Za první pololetí 2018 se v celosvětovém měřítku uskutečnilo 660 primárních úpisů akcií (IPO), což je o 21 procent méně než za stejné období loni. Přes nižší počet primární emise vynesly celkem 94,3 miliardy amerických dolarů, tedy o pět procent více než za prvních šest měsíců loňského roku. To je nejlepší výsledek za poslední tři roky, vyplývá ze studie studie EY Global IPO Trends.
Hlavní důvody slabší aktivity ve druhém letošním čtvrtletí jsou geopolitická rizika a nejistoty a změna obchodní politiky. "I když jsou valuace (ocenění) na některých velkých kapitálových trzích poměrně vysoké, v prvním pololetí bylo primárních úpisů o něco méně než loni," uvedl vedoucí partner oddělení transakčního poradenství EY v ČR Peter Wells. Dobrá zpráva podle něj je, že ekonomické podmínky jsou nadále příznivé. V mnoha regionech světa jsou ceny akcií vysoké a úrokové sazby nízké. "Věříme proto, že ve druhé polovině letošního roku dojde u IPO k oživení," dodal.
V Americe jsou primární úpisy na rozdíl od zbytku světa letos velice úspěšné. IPO tu vynesly 35,3 miliardy dolarů, tedy o třetinu více než za prvních šest měsíců roku 2017. Newyorská burza a NASDAQ jsou v první trojce nejúspěšnějších burz světa, pokud jde o výnosy primárních emisí za první letošní pololetí, a mají rovněž velký podíl na 18procentním meziročním zvýšení počtu IPO na celém americkém kontinentě.
Přes poměrně velký zájem investorů se počet primárních úpisů na burzách v regionu Asie a Tichomoří v prvním pololetí letošního roku meziročně snížil o 37 procent, výnosy klesly o 17 procent. Přesto na tento region připadá necelá polovina letošních IPO a třetina získaného kapitálu. Celkem pět z první desítky burz s největším počtem emisí je z tohoto regionu.
Dobré výsledky ve druhém letošním čtvrtletí hlásí především Japonsko, kde se uskutečnilo 21 IPO v celkové hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů. Většina z této částky (1,3 miliardy amerických dolarů) připadá na 11 primárních emisí technologických společností. Největší primární emise druhého čtvrtletí byla umístěna na šanghajské burze, která obsadila druhou příčku mezi burzami světa podle výnosů IPO.
Květnová primární emise společnosti na londýnské burze s nabídkovou cenou 3,2 miliardy amerických dolarů českým společnostem podle Wellse ukázala, jakou příležitost veřejný trh představuje pro ty, kdo chtějí získat kapitál. Primární úpis je pro tuzemské firmy cestou, jak získat finance na budoucí akvizici, a pro jejich zakladatele možností, jak z firmy částečně odejít a přitom si nad ní nadále zachovat kontrolu, dodal.