Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od hospodářské krize k třetí světové válce

Od hospodářské krize k třetí světové válce

13.11.2018 10:49

Příští hospodářská krize je blíž, než si myslíte. Opravdu znepokojovat by nás však mělo spíš to, co přijde po ní: v současném společenském, politickém a technologickém prostředí by vleklá hospodářská krize v kombinaci s rostoucí nerovností příjmů mohla docela snadno eskalovat ve velký globální vojenský konflikt, píše ekonomka Čchien Liou.

Globální finanční krize z let 2008-2009 téměř vyvolala bankrot vlád a způsobila systémový kolaps. Politikům se podařilo vytáhnout globální ekonomiku od okraje propasti pomocí mohutného měnového stimulu, který zahrnoval mimo jiné kvantitativní uvolňování a téměř nulové (nebo i záporné) úrokové sazby.

Měnový stimul se však podobá injekci adrenalinu, která nastartuje srdce při zástavě: dokáže pacienta oživit, ale nedělá nic pro vyléčení nemoci. Léčba churavějící ekonomiky vyžaduje strukturální reformy, které mohou zahrnovat všechno možné, od finančních a pracovních trhů až po daňové soustavy, vývoj plodnosti a vzdělávací politiku.

Politici naprosto nedokázali takové reformy realizovat, přestože to slibovali. Místo toho se dál zaobírají politikou. Od Itálie po Německo jako by sestavování a udržování vlád zabíralo víc času než skutečné vládnutí. A například Řecko se spoléhá na peníze mezinárodních věřitelů, aby udrželo hlavu (těsně) nad vodou, místo aby skutečně reformovalo svůj penzijní systém nebo zlepšilo podnikatelské prostředí.

Absence strukturálních reforem má za následek skutečnost, že bezpříkladná dodatečná likvidita, kterou centrální banky napumpovaly do ekonomik, nebyla využita nejefektivnějším možným způsobem. Místo toho zvýšila globální ceny aktiv na ještě vyšší úrovně, než jaké existovaly před rokem 2008.

Podle realitní webové stránky Zillow jsou dnes ceny nemovitostí ve Spojených státech o 8% vyšší než na vrcholu realitní bubliny v roce 2006. Také poměr ceny k výnosům (CAPE), který měří, zda se ceny na akciových trzích pohybují v rozumném pásmu, je dnes vyšší než v roce 2008 i na počátku velké hospodářské krize v roce 1929.

Jakmile monetární utužování odhalí zranitelná místa v reálné ekonomice, vyvolá splasknutí bublin cen aktiv další hospodářskou krizi – takovou, která by mohla být ještě hlubší než předchozí, neboť jsme si vypěstovali rezistenci i vůči nejsilnějším makroekonomickým lékům. Desetiletí pravidelných adrenalinových injekcí v podobě ultranízkých úrokových sazeb a nekonvenční měnové politiky značně vyčerpalo jejich schopnost stabilizovat a stimulovat ekonomiku.

Nerovnost může hrát významnou roli při rozpoutávání konfliktu

Máme-li si vzít příklad z historie, pak důsledky takové chyby mohou dalece přesáhnout hranice ekonomiky. Podle Benjamina Friedmana z Harvardovy univerzity byla vleklá období hospodářských nesnází charakterizována také antipatiemi veřejnosti vůči menšinovým skupinám nebo cizím státům – tyto postoje přitom mohou rozdmýchávat neklid, terorismus nebo i války.

Například během velké hospodářské krize podepsal tehdejší americký prezident Herbert Hoover Smoot-Hawleyho celní zákon z roku 1930, jehož cílem bylo chránit americké dělníky a farmáře před zahraniční konkurencí. V následujících pěti letech se objem světového obchodu snížil o dvě třetiny. Do deseti let vypukla druhá světová válka.

Jistě, příčinou první i druhé světové války byl bezpočet různých faktorů; neexistuje žádná standardní cesta k válce. Zato však existuje důvod se domnívat, že vysoká míra nerovnosti může hrát významnou roli při rozpoutávání konfliktu.

Podle výzkumu, který provedl ekonom Thomas Piketty, po prudkém výkyvu v křivce příjmové nerovnosti často následuje velká krize. Příjmová nerovnost pak nějakou dobu klesá, načež opět začne stoupat, až dosáhne nového vrcholu – a přijde nová katastrofa. Spojitost mezi oběma jevy zatím nebyla prokázána vzhledem k omezenému počtu dat, avšak rozhodně bychom tuto souvztažnost neměli brát na lehkou váhu, zvláště když dnes nerovnost bohatství i příjmů dosahuje historicky nejvyšších hodnot.

Populisté nabízejí řešení, která situaci jen zhoršují

To vše je ještě znepokojivější s ohledem na bezpočet dalších faktorů, které přiživují sociální neklid a diplomatické napětí, například na technologickou disrupci, rekordní migrační krizi, nervozitu z globalizace, politickou polarizaci a rostoucí nacionalismus. Vesměs jsou to příznaky neúspěšné politiky, které by se mohly stát spouštěcím mechanismem budoucí krize.

Voliči mají dobrý důvod pociťovat frustraci, avšak populisté hrající na city, kteří od nich stále častěji získávají podporu, nabízejí pomýlená řešení, která situaci jen zhorší. Například navzdory bezpříkladné propojenosti celého světa dochází ke stále silnějšímu odmítání multilateralismu a mnohé země – nejvýrazněji je to patrné u Spojených států Donalda Trumpa – dávají přednost unilaterální a izolacionalistické politice. V Sýrii a Jemenu zatím zuří války v zastoupení.

Za této situace musíme brát vážně možnost, že příští hospodářská krize povede k rozsáhlému vojenskému střetu. Podle logiky politologa Samuela Huntingtona by úvahy nad takovým scénářem mohly napomoci k jeho odvrácení, protože by nás přiměly k akci. V takovém případě bude pro politiky klíčové, aby uskutečnili dlouho slibované strukturální reformy a namísto ukazování prstem na druhé a vzájemné nevraživosti začali používat rozumný a uctivý globální dialog. Jinak nás možná čeká globální vzplanutí vášní.

Čchien Liou je ekonomka působící v Číně.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org


 
 
 

Čtěte více:

Mohou být investice příliš efektivní?
10.10.2018 6:19
Když Charles Darwin nastoupil v roce 1831 na loď Beagle, aby na její p...
Může reforma eurozóny pomoci zkrotit Trumpa?
17.10.2018 6:07
Americký prezident Donald Trump k uskutečňování svých zahraničněpoliti...
Project Syndicate: Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu
22.10.2018 6:21
Když byla ohlášena Dohoda Spojené státy – Mexiko – Kanada (USMCA), mno...
Project Syndicate: Ekonomie klimatické krize
24.10.2018 6:43
Dvě významné události předminulého týdne se přímo dotýkají globálních ...

Váš názor
 •  
  13.11.2018 16:51

  Lidské ego je příčinou všeho špatného, válek, nespravedlností, utrpení, podlosti, atd. Proto jsme tou nedokonalou civilizací, která ani sebe sama nedokáže regulovat tak, aby přežila. Prvotní je zabránit dalšímu růstu obyvatel na Zemi - mnoho ostatních problémů je ovlivněno tímto. Jenže jak to zařídit, když většinou jde o chudé země, kde to nikoho nezajímá, každého zajímá jen jeho vlastní žvanec. Dojde žvanec (často dodávaný) nebo voda - a miliony se vydají na pochod. Nechceme-li střílet, zavalí nás a poměrně rychle se chopí moci a nás vyhladí. Tak tomu bylo vždy v minulosti. Duchovně nízká chtivá smečka vždy zvítězí nad skupinou beránků. Systém politiky na 4-5 let je k ničemu - nezabývá se věcmi dlouhodobějšími, ale jen těmi s okamžitým efektem. Kdyby byli všude králové, dohodnout by se dalo. Jak je vidět, demokracie nás před vyhynutím neochrání. Tak bano raď, vymyslete už někdo něco, co by bylo proveditelné.
  James Bond
 •  
  13.11.2018 10:27

  Zajímavé a neradostné. Ovšem nevidím nikoho, kdo by byl schopen a zároveň opravdu chtěl zmiňovanou nerovnost "léčit"
  Frank
 • Nechutný systém
  13.11.2018 6:55

  No konečně tu máte pěkný článek, ukazující na zrůdnost tohoto slavného nenažraného kapitalistického systému, do kterého nás ten slavný Havloid přivedl....
  Scorpius
  • Re: Nechutný systém
   13.11.2018 9:08

   A ty znáš nějaký lepší?
   Pracovitý Prosecký
  • Re: Nechutný systém
   13.11.2018 8:17

   Ano je to zrůdný kapitalistický systém, ale zas v něm lidi na rozdíl od Venezuely a KLDR mají co žrát.
   ..
   •  
    13.11.2018 12:11

    No ony kvůli němu byly vyvolány dvě úžasné války...a v těch moc jídla pro některé nebylo...krom těch 100 milionů obětí cca...20 milionů v prvních...a přes 70 milionů ve druhé světové... A v té třetí, už bude každému putna, jestli má, nebo nemá co jíst.... Tož asi tak....
    Scorpius
    •  
     13.11.2018 13:09

     Naznačuješ snad, že jiné války (husitské, třicetiletá) kdy zemřela třetina obyvatel českých zemí byly nějak lepší či milosrdnější? Kapitalismus změnil na válkách akorát to, že vždy zvítězí ten ekonomicky silnější.
     ..
     •  
      13.11.2018 15:02

      No pěkně jsi je vyjmenoval...husitská, třicetiletá...náboženské války...a hlavně, že nám tu morálku káže církev a nesmí se na ni sáhnout (hlavně na tu katolickou)...a to má na svědomí další největší množství obyvatel této planety... A mimochodem, kdyby ty dvě války (1. a 2. světová) trvaly 30 let každá, jako ta třicetiletá...stály by Evropu také minimálně třetinu obyvatel...a myslím, že i mnohem více...
      Scorpius
Aktuální komentáře
13.05.2021
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20O2 navrhuje dividendu a emisní ážio v celkové výši 21 Kč na akcii
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  
14:50Čínská Alibaba se kvůli pokutě propadla do ztráty, tržby ale vzrostly o 64 procent
14:30Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
14:21Výhled Fidelity pro druhé čtvrtletí a dál: Cesta ven ze zimy plné nespokojenosti
12:25UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2021
12:24Ideální rok čínské ekonomiky
12:15Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,3 procenta
11:09Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur za neumožnění konkurenční aplikace v Android Auto
10:49Téměř půl bilionu dolarů na polovodiče. Korea má plán, jak se stát čipovou velmocí
10:45Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu  
9:04Rozbřesk: Americká inflace dopadla na českou korunu, akcie i dluhopisy. Dolaru se daří
8:50Trhy dnes otevřou červené, Tesla ruší platby v bitcoinech  
8:28Emisní povolenky pokořily další rekord, cena se vyšplhala nad 55 eur
8:23Tesla ruší platby v bitcoinech. Musk je znepokojen dopadem jejich těžby na životní prostředí
6:08Guru stock-pickingu radí "ETF na SPX". Co dalšího vzkazuje Buffett nováčkům?
12.05.2021
22:03Dubnová inflace volá medvědy  
17:53Směrem k dalším rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Coinbase Global Inc (03/21 Q1)
DoorDash Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Luminar Technologies Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prysmian SpA (03/21 Q1)
Walt Disney Co/The (03/21 Q2, Aft-mkt)
7:30Telefonica SA (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y