Eskalace napětí na Blízkém východě posouvá ceny ropy na historická maxima. Konkrétně za 67 dolarů jste mohli nakupovat lehkou americkou ropu naposledy v listopadu 2014. Zatím „jen“ slovní výhrůžky USA a Ruska drží cenu ropy stále vysoko a růst zásob ropy, o kterém nás před pár dny informovala IEA, tak zůstal zcela upozaděn. I když Saúdská Arabie se nechala slyšet, že by jí vyhovovala cena ještě o deset dolarů vyšší, tak až na situaci na Blízkém východě není mnoho fundamentů, které tento scénář podporují. Naopak ve chvíli, kdy se situace začne stabilizovat, se mohou naplno projevit medvědí fundamenty. Ty zatím drží v kleci prezident Donald Trump svou zatím největší použitou zbraní hromadného ničení - svým twittrovým účtem.
USOil: Lehká americká ropa úspěšně prolomila dlouho odolávající hranici 66 dolarů a dostala se na své téměř čtyřleté maximum. Sílu k proražení této rezistence našla v mixu globálního geopolitického napětí. Ten posunul ceny ropy během pár dnů o 9 procent výše. Cena se tak dostala na horní hranici trendového kanálu, který WTI nabrala letos v únoru. Zajímavé bude sledovat, jestli se dlouho nedobytná hranice 66 dolarů stane novou hodnotou podpory, a nebo cena opíše učebnice a sesune se dolů v mantinelech trendového kanálu.
Preferovaný scénář: Short pozice. Většina geopolitických rizik mívá na cenách pouze krátkodobí dopad a tak tento scénář máme jako preferovaný i my. Pokud se cena WTI vydá zpět pod 66 dolarů, tak další zastávku vidíme až na spodní hranici trendové kanálu, která odpovídá hodnotám 63 dolarů za barel.
Alternativní scénář: Konsolidace. Pokud bylo těžké zdolat magickou hranici 66 dolarů, mohlo by být i těžké ji opustit. V takovém případě by se ropa mohla pohybovat spíše stranou v úzkém pásmu, jehož spodní hranici bude tvořit právě zmiňovaná hranice.