Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB, stimulace a zakrnělá kreativně destruktivní ruka trhu

ECB, stimulace a zakrnělá kreativně destruktivní ruka trhu

13.09.2019 17:39

S tím, jak se ECB vydává cestou další stimulace, se budou bezesporu objevovat úvahy o její efektivitě, kladných i záporných dopadech. Mezi ty druhé patří podle nejednoho názoru to, že uvolněná monetární politika udržuje při životě firmy, které by jinak zanikly a uvolnily místo lepším. Podívejme se na toto téma detailněji, protože tu podle mne není vše tak, jaks e na první pohled zdá.

Roste tu i plevel…

Nejdříve pár studií: „Whatever It Takes: The Real Effects of Unconventional Monetary Policy“ z roku 2018 se zabývá programem OMT Evropské centrální banky spuštěným v roce 2012. Ten podle ní pomohl stabilizovat banky tím, jaký měl pozitivní dopad na vládní obligace zemí na periferii. Nicméně to se neprojevilo na ekonomickém růstu. Studie pak v této souvislosti hovoří o zombie úvěrech, které firmy používaly ne k investicím, ale hromadění hotovosti. V odvětvích s vysokým podílem zombie firem pak trpěly společnosti zdravé.

„Zombie Lending and Depressed Restructuring in Japan“ se už v roce 2006 věnovala této problematice v Japonsku. Tvrdí, že velké japonské banky mohly splňovat regulační požadavky jen proto, že regulátor byl laxní při jejich kontrole. Tyto banky pak půjčovaly firmám, které by se jinak staly insolventními. Jejich existence pak byla překážkou i těm zdravým.

V roce 2018 vzbudila pozornost BIS se svou studií „The rise of zombie firms: causes and consequences“. V ní definovala zombie společnosti jako ty, jejichž poměr provozního zisku EBIT k úrokovým nákladům je pod hodnotou jedna minimálně tři roky po sobě. Užší definice pak ještě dodává, že firma nemá valný růstový výhled (za problematické tak nejsou považovány mladé nadějné společnosti, které musí hodně investovat a vyšší ziskovosti).

BIS dospěla k názoru, že zombie svět se jednoznačně rozšiřuje a to podle obou měřítek – viz následující dva grafy. A to nejen podílem takto definovaných firem na celku, ale také jejich očekávanou délkou života (což je asi trochu protimluv, ale dejme tomu).

001

Proč pozorujeme popsaný vývoj. BIS nabízela odpověď v dalších dvou grafech, které porovnávají výše uvedený růst podílu zombie společností s (i) vývojem zdraví bankovního sektoru a (ii) vývojem sazeb (v druhém grafu, obrácené měřítko):

001

Podobně jako jiné studie i ta od BIS poukazuje na to, že zombie společnosti jsou méně produktivní a škodí zbytku odvětví a ekonomiky, protože na sebe vážou část zdrojů, táhnou dolů prodejní ceny a nahoru mzdy. BIS vše neuzavírá tím, že by odsuzovala stimulační monetární politiku. Poukazuje „jen“ na to, že tato politika sebou nese těžkou volbu, protože vedle pozitivního dopadu na poptávku má také výše zmíněný dopad na korporátní a bankovní sektor.

...který musí trhat ruka (trhu)

Ono to vše můžeme vlastně považovat za součást diskuse o tom, zda je dobré během ekonomického útlumu, či krize nechat proběhnout „kreativní destrukci“. Odpověď je podle mne jednoznačně kladná. Ovšem s jedním malým dodatkem: Pokud je útlum vyvolán propadem agregátní poptávky, k žádné kreativní destrukci díky absenci stimulace nedojde, hrozí destrukce veskrze destruktivní. Přirovnávám to tu někdy k zahrádce s jahodami: Můžeme se domnívat, že jí během sucha prospěje, pokud jí nebudeme zalévat, protože to zničí plevel. Jenže tato destruktivně destruktivní strategie vede samozřejmě i k uschnutí jahod. Nic kreativního na tom není.

Myslím, že tento příměr můžeme opatrně nasadit i na výše uvedené. Ano, „závlaha“ ve formě monetární stimulace zachrání jahody a zároveň prospěje plevelu. A ten dokonce může jahodám škodit tím, že jim bere živiny z půdy, či sluneční světlo. Ale stále platí, že alternativou je vyprahlá zahrádka bez ničeho. Tedy je tu vlastně ještě jedna, evidentní možnost: Nebudeme špekulovat o ničení plevele nezaléváním a dáme si tu práci s tím, že ho vytrháme. Rukou. Co by to znamenal na ekonomické rovině? Jednoduchou věc: Efektivní fungování ruky trhů a to i těch velmi zakrnělých.

Ono „trhání plevele“, či kreativní destrukce by v první řadě mělo fungovat na rovině konkurence. Slabé firmy by měly odcházet proto, že je ty lepší vytlačí z trhu lepšími produkty, službami schopností získat ty nejlepší zaměstnance, inovovat… K tomu musí být odpovídající trhy dostatečně flexibilní. A pak tu jsou trhy vyloženě zakrnělé.

Při hovorech o neživotaschopných firmách se například nikdy nezmiňují jejich akcionáři. Pokud má ale například úrokové krytí hodnotu pod jednou (viz výše), je pravděpodobné, že hodnota akcií je za takového stavu nula. Jenže to neznamená, že neexistují jiné alternativy, opce, včetně likvidace, která by nějakou hodnotu najít mohla. Takže hovoříme o efektivním trhu s veřejně neobchodovanými akciemi, s bankrotujícími firmami, superaktivními investory (viz moje úvaha na toto téma z tohoto týdne) a tak dále.

Ruka, která má trhat korporátní plevel, je ruka fungujících trhů. Ten, kdo skutečně věří v jejich potenciál, tak paradoxně nemusí mít takový problém s monetární stimulací, která jen posouvá sazby k jejich neutrální úrovni (nedusí ekonomiku suchem). Ale spíše s tím, co tuto ruku všechno svazuje, či jí úplně amputuje (viz i má úvaha o TBTF z minulého týdne). Konec konců si všimněme, že zmíněné studie hovoří zejména o tržně méně flexibilní Evropě a Japonsku, ne o Spojených státech, kde je situace v této oblasti bezesporu trochu jiná.

Mohu se ale samozřejmě ve všem výše uvedeném mýlit a jak jsem naznačoval v úvodu, monetární politika má bezesporu nejedno úskalí, ať již jde kterýmkoliv směrem. Každopádně přeji pokojný víkend.


Čtěte více:

Ozdravný medvědí otřes světové ekonomiky
06.09.2019 17:36
Po ledové pláni běží lední medvěd, kterého pronásleduje vrtulník. Záhy...
Yardeni: Akcie potáhne nahoru FONIR
13.09.2019 12:02
Známý investor a ekonom Ed Yardeni píše na svém blogu o diskusi s klie...
Conte slíbil v Bruselu snižování italského dluhu
11.09.2019 16:48
Italská vláda chce snižovat veřejný dluh země a hodlá se podílet na pl...
ECB vystřelila z bazuky: Snižuje depozitní sazbu a obnovuje QE
12.09.2019 14:00
Evropská centrální banka uvolňuje měnovou politiku. Depozitní sazbu sn...
Člen rady ČNB Dědek: Stabilitu sazeb v nejbližší době vidím jako optimální
12.09.2019 16:30
Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Oldřich Dědek považuje st...

Váš názor
 • Lidská hloupost
  16.09.2019 9:17

  a lenost je to co umožnilo současný stav socialismu ve světě. Bohužel podobné experimenty končí velmi velmi špatně, tak snad to tentokrát nebude zase znárodnování. Je nesmysl ničit lidem uspory na stáří, když vytisknuté peníze z valné většiny skončí jen u 1% nejbohatších a zbytek hlupáků je "překvapen" že cibule je za 40 CZK a byt místo za 2 mega za 5 mega :o), takže smrt levici a socialismu
  Mike
 • Jak to vidí Šichtařová
  15.09.2019 19:20

  Komentáře typu, že tím ECB pomáhá ekonomice, totiž maskují stav věcí. Jde o to, že banky v eurozóně budou trestány „úrokovou pokutou“, budou-li mít peníze na svých účtech. Jen připomínám, že dříve se bance, která měla dost hotovosti k dispozici, pochvalně říkalo solventní, zatímco dnes je taková banka trestána zápornou úrokovou sazbou. Banky tak budou nuceny peněz ze svých účtů se zbavovat. Mají dvě možnosti, jak to provést. Buď je mohou někomu půjčit. A v recesi si úvěry budou brát hlavně spekulanti s nemovitostmi, málokdo jiný. Takže nemovitosti budou ještě víc zdražovat, bydlení bude ještě nedostupnější. Nebo banky mohou peníze použít na to, aby skoupily všechny možné – i předražené a nekvalitní – cenné papíry. Takže ceny cenných papírů půjdou výš, banky vlastnící tento odpad budou rizikovější. A ECB jde dál. Bude od bank vykupovat různé druhy aktiv v objemu 20 miliard eur měsíčně. Důsledek: Banky budou nuceny kupovat rizikové cenné papíry, ECB je bude od bank vykupovat, tím banky získají další peníze, tím pádem budou opět nuceny kupovat – ještě rizikovější – cenné papíry. Je to spirála. A pořád to není vše. ECB zavede dvoustupňový systém záporných úrokových sazeb, takzvaný tiering. Znamená to, že na některé volné peníze vzešlé z některého typu vkladů budou úroky záporné, u jiných budou mít banky výjimku. Důsledek: Budou podporovány banky, respektive méně pokutovány, které se budou chovat riskantněji, tedy budou poskytovat úvěry s vyšší pravděpodobností nesplacení. Portfolia bank se tedy budou zhoršovat. Protože úrokové sazby budou velmi dlouho velmi záporné, budou v ekonomice eurozóny přežívat firmy, které budou schopny přežít jen díky neustálému financování zápornými úrokovými sazbami. Tedy firmy zcela neživotaschopné za normálních tržních podmínek. Říká se jim zombie firmy a jejich podíl v evropské ekonomice roste. Jelikož ale zombie firmy jsou za normálních okolností neživotaschopné, nedokáží inovovat, nedokáží být ziskové. Tudíž další důsledek: technologie v eurozóně bude dlouhodobě zaostávat za jinými oblastmi světa, HDP dlouhodobě bude zaostávat také. Takže si to shrňme: růst podílu zombie firem, technologické zaostávání Evropy, zhoršování portfolií bank, nízká inflace, slabší euro k dolaru. To je to, co ECB „dokázala“.
  logaro
 • tohle nedopadne dobře
  14.09.2019 7:30

  krize ještě není a ECB stimuluje jak za Velké deprese. Co bude dělat, až opravdu dorazí recese, nedejbože krize ? Budou úroky -5% ? Nebo rovnou -10% ??? To budou lidi rádi dávat peníze do bank...
  občan
 • Konečně na vlastní oči
  13.09.2019 18:42

  Definice šílenství: Dělat pořád to stejné a očekávat jiný výsledek.
  HenryFord
  • Re: Konečně na vlastní oči
   14.09.2019 9:52

   Dobrý den, to je velice dobrá poznámka. Jde "jen" o to, jaký vlastně byl předchozí výsledek. A zda se vlastně očekává něco jiného. Můžeme se totiž na to dívat tak, že předchozí stimulace zabránila oné destruktivní destrukci (třeba druhé velké depresi) a ta současná má za cíl prevenci toho samého. Tedy očekává se "jen" stejný výsledek, což nás možná může zklamat. je to podobné, jako když si namažu bolavé koleno a ono se to zlepší jen trochu. To ale neznamená, že mast nezafungovala, protože to také při daném trendu postupu bolesti mohlo být mnohem horší. Jsem pak šílenec, když to udělám znovu? Pokojný den, JS
   jirka002
   • Pane, tu mastičku na Vaše bolavé koleno
    14.09.2019 13:57

    máte zadarmo nebo na dluh? Domnívám se, že to koleno je nevyléčitelně nemocný.
    Špaček
    • Re: Pane, tu mastičku na Vaše bolavé koleno
     14.09.2019 14:25

     Ale pacient chodí. Možnosti byli dvě. Sociální otřesy, nezaměstnaní, krachy, ztráta důchidů v USA, nebo virtualní kapačky Voliči dávají přednost pln_m pupkům před ideemi
     Velkamedvědice
     •  
      14.09.2019 14:39

      Kdo léčbu pacienta zaplatí? Plný pupek voliče za dluhový domácí produkt a dluh se nemusí platit. To je skvělá idea.
      Špaček
   • Jirka
    14.09.2019 13:21

    Naprostý souhlas. Sociálním otřesům zabránili a vytvořili desetiletého býka.
    Velkamedvědice
    • Vytvořili vynikajícího desetiletého býka na dluh
     14.09.2019 13:49

     a býka budou krmit dál, vytvoří třeba třicetiletého. A co stoletého, to by šlo taky, ne? Dluhový domácí produkt bude dále růst a společnost bohatnout. Jen aby nějaký potencionální ministr financí zase neděsil občany rozesíláním složenek s částkou přepočítaného státního dluhu na občanskou hlavu. Dobrá složenková legrace by to mohla být v USA, kde se v následujících deseti (asi býčích) letech počítá se schodkem st. rozpočtu přes jeden bilion dolarů každý vynikající býčí rok.
     Špaček
     • Re: Vytvořili vynikajícího desetiletého býka na dluh
      14.09.2019 14:27

      V Japonsku už to táhnou dvacet let... Většina spotřeby je holt ukojena.
      Velkamedvědice
      • VM
       14.09.2019 17:06

       Zatímco Japonsko drží historicky pohramadě národní cítění, eurozónu politická ideologie. Zatímco Japonsko je jedna země se stejnou mentalitou lidí a vlasteneckým cítěním, eurozóna je složena ve smyslu každý pes jiná ves. Na základě toho se před eurovolbami objevila myšlenka vícerychlostní Evropy. Jenže soudruzi byly zvoleni, myšlenky a blábolení o reformách zapomenuty. A tak jim může věřit pouze ten, kdo je za to placen ať již přímo či prostřednictvím dotačních penězovodů z kapes ostatních.
       logaro
       • Re: VM
        14.09.2019 19:50

        To není problém evropy. FED dělá to samé..
        Velkamedvědice
        • VM
         14.09.2019 20:19

         Není problém Evropy, že už je půl procenta s úroky v záporu? Není problém Evropy, že zatímco Německá centrální banka to kritizuje někteří jiní si myslí opak? A co ČNB? Ta drží úroky poměrně nízké právě z důvodu chování ECB! To je problém nejen eurozóny! Je to jako s jídlem. Někomu chutná knedlo vepřo zelo a druhému pizza. Když dáme oběma čočku na kyselo, bude to chutnat oběma a máme vyřešeno.
         logaro
         • Re: VM
          14.09.2019 21:09

          Prostě se musíš smířit s faktem, že pokud se tak děje globálně, je to globální problém
          Velkamedvědice
          • VM
           14.09.2019 21:26

           Globální problém není to, že jeden žádá knedlo zelo a druhý pizzu. To je přirozené. Globálním problémem však je, dát oběma k snědku čočku na kyselo a myslet si, že je to OK. To už odporuje zdravému rozumu.
           logaro
           • Re: VM
            15.09.2019 17:55

            Víš, ono je v podstaě jedno jestli to chápeš, nebo co si o tom myslíš. Ale faktem je, že když si USA prcne, tak se Evropa pokaká. Pokud tedy FED kvantitativně uvolňuje, pokud chce Evropa zůstat konkurence schopná, musí reagovat..
            Velkamedvědice
            • VM
             15.09.2019 18:42

             Však píšu, že globalizace je zlo a její centrum ďábel.
             logaro
          • VM
           14.09.2019 21:19

           A právě proto, že je to globální problém, tudíž viníkem je globalizace, je třeba hledat individuální řešení. Je to celkem reálně popsáno zde: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4218933/draghiho-nebezpecne-louceni.html
           logaro
      •  
       14.09.2019 14:45

       Tak Japonci jsou uvědomělý národ. Uskromní se, aby mohli půjčovat státu a ještě na tom vydělají. Perpetum mobile z toho bude.
       Špaček
Aktuální komentáře
21.10.2019
22:00Wall Street zahujeje týden růstem. Apple opět na rekordu
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
0:00SAP SE (12/19 Q4)