Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od hospodářské krize k třetí světové válce

Od hospodářské krize k třetí světové válce

13.11.2018 10:49

Příští hospodářská krize je blíž, než si myslíte. Opravdu znepokojovat by nás však mělo spíš to, co přijde po ní: v současném společenském, politickém a technologickém prostředí by vleklá hospodářská krize v kombinaci s rostoucí nerovností příjmů mohla docela snadno eskalovat ve velký globální vojenský konflikt, píše ekonomka Čchien Liou.

Globální finanční krize z let 2008-2009 téměř vyvolala bankrot vlád a způsobila systémový kolaps. Politikům se podařilo vytáhnout globální ekonomiku od okraje propasti pomocí mohutného měnového stimulu, který zahrnoval mimo jiné kvantitativní uvolňování a téměř nulové (nebo i záporné) úrokové sazby.

Měnový stimul se však podobá injekci adrenalinu, která nastartuje srdce při zástavě: dokáže pacienta oživit, ale nedělá nic pro vyléčení nemoci. Léčba churavějící ekonomiky vyžaduje strukturální reformy, které mohou zahrnovat všechno možné, od finančních a pracovních trhů až po daňové soustavy, vývoj plodnosti a vzdělávací politiku.

Politici naprosto nedokázali takové reformy realizovat, přestože to slibovali. Místo toho se dál zaobírají politikou. Od Itálie po Německo jako by sestavování a udržování vlád zabíralo víc času než skutečné vládnutí. A například Řecko se spoléhá na peníze mezinárodních věřitelů, aby udrželo hlavu (těsně) nad vodou, místo aby skutečně reformovalo svůj penzijní systém nebo zlepšilo podnikatelské prostředí.

Absence strukturálních reforem má za následek skutečnost, že bezpříkladná dodatečná likvidita, kterou centrální banky napumpovaly do ekonomik, nebyla využita nejefektivnějším možným způsobem. Místo toho zvýšila globální ceny aktiv na ještě vyšší úrovně, než jaké existovaly před rokem 2008.

Podle realitní webové stránky Zillow jsou dnes ceny nemovitostí ve Spojených státech o 8% vyšší než na vrcholu realitní bubliny v roce 2006. Také poměr ceny k výnosům (CAPE), který měří, zda se ceny na akciových trzích pohybují v rozumném pásmu, je dnes vyšší než v roce 2008 i na počátku velké hospodářské krize v roce 1929.

Jakmile monetární utužování odhalí zranitelná místa v reálné ekonomice, vyvolá splasknutí bublin cen aktiv další hospodářskou krizi – takovou, která by mohla být ještě hlubší než předchozí, neboť jsme si vypěstovali rezistenci i vůči nejsilnějším makroekonomickým lékům. Desetiletí pravidelných adrenalinových injekcí v podobě ultranízkých úrokových sazeb a nekonvenční měnové politiky značně vyčerpalo jejich schopnost stabilizovat a stimulovat ekonomiku.

Nerovnost může hrát významnou roli při rozpoutávání konfliktu

Máme-li si vzít příklad z historie, pak důsledky takové chyby mohou dalece přesáhnout hranice ekonomiky. Podle Benjamina Friedmana z Harvardovy univerzity byla vleklá období hospodářských nesnází charakterizována také antipatiemi veřejnosti vůči menšinovým skupinám nebo cizím státům – tyto postoje přitom mohou rozdmýchávat neklid, terorismus nebo i války.

Například během velké hospodářské krize podepsal tehdejší americký prezident Herbert Hoover Smoot-Hawleyho celní zákon z roku 1930, jehož cílem bylo chránit americké dělníky a farmáře před zahraniční konkurencí. V následujících pěti letech se objem světového obchodu snížil o dvě třetiny. Do deseti let vypukla druhá světová válka.

Jistě, příčinou první i druhé světové války byl bezpočet různých faktorů; neexistuje žádná standardní cesta k válce. Zato však existuje důvod se domnívat, že vysoká míra nerovnosti může hrát významnou roli při rozpoutávání konfliktu.

Podle výzkumu, který provedl ekonom Thomas Piketty, po prudkém výkyvu v křivce příjmové nerovnosti často následuje velká krize. Příjmová nerovnost pak nějakou dobu klesá, načež opět začne stoupat, až dosáhne nového vrcholu – a přijde nová katastrofa. Spojitost mezi oběma jevy zatím nebyla prokázána vzhledem k omezenému počtu dat, avšak rozhodně bychom tuto souvztažnost neměli brát na lehkou váhu, zvláště když dnes nerovnost bohatství i příjmů dosahuje historicky nejvyšších hodnot.

Populisté nabízejí řešení, která situaci jen zhoršují

To vše je ještě znepokojivější s ohledem na bezpočet dalších faktorů, které přiživují sociální neklid a diplomatické napětí, například na technologickou disrupci, rekordní migrační krizi, nervozitu z globalizace, politickou polarizaci a rostoucí nacionalismus. Vesměs jsou to příznaky neúspěšné politiky, které by se mohly stát spouštěcím mechanismem budoucí krize.

Voliči mají dobrý důvod pociťovat frustraci, avšak populisté hrající na city, kteří od nich stále častěji získávají podporu, nabízejí pomýlená řešení, která situaci jen zhorší. Například navzdory bezpříkladné propojenosti celého světa dochází ke stále silnějšímu odmítání multilateralismu a mnohé země – nejvýrazněji je to patrné u Spojených států Donalda Trumpa – dávají přednost unilaterální a izolacionalistické politice. V Sýrii a Jemenu zatím zuří války v zastoupení.

Za této situace musíme brát vážně možnost, že příští hospodářská krize povede k rozsáhlému vojenskému střetu. Podle logiky politologa Samuela Huntingtona by úvahy nad takovým scénářem mohly napomoci k jeho odvrácení, protože by nás přiměly k akci. V takovém případě bude pro politiky klíčové, aby uskutečnili dlouho slibované strukturální reformy a namísto ukazování prstem na druhé a vzájemné nevraživosti začali používat rozumný a uctivý globální dialog. Jinak nás možná čeká globální vzplanutí vášní.

Čchien Liou je ekonomka působící v Číně.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org


 
 
 

Čtěte více:

Mohou být investice příliš efektivní?
10.10.2018 6:19
Když Charles Darwin nastoupil v roce 1831 na loď Beagle, aby na její p...
Může reforma eurozóny pomoci zkrotit Trumpa?
17.10.2018 6:07
Americký prezident Donald Trump k uskutečňování svých zahraničněpoliti...
Project Syndicate: Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu
22.10.2018 6:21
Když byla ohlášena Dohoda Spojené státy – Mexiko – Kanada (USMCA), mno...
Project Syndicate: Ekonomie klimatické krize
24.10.2018 6:43
Dvě významné události předminulého týdne se přímo dotýkají globálních ...

Váš názor
 •  
  13.11.2018 16:51

  Lidské ego je příčinou všeho špatného, válek, nespravedlností, utrpení, podlosti, atd. Proto jsme tou nedokonalou civilizací, která ani sebe sama nedokáže regulovat tak, aby přežila. Prvotní je zabránit dalšímu růstu obyvatel na Zemi - mnoho ostatních problémů je ovlivněno tímto. Jenže jak to zařídit, když většinou jde o chudé země, kde to nikoho nezajímá, každého zajímá jen jeho vlastní žvanec. Dojde žvanec (často dodávaný) nebo voda - a miliony se vydají na pochod. Nechceme-li střílet, zavalí nás a poměrně rychle se chopí moci a nás vyhladí. Tak tomu bylo vždy v minulosti. Duchovně nízká chtivá smečka vždy zvítězí nad skupinou beránků. Systém politiky na 4-5 let je k ničemu - nezabývá se věcmi dlouhodobějšími, ale jen těmi s okamžitým efektem. Kdyby byli všude králové, dohodnout by se dalo. Jak je vidět, demokracie nás před vyhynutím neochrání. Tak bano raď, vymyslete už někdo něco, co by bylo proveditelné.
  James Bond
 •  
  13.11.2018 10:27

  Zajímavé a neradostné. Ovšem nevidím nikoho, kdo by byl schopen a zároveň opravdu chtěl zmiňovanou nerovnost "léčit"
  Frank
 • Proč se Trump chová izolacionalisticky?
  13.11.2018 8:21

  Trump se domnívá, že díky globalizaci svět "žije" na úkor USA. A to stojí Ameriku obrovskou spoustu peněz. Vznikají tak neudržitelné schodky státního rozpočtu USA. Příkladem mohou být výdaje na zbrojení. Ty americké tvoří 35% podíl na celosvětových. Přitom počet obyvatel USA činí přibližně 5% světového. Souhlasím s Trumpem, že globalismus v současné podobě je velkým zlem a každý by si měl "žít za své". To plně platí i pro globální pakt zvaný EU a jeho jednotlivé členy. Myslím, že ani Vy nemáte společnou kasu se svými sousedy.
  medvedvsechnosned
  • Re: Proč se Trump chová izolacionalisticky?
   13.11.2018 9:07

   Bylo by to pěkné, kdybychom mohli žít jako za mého pradědečka - sedláka. Když ho zapomněli odsunout do Německa, žil ještě tři roky na vlastním statku hluboko v horách. Zásobil se sám, nepotřeboval ani sociálku, ani zdravotní pojišťovnu, ani úřad práce, ani obecní úřad (žádný tam stejně neexistoval). Bohužel medvědešechnosněde, je to už jinak: Tvoje děti budou platit i můj starobní důchod, moje děti tvého lékaře a dálnici z Karlových Var do Prahy. Nejméně třetiny naší kasy je společná se sousedem. Tvrdit, že svět žije na úkor USA platí jen u výdajů na zbrojení. Podstatná část deficitu a zahraničního dluhu vzniká tím, že USA prostě dovážejí a spotřebovávají více, než vyrábějí. Jen díky tomu, že USD je rezervní a obchodní měnou, cel systém ještě funguje. Američané ale nechtějí slyšet, že vyrábějí dráž a méně efektivně než Číňané a jiní Asiaté. Vždyť co to jsou ty "strukturální" reformy: - otevření trhu práce - snáze propouštět a přemisťovat pracovní síly, - vyrovnat deficity důchodových a zdravotních účtů - buď se vybere více na pojištění, nebo se systém zlevní (rozuměj zhorší péče a sníží důchody), nebo musí vzrůst spoluúčast - zvýšit konkurenceschopnost , tj. snížit náklady a zvýšit výnosy, - zeefektivnit veřejnou správu - buď budou úředníci, učitelé apod. pracovat více nebo jich musí být víc, Strukturální reformy znamenají utahování opasků, námahu a bolest a do toho se nikomu nechce. Prostě nemůžeme se mít lépe mávnutím kouzelného proutku. Musíme se namáhat.
   •  
    13.11.2018 9:49

    Opakuji, je třeba žít každý za své. Centrálně přerozdělovací dotační socialismus není třeba obhajovat. Nakonec proto Československo vystoupilo z RVHP.
    medvedvsechnosned
    • Já bych si to též přál
     13.11.2018 12:38

     Já bych si to, medvěde, taky přál. Ale za své žije méně než polovina z nás.
     Pracovitý Prosecký
     • Re: Já bych si to též přál
      13.11.2018 12:48

      Že žije pouze polovina z nás za své, není ostudou těchto lidí, nýbrž systému, ve kterém žijí a který to podporuje.
      medvedvsechnosned
 • Nechutný systém
  13.11.2018 6:55

  No konečně tu máte pěkný článek, ukazující na zrůdnost tohoto slavného nenažraného kapitalistického systému, do kterého nás ten slavný Havloid přivedl....
  Scorpius
  • Re: Nechutný systém
   13.11.2018 9:08

   A ty znáš nějaký lepší?
   Pracovitý Prosecký
   • Stejné barvy, ale různé odstíny
    13.11.2018 10:38

    Není rohlík jako rohlík a není kapitalismus jako kapitalismus. Kapitalismus, jež jsme znali ze Západu před 50ti lety je jiný, než ten současný. Zatímco dříve mu vládla v každé takové zemi tržní konkurence převážně menších a středních entit v souladu se zákonem nabídky a poptávky, dnes jej ovládá relativně malý počet nadnárodních korporací a oligarchů, prošpikovaných centrálním rozdělováním dotací se státními investičními pobídkami, jež působí antitržně.
    medvedvsechnosned
    • Re: Stejné barvy, ale různé odstíny
     13.11.2018 12:38

     Máš, bohužel, pravdu. jsme blíže socialismu, než jsme si mysleli, ale většině lidí to tak vyhovuje. Většina lidí nikdy nebude živnostníkem, ani plátcerm daní, ani bojovníkem za svobodu. Ale opakuji: Znáš nějaký lepší?
     Pracovitý Prosecký
     •  
      13.11.2018 12:52

      Ano, znám lepší systém. Je to ten, jež vládl na Západě před vznikem EU a pro který milion lidí cinkalo klíči v roce 1989 na Letné.
      medvedvsechnosned
  • Re: Nechutný systém
   13.11.2018 8:17

   Ano je to zrůdný kapitalistický systém, ale zas v něm lidi na rozdíl od Venezuely a KLDR mají co žrát.
   ..
   •  
    13.11.2018 12:11

    No ony kvůli němu byly vyvolány dvě úžasné války...a v těch moc jídla pro některé nebylo...krom těch 100 milionů obětí cca...20 milionů v prvních...a přes 70 milionů ve druhé světové... A v té třetí, už bude každému putna, jestli má, nebo nemá co jíst.... Tož asi tak....
    Scorpius
    • Válka?
     13.11.2018 13:16

     A podle posledního odstavce výše uvedeného článku je třetí válka na spadnutí. A viník? Dalo by se soudit, že by to mohla být např. KLDR. Ale není tomu tak. Je to hospodářská krize globalismu :-).
     medvedvsechnosned
    •  
     13.11.2018 13:09

     Naznačuješ snad, že jiné války (husitské, třicetiletá) kdy zemřela třetina obyvatel českých zemí byly nějak lepší či milosrdnější? Kapitalismus změnil na válkách akorát to, že vždy zvítězí ten ekonomicky silnější.
     ..
     •  
      13.11.2018 15:02

      No pěkně jsi je vyjmenoval...husitská, třicetiletá...náboženské války...a hlavně, že nám tu morálku káže církev a nesmí se na ni sáhnout (hlavně na tu katolickou)...a to má na svědomí další největší množství obyvatel této planety... A mimochodem, kdyby ty dvě války (1. a 2. světová) trvaly 30 let každá, jako ta třicetiletá...stály by Evropu také minimálně třetinu obyvatel...a myslím, že i mnohem více...
      Scorpius
     • Afghánistán
      13.11.2018 13:29

      To tomu "ekonomicky" silnějšímu musí ta vítězná válka tak dlouho trvat?
      medvedvsechnosned
     • Není válka jako válka
      13.11.2018 13:25

      Položit život za svoji vlast, historické hodnoty, kulturu, národ apod. má pro mě pochopitelný smysl. Zbavit se vlastního života v zájmu řešní globální hospodářské krize (poslední odstavec článku) považuji za diagnózu.
      medvedvsechnosned
      • Re: Není válka jako válka
       13.11.2018 13:39

       Národ a vlast je v ohrožení tak honem běž pokládat vlastenče. Za mě když položit život tak jedině za rodinu.
       ..
       •  
        13.11.2018 13:59

        Jednotlivec-rodina-národ-evropské národy s křesťanskou kulturou...pro zachování naší historie dalším generacím je třeba učinit vše. Ale za vyřešení hospodářské krize, ze které budou mít profit nadnárodní společnosti a oligarchové nezvednu ani zadek ze židle :-).
        medvedvsechnosned
        •  
         13.11.2018 14:33

         Permanentně obhajuji pouze ČR. Ostatní obhajuji pouze tehdy, když vidím důvody k jejich obhajobě. A je mi lhostejné, zda se jedná o Rusko, Čínu, USA či Německo nebo Marťany. Naopak kritizuji všechny ty, jež berou ČR vlastní suverenitu a jakkoli jeho svobodně zvoleným politikům a občanům ČR nařizují a vyhrožují.
         medvedvsechnosned
        •  
         13.11.2018 14:13

         A proč tedy neustále tak obhajuješ asiatské velmoci Rusko a Čínu kolaborante?
         ..
         • Cizák jako cizák
          13.11.2018 14:34

          Permanentně obhajuji pouze ČR. Ostatní obhajuji pouze tehdy, když vidím důvody k jejich obhajobě. A je mi lhostejné, zda se jedná o Rusko, Čínu, USA či Německo nebo Marťany. Naopak kritizuji všechny ty, jež berou ČR vlastní suverenitu a jakkoli jeho svobodně zvoleným politikům a občanům ČR nařizují a vyhrožují.
          medvedvsechnosned
   • Pozor na extrémy!!!
    13.11.2018 8:28

    Nejlépe eliminovat extrémy. Jeden extrém je "nemít co žrát" a ten druhý je "přežírat se na dluh". Jsem vyznavačem optimální zdravé výživy.
    medvedvsechnosned
    • Re: Pozor na extrémy!!!
     13.11.2018 9:25

     Za zásadní považují mít možnost volby, zda se přežírat hladovět nebo žít střídmě.
     ..
     •  
      13.11.2018 9:54

      Zásadní je mít možnost volby. Proto je např. Zeman na hradě a je také i tvým prezidentem :-). Možnost volby zde byla.
      medvedvsechnosned
      •  
       13.11.2018 10:55

       Politici jako Emanuel Moravec nebo Miloš Zeman nejsou způsobilí být mým prezidentem. Většina, která je zvolila je mi volná.
       ..
       •  
        13.11.2018 12:40

        Vysvětlení tvé volnosti je jednoduché. Nejsi vlastenec a Čech.
        medvedvsechnosned
        •  
         13.11.2018 12:42

         Kremelský kolaborant tu bude rozhodovat kdo je vlastenec. Tak to jo.
         ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)