Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Útlum v Evropě je horší, než si investoři myslí

El-Erian: Útlum v Evropě je horší, než si investoři myslí

05.03.2019 12:15, aktualizováno: 5.3. 15:07
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská ekonomika zpomaluje mnohem více, než se řada investorů domnívá a její útlum představuje pro trh největší riziko. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl hlavní ekonomický poradce společnosti Allianz SE a vlivný investor Mohamed El-Erian. Evropská centrální banka má podle něj k dispozici jen omezené prostředky, jak na hospodářský útlum reagovat, a evropské vlády nejsou připraveny na tuto situaci odpovědět zvýšením výdajů.

"Lidé podceňují to, jak rychle Evropa zpomaluje," řekl El-Erian, který dříve působil jako šéf investičního fondu PIMCO či náměstek ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF).

MMF v lednu revidoval svou předpověď růst eurozóny na 1,6 procenta z předchozích 1,9 procenta. El-Erian se ale domnívá, že i tento snížený odhad je příliš optimistický. Podle něj eurozóna bude mít letos problém s tím, aby dosáhla alespoň jednoprocentního růstu.

Obavy z možných vedlejších dopadů ekonomického útlumu v Evropě a Číně byly jedním z důvodů, proč americká centrální banka (Fed) v lednu naznačila, že zatím nebude zvyšovat úrokové sazby a při rozhodování o dalším zvyšování bude trpělivá. Loni Fed zvýšil úroky čtyřikrát. El-Erian se ale domnívá, že silná americká ekonomika přiměje Fed už v létě ke změně rétoriky.

"Domácí ekonomika není důvodem k trpělivosti a flexibilitě. Domácí ekonomika je důvodem k pokračující normalizaci měnové politiky, protože trh práce zůstává silný, protože mzdy rostou tříprocentním tempem a protože firemní investice se zvyšují," prohlásil.

El-Erian také upozornil, že i přes reálná rizika v Evropě a Číně považuje za přehnanou skutečnost, že trhy začaly počítat s možností, že by Fed úrokové sazby snížil. Trh podle něj vidí teď vyšší pravděpodobnost, že by Fed mohl do ledna 2020 znovu snížit úroky, než že by je zvýšil.

Ve výhledu americké ekonomiky je El-Erian optimistou, ale ne tak v případě akcií a dluhopisů. Ceny některých akcií a dluhopisů jsou podle něj už příliš vysoko. Jen málo věří tomu, že akcie výrazně zpevní ze současných úrovní. Podle něho je nepravděpodobné, že by výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády šly ještě více dolů, pokud neklesnou i výnosy desetiletých německých dluhopisů, které jsou téměř na nule.

 
 

Čtěte více:

Kdy byla nejhorší doba pro vstup na trh?
05.03.2019 10:42
Investor Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management poukazu...
Bude letošní rok ohledně ziskovosti podobnější roku 2009, nebo 2016?
04.03.2019 17:24
Na trhu se nyní hodně hovoří o možné ziskové recesi v USA, její hloubc...
Čína plánuje letošní růst HDP mezi 6 a 6,5 procenty
05.03.2019 8:36
Čína si naplánovala pomalejší růst ekonomiky, na letošní rok tempo růs...
Rozbřesk: Zpět k dluhům
05.03.2019 9:13
Uplynuly teprve dva měsíce a výsledek hospodaření státu už dosáhl polo...
Holub z ČNB považuje letos za nejpravděpodobnější 1 až 2 zvýšení sazeb
05.03.2019 9:47
Česká národní banka v letošním roce zřejmě jednou či dvakrát zvýší úro...
Zprávy z Číny návrat optimismu nepřinesly. Akcie s drobnými zisky, eurodolar přerušil pokles
05.03.2019 10:42
Slova čínského premiéra na začátku národního kongresu korespondují s t...

Váš názor
 • Pfuj
  05.03.2019 17:24

  Češi jsou v pohodě. Mají Babiše. Geniálního manažera. Fascinuje mně jak věří že celá ekonomika fuguje na úroky. Oni věří že někdo sedí třeba na parádním léku a čeká až úroky klesnou na 0,5%, aby pak vyvařil miliardy. Prostě když by měl o pár set milionů míň tak to nestojí za to.
  HenryFord
 • Stagflace
  05.03.2019 14:17

  bohužel díky naprosto neschopným resp.všehoschopným kačpárkům politickým a jejich kamarádům z cent.bank bo při inflaci 2% (EU) a 3% )CZ) a růstu 1,5 a 2,5 % to nic jiného není at se jim to líbí nebo ne :o(
  Mike
 •  
  05.03.2019 13:57

  jak může Evropa zpomalovat, když donedávna bylo to slavné tisnutí peněz a sazby jsou stále 0% ????? co na to bankéři? zase se bude tisknout.....
  abc1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data