Akciový výplach po USA a Asii dnes pokračuje v Evropě. Evropské akciové trhy jsou nejníže za více než 21 měsíců, index Stoxx Europe 600 ztratil od úvodu již více než 2 %. Asie si na procenta vedla ještě hůř. Čínský Shanghai Composite zavřel o 5,2 % nižší a utrpěl největší ztrátu od února 2016. Za poslední rok je nižší o skoro čtvrtinu. V japonském akciovém indexu Nikkei 225 klesly všechny tituly kromě jediného. “Myslím, že se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat,” uvedl Nader Naeimi ze společnosti AMP Capital Investors. “My tento dip ještě nekupujeme.” Po dnešních neuspokojivých datech o americké inflaci ale hlavní americké akciové indexy zahájily mírným poklesem.
Wall Street ve středu spadla nejvíce od února. Index Nasdaq sletěl o 4,1 %, což představuje největší denní propad od června 2016, a samotné technologické tituly utrpěly největší denní ztrátu od srpna 2011. Výplach se často zmiňuje v souvislosti s americko-čínským obchodním svárem a obavami, že by se mohl promítnout do firemních zisků. Zmiňují se ale také dopady hurikánu Michael v USA. Prezident USA Donald Trump v noci na dnešek uvedl, že výplach nemá s jeho konfliktem s Čínou nic společného, a znovu se opřel do americké centrální banky kvůli zvyšování sazeb. Fed podle něj "zešílel".
“Domníváme se, že pokračující strukturální zhoršování americko-čínských vztahů bude mít pravděpodobně do budoucna za výsledek větší volatilitu v Asii," uvedl Ross Cameron, šéf sekce pro Japonsko ve firmě Northcape Capital. “Volatilita by měla být pozitivní pro aktivní investory a stock pickers, protože se vynořují příležitosti k nákupu podhodnocených společností,” uvedl také.
Ukazatel volatility Nikkei Average Volatility Index narostl o 47 %. V Evropě se ukazatel volatility posunul nejvýše za skoro 2 měsíce, americký ukazatel strachu VIX chcagské burzce CBOE roste o další 4 % poté, co ve středu vyrostl nejvíce od února.

“To je jenom začátek,” uvedl Banny Lam, šéf výzkumu v CEB International Investment. “Americké technologické bublině může chvíli trvat, než praskne, a my máme před sebou spoustu vnějších nejistot – obchodní války, rizika u měn rozvíjejících se trhů a ceny ropy. Lidé by také měli pozorně sledovat juan,” uvedl rovněž podle Bloombergu. „Teď to teprve začalo padat z útesu,“ prohlásil Naeem Aslam, hlavní analytik trhů ve společnosti Thin Markets UK.
V Evropě, kde se akcie ve středu dostaly nejníže od března, dnes trhy stahovaly tituly napojené na komodity; ceny ropy Brent a WTI před začátkem evropského obchodování odepisovaly zhruba 1,5 procenta. V červených číslech se pohybovaly všechny sektory v Evropě. Tlak na výprodeje ovšem nejvíce doléhal na technologické tituly ve stopách propadu velkých technologických firem ve Spojených státech, které byly hlavním tahounem mnohaletého býčího trhu na Wall Street, jenž ve středu utrpěl těžké ztráty. Evropský technologický index v 9:47 klesal o 1,7 procenta, když po otevření propadl až o 2,4 procenta.
Stoxx Europe 600 za posledních 5 dní:

Italské akcie se v úvodu propadly a stojí na prahu medvědího trhu. Index pražské burzy po otevření odepisoval 1,3 % a sestoupil na měsíční minimum.
“Prudký výprodej v USA pravděpodobně nikoho nepřekvapil,” uvedl Paras Anand, šéf managementu aktiv pro Asii a Tichomoří ve společnosti Fidelity International. “Když už nic, tak se účastníci na trhu zvědavě vyptávali, jak mohou být Spojené státy ve světle utaženějších peněz, utaženějšího pracovního trhu a rostoucích cen ropy tak odolné,” uvedl také.
Co poutá pozornost investorů nyní? Dnešní americká inflace a páteční data z čínského zahraničního obchodu. Mohou ukázat, zda a jak do něj obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem promluvila. Krom toho se rozbíhá výsledková sezóna v USA. Po únorovém propadu to byly výsledky firem, co trhům pomohlo v rekonvalescenci.
Zdroje: BBG, Reuters, www.stoxx.com