Myšlenka, že centrální banky by mohly zachránit býčí trh, je lákavá. Ostatně akciím už dříve pomáhaly sliby na snížení úrokových sazeb a přísliby dalších podpůrných opatření. A investoři evidentně potřebují něco víc než odklad protičínských cel, aby se už tolik nebáli případného propadu. Problémem je, že politika centrálních bank není tím, co podporuje globální ekonomiku, a další měnové stimuly nepomohou, uvedl podle CNN investiční ředitel Bleakley Advisory Group Peter Boockvar.
Hlavní úroková sazba v USA, tak zvaná federal funds rate, je v současném rozmezí 2 % - 2,25 % nízká i podle historických měřítek. V eurozóně jsou úrokové sazby na extrémně nízké úrovni už roky a některé jsou dokonce záporné. Půjčovat si levně opravdu není problém.
„Fed nemá lék na to, co nás trápí, stejně jako ECB a japonská centrální banka ho v tuto chvíli nemají,“ uvedl Boockvar podle webu CNN. Podle něj ale neexistuje žádná podnikatelská investice, kterou by současná úroveň sazeb držela zpátky.
Až se představitelé centrálních bank v září sejdou, investorům pravděpodobně doručí, co požadují.
Podle CNN nyní obchodníci do cen zapracovávají 100% šanci, že Fed na zářijovém zasedání znovu přikročí ke snížení úrokové sazby. Otázkou je o kolik. Šance na další snížení sazeb o čtvrt procentního bodu je nyní skoro 80 %.
A měnovou politiku asi nebude uvolňovat pouze Fed. Olli Rehn, člen Rady guvernérů ECB, minulý týden uvedl, že opatření by podle něj mohla zahrnovat jak masivní nákupy dluhopisů, tak i snížení základní úrokové sazby.
Fed už tento týden ve středu zveřejní zápis z posledního zasedání měnového výboru, na kterém jeho členové 31. července rozhodli o snížení sazeb poprvé od roku 2008.
Od té doby se toho přihodilo hodně.
Spojené státy a Čína vyhlásily další příměří v obchodním sporu. Výnosová křivka dvouletého a 10letého amerického státního dluhopisu se překlopila, což se na trzích obecně bere jako indikátor recese, zatímco 30letý výnos sestoupil na rekordní minimum a akciové trhy se pohybovaly jako na houpačce (viz v grafu výkonnost indexů S&P 500 a Nasdaq Composite za poslední měsíc).

Mnohem více než na zápis Fedu se budou trhy pravděpodobně zaměřovat na páteční projev šéfa Fedu na výročním sympoziu centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. To by mohlo být ideální příležitostí k tomu nabídnout po slabých datech z Číny a z Německa investorům nějaké ujištění.
Jerome Powell na konci července po historickém snížení úroků Fedem uvedl, že tento krok je pouze úpravou měnové politiky v polovině cyklu a není začátkem cyklu snižování úroků. V tuto chvíli není jasné, zda toto poselství zopakuje, a to i navzdory dusnu panujícím poslední dobou na trzích, podotkl list The Financial Times.
Ke snížení sazeb minimálně o jeden procentní bod americkou centrální banku nejnověji vybídl americký prezident Donald Trump, který počínání jejího předsedy opakovaně kritizuje a několikrát ho káral, že toho nedělá dost, aby pomohl jeho vládě s podporou růstu americké ekonomiky.
Zdroje: CNN, ČTK, Bloomberg, Patria.cz