Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Politico: Češi chtějí další jádro. Hrozbou je financování i střet EU a Ruska

Politico: Češi chtějí další jádro. Hrozbou je financování i střet EU a Ruska

26.02.2018 18:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Praha chce urychlit vybudování nového reaktoru v Dukovanech, 50 km severně od rakouské hranice, aby nahradila reaktor ze sovětské éry. Podle Nicholase Watsona z Politico by tak ráda přesvědčila Brusel, aby vyjmul tento projekt ze striktních pravidel EU na vládní zakázky. Pokud to nevyjde, česká vláda uvažuje o dohodě o dodávkách technologií s Ruskem. Šla by tedy podobnou cestou jako Maďarsko, které dohodu s Moskvou podepsalo v loňském roce. Z toho by EU radost neměla. Rakousko s Německem se navíc staví proti jakékoliv další výstavbě jaderných elektráren v Evropě.

Jednání s Moskvou by znamenala problémy pro Evropskou komisi, která vloni po dlouhých vyjednáváních s Budapeští neochotně schválila maďarský jaderný projekt Pakt II. Toto rozhodnutí bylo totiž značně kritizováno s tím, že u něj převážily politické zájmy nad technickými aspekty projektu a nyní je projekt napaden Rakouskem pro nedodržení evropských pravidel týkajících se státní pomoci.

Kristýna Křižanová, která působí jako poradkyně na českém ministerstvu průmyslu a obchodu, říká, že jednání s Bruselem jsou stále složitější a není jisté, zda Česká republika dostane požadovanou výjimku. Pokud se to nepovede, česká vláda se může rozhodnout pro přímé mezivládní jednání a dohodu – pro cestu, kterou se vydalo Maďarsko. Budapešť nakonec svěřila projekt ruskému Rosatomu, který vybuduje dva nové reaktory a který byl podle maďarské vlády jako jediný schopen splnit technické požadavky související s nahrazením starých reaktorů ze sovětské éry. Předchozí dva pokusy elektrárenské společnosti ČEZ o dostavbu dvou reaktorů v Temelíně skončily podle Politica „fiaskem“.

Křižanová uvedla, že ministerstvo „zvažuje další možnosti, což je legitimní přístup“. Žádná z nich ale není v současné době považována za preferovanou. Podle státní energetické koncepce schválené v roce 2015 chce Česká republika učinit z jaderné energie svůj hlavní energetický zdroj, protože její uhelné elektrárny postupně odcházejí do výslužby. Jádro by mělo na celkovém energetickém mixu získat do roku 2040 více než 50% podíl.

Pokud k tomu ale má skutečně dojít, musí česká vláda věci rozhýbat. Poslední tender na stavbu dvou reaktorů v Temelíně začal v roce 2009 a byl zrušen v roce 2014 poté, co se stal obětí příliš optimistických finančních projekcí a problémů s vládními garancemi. Rozhodnutí týkající se Dukovan může být podle Politica zase odsouváno kvůli problémům s formováním nové vlády. Praha ale nechce další debakl, a tak jedná s Bruselem o výjimce z přísných pravidel týkajících se vládních tendrů a hovoří o tom, že hlavním kritériem výběru by neměla být cena, ale technické otázky.

Politico tvrdí, kdyby Česká republika výjimku skutečně obdržela, nebo kdyby se tak nestalo a vláda šla maďarskou cestou, nahraje to ruskému Rosatomu. Češi by totiž mohli tvrdit, že právě on je v nejlepší pozici pro náhradu starých sovětských technologií, a to jej zvýhodňuje před společnostmi jako Korea Hydro & Nuclear Power, China General Nuclear Power, Westinghouse Electric, Areva, EDF či Mitsubishi Heavy Industries. Westinghouse o sobě prohlašuje, že byl hlavním kandidátem na vítěze tendru v roce 2014 a nyní se podle jeho nejmenovaných zástupců obává, že z nového tendru by se stal závod v tom, kdo nabídne celkově lepší finanční podmínky.

Mikhail Chudakov z International Atomic Energy tvrdí, že jadernou energetiku dnes již nelze provozovat bez rozsáhlé vládní pomoci. Jedním z důvodů, proč se sice stavba jaderných elektráren dál plánuje, ale ke stavbě nedochází, jsou podle něj vysoké počáteční investice. I Praha hledá způsob, jak pokrýt náklady na stavbu nových bloků. Premiér Babiš se veřejně postavil proti myšlence rozdělení ČEZu s tím, že jaderná aktiva zůstanou ve státním vlastnictví. Rosatom je do roku 2020 exkluzivním dodavatelem jaderného paliva pro Temelín. A Brusel se obává růstu ruského vlivu v České republice v případě, že by Moskva získala ještě silnější pozici v oblasti výroby elektrické energie, dodává Politico. 


Čtěte více:

Babiš: Vláda jmenuje expertní tým, který posoudí plán na rozdělení ČEZ
07.02.2018 14:48
Vláda jmenuje expertní tým, aby posoudil plán na rozdělení elektrárens...
Ministr Hüner: O způsobu rozdělení ČEZ by mělo být jasno do března. Rozhodovat bude i Babiš
20.02.2018 9:08
Vládní výbor pro jadernou energetiku bude v únoru a v březnu jednat o ...
Rada ČEZ schválila prodej zbylých aktiv v Bulharsku. V zemi je prý v zisku
22.02.2018 14:05
Dozorčí rada ČEZ dnes schválila prodej zbývajících bulharských aktiv. ...
Bulharská ministryně energetiky končí kvůli obchodu s bulharskými aktivy ČEZ
23.02.2018 12:53
Premiér bulharské vlády přijme rezignaci bulharské ministryně energeti...
Bulharský premiér nařídil prověřit prodej majetku firmy ČEZ
26.02.2018 8:29
Bulharský premiér Bojko Borisov nařídil o víkendu úřadům, aby zevrubně...

Váš názor
 • Co je naším zájmem?
  27.02.2018 9:27

  Jak je pro naši zemi výhodný nový jaderný reaktor? Když je ztrátový a budeme na něho doplácet? Co je to za business? Jak nám může vadit, že nás UK a Francie "zradily" v Mnichově, když nám vůbec nevadí obchodvat s ruským okupantem Krymu? O co jsme lepší než tehdejší Angličané a Francouzi? Co jsme to za podivné země Polsko, Maďarsko, Ukrajina, Česko?
 •  
  27.02.2018 8:21

  Nejsem expert na energetiku, ale něco uvnitř mě říká, že i v byznysu bylo mělo jít především o výhodnost pro naši zemi a naše občany. A pokud chceme zůstat suverénním státem s respektem, je třeba prosazovat v praxi vlastní názor bez ohledu na to, že si tím naděláme i odpůrce. Zájmy Česka a jeho obyvatel na prvním místě.
  ZYX
  •  
   27.02.2018 11:50

   Člověk nemusí být velký expert na jadernou energii, aby tohle pochopil. Je to o tom, zda se budeme moci , a hlavně jestli na to budeme mít odvahu, vymanit z nízkých politických vlivů, hlavně pramenících z USA. Z jednoho područí jsme se dostali, a v ještě horším jsme. Já jsem pro maďarskou cestu.
   Ricochet
   •  
    27.02.2018 11:59

    Myslíš jako veřejně nadávat na kvóty a pak tajně přijmout 2000 uprchlíků, tak aby se o tom veřejnost nedozvěděla?
    ..
Aktuální komentáře
19.09.2019
10:03Výroba aut za osm měsíců je na loňských rekordních 942 000 vozech
10:00České dráhy, a.s. - Změny v Dozorčí radě ČD k 19.9.2019
9:18Rozbřesk: Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
8:53Futures se po prohlášení Fedu vydaly do červeného  
8:47Microsoft oznámil zpětný odkup akcií za až 40 miliard dolarů a zvyšuje dividendu
8:26ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud
8:23Čtyři největší tuzemské banky dnes podepíší vznik Národního rozvojového fondu, kam vloží až 7 miliard korun
7:36ČEZ, a. s. – Soud potvrdil povinnost ČEZ Prodej vrátit bezdůvodné obohacení společnosti SŽDC
6:20Může Trump zakázat nikotinového proroka?
18.09.2019
22:02Fed Wall Street sice potrápil, zármutek ale nevydržel
21:57Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
17:47Akcie, která prý může potopit celý trh
17:34FedEx - Poslíček špatných zpráv  
16:59Česká pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí
16:57Výnosy míří dolů. Zasáhne Fed na obranu peněžního trhu?  
16:17Bankéř bankéřů: Na globální recesi ještě nesázejte
14:20Politico: Podle Airbusu by si Američané novými cly uškodili sami sobě
12:41Strategie, která pohání růst bohatství Billa Gatese
11:38Fed sníží sazby, ale poslední události ho tlačí ještě dál. Trhy jsou v napětí  
10:47Elon Musk je nejinspirativnějším lídrem v technologiích, tvrdí průzkum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů