Asijské akciové trhy dnes pokračovaly ve ztrátách, které v pondělí vyvolal pokles čínského jüanu na nejnižší hodnotu za 11 let. Náladou investorů dnes dále otřáslo rozhodnutí Spojených států označit Čínu za měnového manipulátora. Naopak pozitivně trhy přijímají rozhodnutí Číny zafixovat kurz juanu na silnější úrovni, než se očekávalo. Evropské trhy se po prvotním poklesu rozhodly věřit v uklidnění situace a posunuly se do zelených hodnot.
Asijské akciové trhy v pondělí vykázaly nejvyšší ztráty za několik měsíců a dnes pokračovaly ve výrazném poklesu. Index MSCI zahrnující akcie v asijsko-pacifické oblasti bez Japonska dnes oslabil o 0,75 procenta a tento týden již klesl o 3,7 procenta. Čínský index Shanghai Composite se dnes snížil o 1,6 procenta a uzavřel nejníže od konce února. Australský index oslabil o 2,3 procenta, se ztrátou skončily i burzy v Jižní Koreji a Japonsku, kde se index Nikkei propadl až na nejnižší hodnotu od ledna. Index MSCI Hong Kong pak završil sérii 10 dnů poklesu v řadě, jde o nejdelší pokles od roku 1984.
Pozitivní sentiment ale dnes na trhy částečně vrací Čína, která oznámila, že svou měnu zafixuje v silnějším pásmu, než očekávali analytici. Střední bod pásma země nastavila pod ostře sledovanou hranici sedmi juanů za dolar, jejíž pondělní prolomení otřáslo finančními trhy. Čínští představitelé zároveň prohlásili, že svou měnu nebudou oslabovat pro vylepšení konkurenceschopnosti a oznámili prodej státních dluhopisů denominovaných v juanech na trhu v Hong Kongu. Čínská měna reagovala posílením o 0,2 %, v pondělí přitom oslabila nejvíce od roku 2015.

Poklesem zahájily dnešní obchodování i evropské akcie, které za poslední dva dny zažily nejvyšší dvoudenní pokles za více než tři roky. Sentiment se ale ještě v dopoledním obchodování otočil a většina hlavních evropských trhů se podívala do zelených hodnot. Index STOXX 600 roste o 0,35 %, německý DAX přidává 0,51 % a francouzský CAC 40 dokonce 0,66 %. Pouze britský FTSE 100 o svém dnešním směru ještě nerozhodl a osciluje okolo nuly. K optimismu přispěly také příznivé statistické údaje z Německa, objednávky německého průmyslu rostly nejvíce od srpna 2017.
Pozitivně se obchoduje také s americkými futures, index Dow Jones přidává 0,75 %, S&P 500 se pohybuje v plusu o 0,77 % a technologický NASDAQ roste o 1,13 %. Po včerejším oslabení se dnes drží americký dolar na páru s eurem téměř beze změny, obdobně je na tom také zlato. Cena ropy brent roste o 0,32 %, vyšší nárůst zaznamenává WTI, a to o 0,6 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Patria