Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pictet: Příští rok mírná inverze křivky, recese tématem roku 2020

Pictet: Příští rok mírná inverze křivky, recese tématem roku 2020

14.12.2018 6:03
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2018 došlo k výraznému růstu výnosů desetiletých vládních obligací v USA. Investiční společnost Pictet se ovšem nedomnívá, že tento trend bude pokračovat i v příštím roce. Naopak, v roce 2019 uvedené výnosy zřejmě porostou jen umírněně a jejich hlavním tahounem bude pravděpodobně další zvyšování sazeb americkou centrální bankou. Pictet nyní předpokládá, že výnosy desetiletých vládních obligací v USA by se měly na konci roku 2019 konkrétně nacházet na 3,4 %.

Pictet Wealth Management tedy počítá s tím, že riziko dalšího prudkého růstu výnosů je omezené a jejich aktuální výše již leží „relativně vysoko“. K tomu se blíží konec současného ekonomického cyklu a společnost tak již nehodnotí americké dlouhodobé obligace ratingem „podvážit“, ale ratingem „neutrální“. Investiční společnost hovoří i o tom, že růst americké ekonomiky může poškodit pokračující obchodní spor mezi USA a Čínou, inflační tlaky jsou „omezené“ a i to snižuje pravděpodobnost výraznějšího růstu výnosů obligací.

„Náš základní scénář i přesto počítá s akcelerací jádrové inflace a inflace mzdové, Fed by si v něm ale měl dát přestávku se zvyšováním sazeb tak, aby nepoškodil růst ekonomiky,“ píše Pictet. Rok 2019 by pak měl být podobně jako rok letošní obdobím vysoké nejistoty a volatility na trzích. Z toho důvodu Pictet zvažuje i alternativní scénáře s tím, že tomu hlavnímu, který byl popsán výše, dává 55% pravděpodobnost.

Alternativní negativní scénář s 30% pravděpodobností počítá s poklesem výnosů desetiletých obligací na 2,5 % a jeho základem by měly být rostoucí obavy z recese, které by nakonec Fed v roce 2020 přinutily sazby snižovat. Alternativnímu pozitivnímu scénáři připisuje Pimco 15% pravděpodobnost a uvažuje v něm o pokračování silného růstu americké ekonomiky. Docházelo by i ke zvyšování inflačních očekávání, což by Fed donutilo k dalšímu zvedání sazeb. Výnosy desetiletých obligací by se tak dostaly na konci roku 2019 na 3,9 %.

Významným investičním tématem letošního roku je napřimování výnosové křivky, kdy se rozdíl mezi výnosy desetiletých a dvouletých obligací dostal na počátku prosince na jedenáctiletá minima ve výši 11 bazických bodů. Základní scénář Pictetu počítá s dalším napřimováním křivky a následně s její inverzí, kdy výnosy krátkodobých obligací převýší výnosy těch dlouhodobějších. Historicky jde o indikátor blížící se recese. Nicméně Pictet tvrdí, že popsaná inverze by měla být jen mírná. Navíc „recese bude pravděpodobně tématem roku 2020, ne roku příštího“.

Očekávaný tvar výnosové křivky v popsaných scénářích na konci roku 2019 a její současný tvar popisuje následující graf. Jak bylo uvedeno, k mírné inverzi by došlo ve scénáři základním, k hlubší ve scénáři negativním. Pozitivní scénář charakterizovaný silnějším ekonomickým růstem by inverzi nepřinesl:

0

Zdroj: Pictet


 

Čtěte více:

Znamení hrozící recese: Je to s ním tentokrát...stejné?
31.08.2018 14:39
Pro ty, kdo si myslí, že zplošťování výnosové křivky už nemusí být jas...
Má nás to strašit, ale možná je ještě brzy
07.09.2018 18:06
Na korporátní úrovni jsou média již delší dobu plná Tesly a Amazonu, n...
Pictet: Fed nezastaví ani rozvíjející se ekonomiky
17.10.2018 15:27
„Když na politiku Fedu hledíme z druhého břehu Atlantiku, je pro nás r...
Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
15.10.2018 18:34
Ještě před pár týdny řada komentátorů na trhu varovala před napřimujíc...
Perly týdne: Výnosová křivka a Ford varují, na trh už dorazilo medvídě a my jsme bránou do EU
07.12.2018 14:02
Inverze je tady: Reuters si ve čtvrtek všímá toho, že část výnosové kř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru