Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kryptoměny jsou novým kultem a podle toho to také vypadá

Kryptoměny jsou novým kultem a podle toho to také vypadá

20.02.2018 12:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Profesor ekonomie Jon Danielsson z London School of Economics se ve své úvaze na VoxEU připojuje k těm, kterým horečka kolem kryptoměn připadá iracionální. Podle řady názorů jde o „novou formu peněz, která je lepší než ty dosavadní“, ale podle ekonoma je tomu naopak. A nabízí výčet argumentů, na kterých se jeho názor zakládá.

„Snažil jsem se pochopit výhody kryptoměn, ale nepodařilo se mi to. Pokud mohu říci, mělo by jít o kombinaci peněz, investičního aktiva a aktiva, které je efektivním nástrojem platby, poskytuje bezpečí a soukromí,“ píše profesor a snaží se „otestovat“, zda kryptoměny takovým aktivem skutečně jsou. Jestliže mají fungovat jako peníze, musí sloužit k vypořádání transakci a musí uchovávat hodnotu. V historii jsme jako peníze používali řadu aktiv včetně mušlí, cigaret, stříbra či zlata. Šlo o aktiva vzácná, která mají hodnotu pro svého uživatele, šlo je rozdělit na malé části a šlo s nimi poměrně jednoduše provádět transakce.

Dnes používáme peníze, které samy o sobě vnitřní hodnotu nemají. Ta pramení pouze z toho, že jejich používání prosazuje vláda. Takový druh peněz je ale mnohem lepší než aktiva, jako je zlato. Jejich nabídku lze totiž měnit podle toho, jak to nejlépe vyhovuje ekonomice. U kryptoměn to neplatí, píše Danielsson. Dodává, že současné peníze je možné zneužít tím, že jich vlády tisknou příliš mnoho. Stalo se tak již v Číně ve třináctém století, když byla moderní forma peněz použita poprvé. Prevence k takovému zneužití vedla například Hayeka k návrhům na existenci navzájem si konkurujících monetárních systémů. Nakonec ale pokrok v monetární politice vedl k tomu, že ke zneužívání tištění peněz nedochází a neopakují se tak například sedmdesátá léta minulého století.

Kryptoměny na tom nejsou lépe ani co se týče samotných transakcí. U hotovosti jde o anonymní a efektivní transakce, elektronické platby jsou velmi rychlé a jejich náklady jsou nízké. Pokud ale chcete zaplatit například bicoinem, „trvá to hodinu a déle a náklad dosahuje minimálně 25 dolarů“. Podle ekonoma je při platbě některými kryptoměnami navíc sporná i údajná anonymita.

Ohledně schopnosti uchovat hodnotu je pak podobně jako u tradičních peněz rozhodující důvěryhodnost. Ta je u tradičních peněz dána závazkem centrální banky a významné centrální banky jsou ve snaze udržet hodnotu měny na poměrně stabilní úrovni již dlouho úspěšné. Naopak u kryptoměn můžeme sledovat, jak se hodnota prudce mění ze dne na den a nikdo neví, jakou hodnotu bude mít jeho kryptoměna příští týden. Pokud je někdo drží, důvodem je spekulace, což je pravý opak snahy uchovat stabilní hodnotu.

Jsou kryptoměny investičním aktivem? Na rozdíl od akcií či třeba dluhopisů nemají žádnou vnitřní hodnotu. Jejich hodnota je dána tím, že jejich množství je omezené, a také vírou v jejich používání v budoucnu. Je to úplně stejné jako investiční sbírání známek – ty jsou také vzácné a sběratel čeká, že se v budoucnu najde někdo, kdo za ně bude ochoten zaplatit ještě více než on. V tomto smyslu tedy kryptoměny investicí jsou, ale s akciemi či obligacemi je srovnávat nelze.

„Jestliže známe všechny technické detaily kryptoměn, ještě to neznamená, že jsme pochopili jejich ekonomickou funkci. Kryptoměny racionálním ekonomickým jevem nejsou, spíše připomínají nové náboženství či kult,“ uzavírá Danielsson.

Zdroj: VoxEU

 
 

Čtěte více:

A teď se kryptoměn chopí ti největší borci
02.02.2018 6:38
Země zmítaná politickou a ekonomickou krizí se snaží najít záchranu ve...
Pokračující pokles Bitcoinu vypudil z trhu lidi, co šli po penězích
06.02.2018 11:51
Kybernetická měna bitcoin dnes pokračuje v poklesu a na burze Bitstam...
Na bitcoinu prodělají nejvíce ti, kteří mu věří. Vydělají kryptobandité
12.02.2018 10:38
„Vítej, milý občane, ve světě neregulovaných retailových financí. Možn...
Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
13.02.2018 16:07
Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil ...

Váš názor
 •  
  21.02.2018 9:58

  Nějak nechápu, odkud se bere názor, že "jejich množství je omezené". I podle wikipedie už k 27. 1. 2018 bylo 1384 kryptoměn (několikanásobek všech existujích měn na světě). Takže jako měny se reálnou hodnotou nejvíce blíží "spadanému listí ze stromů" ze Stopařova průvodce galaxií.
  vpaluzga
  • to vpaluzga
   30.04.2018 17:53

   To, že "jejich množství je omezené" se vztahuje na princip, kdy množství kusů jedné kryptoměny je omezené, nejedná se tedy o počet různých kryptoměn.
   oh171
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data