jsou o téměř 90 % vyšší než v minimech velké recese, tj. ve třetím čtvrtletí roku 2009.

To je příznačné pro hlubší obnovu podnikových výdajů. Důkazem jsou zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby vyrobeného v USA, jež překonávají očekávání. V prosinci 2017 se meziměsíčně zvýšily o 2,9 % a v listopadu o 1,7 %.

Podobný obrázek vykreslují i další data. Index Fedu průmyslové výroby a využití kapacit zaznamenal v roce 2017 největší roční přírůstek od roku 2010, když vzrostl o 3,6 %. A tržní náladu dále naladí skutečnost, že americký prezident Donald Trump slibuje, že bude usilovat o výdaje na infrastrukturu a veřejné kapitálové programy ve výši 1,5 bilionu dolarů.

Politici se ale obávají

Tento býčí trend bude i nadále kontrastovat s varovnými vzkazy mnoha světových lídrů. Německá kancléřka Angela Merkelová v posledních několika týdnech varovala, že současný mezinárodní řád se ocitl v ohrožení. Francouzský prezident Emmanuel Macron poznamenal, že globalizace prochází velkou krizí. A kanadský premiér Justin Trudeau konstatoval, že neklid, který vidíme po celém světě, je hmatatelný a „neodchází“.

Politici nakonec mohou mít pravdu - ať už současná opatření jejich obavy odrážejí, nebo ne. Přetrvávají značná geopolitická rizika. Index populismu v rozvinutém světě, který sestavuje společnost Bridgewater Associates, se v roce 2017 vyšplhal na nejvyšší hodnotu od 30. let. Zohledňuje totiž populistická hnutí v USA, Velké Británii, Španělsku, Francii a Itálii. Dokud populismus zůstává politickou hrozbou, bude zvýšené také riziko zpátečnické protekcionistické obchodní politiky a vyšších kapitálových kontrol. A to by mohlo podkopat hospodářský růst.

Trh přitom nesprávně vyhodnocuje trvalé strukturální problémy, zejména neudržitelné navyšování globálního dluhu a neveselé fiskální vyhlídky. To platí především u USA, kde je cenou za toto zotavení rostoucí deficit. Jinými slovy: krátkodobý zisk stojí na politice, u níž hrozí, že v dlouhodobém měřítku ekonomiku potopí.

Kongresový rozpočtový úřad (CBO) předpověděl, že americký schodek se při současném vývoji během příštích 30 let až ztrojnásobí, a to z 2,9 % HDP v roce 2017 na 9,8 % v roce 2047. „Vyhlídka tak vysokého a stále rostoucího dluhu,“ varoval CBO, „představuje značná rizika pro stát a staví politiky před závažné problémy“.

Rozdílné scénaře politiků a businessmanů

Rozpor v hospodářském výhledu mezi firemními a politickými lídry má kořeny převážně v odlišných časových horizontech. Generální ředitelé firem se vzhledem ke krátkodobé povaze akciových trhů většinou zaměřují jen na příštích 12 měsíců, kdežto politici upírají pozornost na střednědobější prognózy.

S dalším vývojem v roce 2018 by firemní lídři i tržní protagonisté měli mít (a nepochybně i mít budou) na paměti, že se stále blížíme k datu, kdy bude potřeba zaplatit cenu za dnešní zotavení. Nedávné výkyvy na kapitálových trzích naznačují, že vědomí tohoto nevyhnutelného zúčtování pomalu začíná sílit.

Dambisa Moyová, ekonomka a publicistka, zasedá ve správních radách řady globálních korporací. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

První Trumpův ochranářský úder míří na solár a na pračky
23.1.2018 14:12
Čtyři roky. Tak dlouho by měla trvat americká cla na zahraniční solárn...
Slabý dolar je nyní negativem pro ekonomiku i akcie
1.2.2018 6:18
Dolar během posledního roku oslabil proti koši významných světových mě...
Globální liberální řád se otřásá v základech. Nastane světový diktát Číny?
6.2.2018 6:23
Na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu proti sobě stanuly ales...

Váš názor
 •  
  9.2.2018 8:45

  Takové názory mě přímo fascinují. Po W půjdou akcie nahoru nebo dolů.
  kapitalista
 • Vědomí nevyhnutelného zúčtování
  9.2.2018 8:26

  začíná sílit. Blížíme se k datu, kdy bude potřeba zaplatit cenu za dnešní zotavení, píše se v článku. Ta cena mě zajímá. Kolik to asi bude? Média v demokratických státech lidu sdělí, že státní dluhy jsou nesplatitelné a to znamená státní bankrot nebo moderněji platební neschopnost? :-) No, jak říká vynikající Miroslav Grebeníček, my máme čas.
  Špaček
Aktuální komentáře
19.2.2018
19:09SpaceX rozjíždí Muskův nový projekt vesmírného internetu
18:12Další vývoj na akciích bude záležet na tom, jak Fed chápe svůj inflační cíl
18:00Fortuna: Mimořádná valná hromada rozhodla o stažení akcií z pražské a varšavské burzy  
17:04Pražská burza s evropskými trhy v úvodu týdne v záporu
17:02Branson versus Musk. Virgin chce v Indii vybudovat hypeloop
16:49Dolar si prodlužuje růst a koruna s ním drží krok  
16:31Na trhu se již zase hledají „ještě větší hlupáci“
16:02Kryptoměny mohou kdykoliv klesnout až na nulu, tvrdí zakladatel Etherea
14:57Nejznámější bublina všech dob je ve skutečnosti jen velký výmysl
13:37Trhům v Evropě pomáhají ocelárny a jim Trump. Zátěží dne je majitel značky Durex
12:27Týdenní výhled: Pomalý start týdne s evropskými indexy aktivity a projevy zástupců Fedu  
11:22Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2017
10:57Siemens nabídne akcie divize Healthineers v největším německém IPO za posledních 20 let
10:51Nad lithiem se stahují satelity
10:29Koruna začíná týden posílením, eurodolar se po poklesu konsoliduje  
10:21PPF ovládla bulharskou televizi a mediální skupinu Nova
9:14Rozbřesk: Jsou skutečně poslední ztráty dolaru tak “záhadné”?
8:56Evropské trhy asi navážou na úspěšný týden. ČSSD má nové vedení  
8:15Řecko získalo vyšší rating od Fitch: Růst ekonomiky i zlepšení ve financích
8:09Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data