Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rychlé skomírání švédské hotovosti trápí tamní bankéře

Rychlé skomírání švédské hotovosti trápí tamní bankéře

20.02.2018 16:16
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Stále více švédských obchodů a restaurací upozorňuje své zákazníky na to, že neakceptují platby v hotovosti. Preferovaný způsob provádění plateb se ve Švédsku, více než kdekoliv jinde, přesouvá do digitální sféry. Rychlost, se kterou mizí hotovost z oběhu, ale začala dělat bankéřům starosti. Švédský parlament se tak rozhodl přezkoumat stávající politiku centrální banky, s důrazem právě na tuto situaci.

Pokud budou peníze mizet příliš rychle, jako doposud, bude těžké zachovat si naši stávající infrastrukturu, myslí si Mats Dillen, vedoucí parlamentní komise, která se touto problematikou zabývá. Neupřesnil ale, jaké kroky pro zlepšení situace by komise mohla ve svém reportu navrhnout.  

Švédsko je všeobecně považováno za nejvíce bezhotovostní ekonomiku světa. Více než polovina komerčních bankovních poboček země přestala hotovost jak přijímat, tak vydávat, velká část obchodů, muzeí nebo restaurací přijímá pouze platební karty nebo mobilní platby. Na první pohled pozitivní vývoj však má také svá negativa, kdy digitalizace tohoto aspektu společnosti znevýhodňuje část, především tu starší, obyvatelstva.

V minulém roce pokleslo ve Švédsku množství hotovosti v oběhu na nejnižší úroveň od roku 1990, oproti maximu z roku 2007 jde o více než 40% pokles. Zároveň meziroční poklesy v posledních dvou lety byly vůbec největší v historii. Celkový objem transakcí, provedených v hotovosti, dosáhl pouze 2 procent švédského HDP.

001

Z průzkumu společnosti Insight Intelligence vyplývá, že pouze 25 procent Švédů platilo v loňském roce hotovostí alespoň jednou týdně, ještě před čtyřmi roky to přitom bylo 63 procent. Až 36 procent populace pak hotovost používá maximálně jednou nebo dvakrát do roka.

Guvernér švédské centrální banky (Riksbank) Stefan Ignes si myslí, že by Švédsko mělo zvážit možnost vyžadovat od komerčních bankovních domů, aby svým zákazníkům hotovost nabízely. Ve své nedávné roční zprávě Riksbank říká, že je nutné, aby zvážila svou roli v ještě více bezhotovostní budoucnosti. 

„Riksbank tuto situaci pečlivě analyzuje“, říká Ingves. „Obecně si myslím, že čelíme výrazným strukturálním změnám v oblastech, které byly dlouhou dobu stabilní. Tento vývoj bude mít vliv na všechna oddělení Riksbank, musíme tedy učinit strategická rozhodnutí pro další směřování banky“, dodává Ingves.

Zdroj: Bloomberg, Guardian

 
 
 
 

Čtěte více:

Kryptoměny jsou novým kultem a podle toho to také vypadá
20.02.2018 12:42
Profesor ekonomie Jon Danielsson z London School of Economics se ve sv...
Slova Krugmana do pranice: Cena byla vysoká, ale eurozóna opět funguje
20.02.2018 10:52
„V anglicky hovořícím světě se většina ekonomů zaměřuje na to, jak ame...
Trh ztrácí odkupovou „stimulaci“. Je to dobrá zpráva
20.02.2018 14:38
Odkupy akcií jsou v USA významnou složkou poptávky po akciích a také s...
Nálada německých investorů se v únoru snížila méně, než se čekalo
20.02.2018 12:39
Nálada mezi německými investory a analytiky se v únoru zhoršila méně, ...

Váš názor
 • Žalostné......
  21.02.2018 8:33

  Vytlačování hotovosti není jediným problémem Švédska. Za daleko nebezpečnější považuji tamní uprchlický proletariát, jež má ambice provést v budoucnu tamní "kulturní revoluci". Více zde: https://www.youtube.com/watch?v=EMaPJg-QAxk nebo zde: https://www.youtube.com/watch?v=NcS4Emg2Zzg
  ZYX
 •  
  21.02.2018 8:08

  Na základě podobné zkušenosti z Holandska jsem se rozhodl platit hotovostí všude kde to jde, a vyhýbat se obchodům kde hotovostní platby neumožňují. Pokud nebudeme hotovost bránit tak o ní jednou přijdeme se všemi z toho plynoucími důsledky.
  Hostivit
  • a o svobodu
   21.02.2018 15:41

   protože budeme kontrolovatelní úplně každým hejhulouc, který si vzpomene
   Bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y