Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odvracení hlavy od reality vysokých dluhů

Odvracení hlavy od reality vysokých dluhů

20.09.2019 19:09

Jeden známý příběh vypráví o člověku, který jde pozdě večer po ulici a najednou pod jednou z lamp spatří svého kamaráda. Ten klečí na zemi a něco hledá. „Co hledáš?“, otáže se. „Jé, nazdar! Ale někde jsem ztratil peněženku“, zní odpověď. Oba pak chvíli hledají spolu, až se ten první zeptá: „Ztratil si jí určitě tady?“ „Ne, ale tady se líp hledá, jinde není nic vidět“, odvětí kamarád. V nadpise hovořím o pošetilém zavírání očí před realitou vysokých dluhů. Nemám tím ale na mysli možné zavírání očí před samotnou výší dluhů, ale před tím, co tato situace vlastně znamená a jak jí lze a nelze v principu řešit. Celá současná situace podle mne totiž hodně připomíná ono hledání tam, kde je to nejpohodlnější, nejpřijatelnější, nejpopulárnější... Pomůžu si dalším příběhem. 

Představme si, že někde na stavbě rodinného domu pracují dva dělníci, třeba Pat a Mat. Pat je v prvním patře a Mat mu tam oknem hází cihly. Jsou to šikulové, Mat hodí, Pat chytne, položí na hromadu a čeká na další. Mat hodí, Pat chytne... Asi po hodině se Mat zastaví, vyleze na žebřík, zhodnotí situaci a říká Patovi: „Máš jich tady už docela dost“. „Jo, je jich tady už dost“, odpoví kolega. Mat kývne a sleze ze žebříku dolů. A začne házet další cihly, protože chce, aby mu z trávníku co nejdřív zmizely. 

Takhle to trvá další hodinu, pak se Mat zase zastaví a vyleze za kamarádem. „Pate, tohle už přeháníš, podívej se, kolik tady už těch cihel máš!“ rozezlí se na kamaráda. Ten se rozhlédne a pokývá hlavou, že to asi přehnal. „Vzpamatuj se“, dodá ještě Mat, sleze ze žebříku, vezme do ruky další cihlu a hodí jí nahoru. Pat jí šikovně chytí a položí k těm stávajícím. Tahle to chvíli jde dál, až se najednou ozve ze stropu zapraskání. Oba přestanou, Pat sleze dolů a zkoumají strop. Uvidí v něm malou prasklinu a Mat řekne vyčítavě kamarádovi: „Já jsem ti to říkal. Máš toho tam tolik, že to ani ten strop neunese“. Pat pokývá hlavou. Oba se pak vrátí na svá místa a Mat hodí další cihlu. 

Kolem jde skupina lidí, stavaři, odborníci. Chvíli koukají a pak jeden z nich začne křičet na Pata: „Těch cihel tam máš moc, spadne to!“. „Já mu to říkám taky“, křikne Mat a hodí další cihlu. Stavař vezme telefon a zavolá někam do novin. Za chvíli je tam novinář a všichni mu začnou vysvětlovat, jak se to má se statikou domu, že cihel nahoře je moc, je jen otázkou času, kdy to kvůli tomu troubovi nahoře spadne. Ten největší odborník pak všem vysvětluje, že chybou je podle známé teorie vždy chytání cihel a pokud by všichni byli zodpovědní a cihly jen házeli, nikdy by k ničemu podobnému jako tady nedošlo. 

Všichni jsou šokování jednoduchostí a logičností takové rady a jelikož chtějí udělat svět lepší, jdou hned od slov k činům. Jdou k Matovi, popadnou cihly a začnou je spolu s ním házet. K Patovi do patra, jinak to nejde. Ten se na chvíli zarazí, ale pak si řekne, že když tolik lidí hází cihly, je to asi dobře, zvýší tempo, chytá o sto šest a rovná. Kolem jde Lojza, vesnický pobuda. Chvíli na ně kouká a pak jim řekne, že by nahoru ty cihly házet neměli, protože ten strop to neunese. Oboří se na něj, že házení cihel nevadí, problém je, pokud je někdo chytá. A ať táhne pryč, když chce svými řečmi podporovat nezodpovědnost. Tak táhne pryč. Hned potom se ozve se rána, strop se prolomí, dům spadne. Nikomu se naštěstí nic nestane.

Takhle to podle mne nějak vypadá s celou situací a diskusí kolem vysokých dluhů v globální ekonomice a jejich řešení. Obáváme se toho, že dluhů je moc (patro cihly už neunese). A tvrdíme, že řešení je v tom, nebrat si další dluhy (cihly nechytat). Úplně ale ignorujeme, že houfně cihly do patra házíme tím, že globálně generujeme obrovský objem úspor. Jinak řečeno, pokud se domníváme, že je dluhů moc, pak tím tvrdíme, že moc je i úspor. Protože na to, aby někdo dlužil, musí někdo půjčit (a v současné situaci je dokonce trefnější to říci obráceně). Absurdní je pak doporučení, že dluhy se vyřeší tím, že si (v globálu) budeme méně půjčovat a více spořit. To jest, všichni budou cihly házet. 

Skutečné řešení vysokých dluhů je v tom, že přestaneme překlápět úspory těch, kteří mají vyšší příjmy než spotřebu, do spotřeby (či investic) těch, kteří mají příjmy nižší než spotřebu. Jinak řečeno, ve společnosti bez dluhů si každý utratí, co vydělá, nikdo si nepůjčuje a nikdo také nepůjčuje. Řešit je tedy v současném stavu potřeba obojí a ve světě s nadbytkem úspor zejména onu zhusta opomíjenou nabídkovou stranu (házení cihel). V následujícím článku bych se rád věnoval několika dodatečným poznámkám, včetně role, jakou v celé věci hrají centrální banky. Zde jen zdůrazním, že na principu nic nemění. Jde o to, jak moc motivují k „házení a chytání“. 

Přeji vám pokojný víkend. 


 

Čtěte více:

Niepelt: Libra změní monetární systém, ale jinak, než si Facebook může myslet
19.09.2019 15:54
Plány společnosti Facebook na novou digitální měnu Libra vyvolaly záje...
Politico: Podle Airbusu by si Američané novými cly uškodili sami sobě
18.09.2019 14:20
Šéf společnosti Airbus ostře varoval amerického prezidenta Donalda Tru...
Taylor: Engelsova prodleva a sílící volání po socialismu
19.09.2019 10:50
Je možné, že by v nějaké ekonomice mohlo dojít k prudkému technologick...
Na Applu došlo k něčemu, čeho by si měl dobře všimnout každý investor
19.09.2019 17:40
Banka Goldman Sachs podle CNBC snížila svou cílovou cenu u akcií spole...

Váš názor
 •  
  28.09.2019 10:35

  Článek upozorňuje na zcela klíčovou a zcela přehlíženou skutečnost, že dluhy jsou přímo propojeny s objemem peněz a úspor a pokud někdo hodlá "řešit" "neudržitelné" dluhy, dopadne to automaticky i na úspory, které jen málokdo označuje neudržitelnými. A diskuze se rozjela na téma politického systému. Jak tristní.
  Richard Fuld
 • Hmmm
  21.09.2019 13:49

  Já bych řekl že když ECB skupuje kdeco tak to nekupuju za úspory co si hodní strejcové z banky naspořili.
  HenryFord
 • Spotřeba
  21.09.2019 5:10

  Proč vypít v hospodě 5 piv, když má člověk potřebu jednoho? Proč si stavět vilu, když člověku vyhovuje bungalov? Proč nespořit na důchodový věk, když polovinu důchodu "padne" na nájem a úhrady za bydlení a druhou polovina vystačí na jídlo? Snad je každému zřejmé, že globální univerzální řešení nefunguje. Avšak vidíme snahy globalistů o zbavení kontroly lidí nad vlastními financemi. Mám na mysli např. přechod hotovosti na bezhotovost apod. Ano, výhradně elektronické peníze zajistí to, že při záporných úrocích přestanou lidé cpát peníze do polštáře. Zůstanou jim tak dvě možnosti. Buď se nechají "okrádat" v bankách se zápornými úroky nebo začnou kupovat nepotřebné harampádí. Co však globalisty přímo děsí je přítomnost kryptoměn. Stojí mimo současný systém a nabízí lidem třetí alternativu výběru.
  logaro
  • Re: Spotřeba
   21.09.2019 11:54

   Děkuji. Dotáhněte ale jádro Vaší úvahy do konce: Nemusíme utratit všechno, co vyděláme, za nepotřebné harampádí. Dokonce by bylo velmi dobré, abychom to nedělali, s ohledem na Zemi i nás samotné. Jenže naše příjmy plynou právě z výroby tohoto harampádí! Takže v první řadě bychom jej museli přestat vyrábět, klesly by naše příjmy a to by byl ten způsob, jak by se srovnala naše neharampádní spotřeba s příjmy. Jinak řečeno, nejde mít vysoké příjmy z harampádí a nekupovat si jej. Já bych byl pro. Pokojný víkend, JS
   jirka002
   • Harampádí
    22.09.2019 9:47

    Děkuji za přání pane JS. Mám jen malou poznámku. K čemu je člověku nepotřebné "harampádí"? A k čemu jsou člověku peníze, které vydá za nepotřebné "harampádí"? Z toho "harampádí" totiž profitují jiní. A proto ten tlak na spotřebu "harampádí", proto ten tlak na konzum.
    logaro
    • Re: Harampádí
     22.09.2019 13:45

     Na Vaše dvě (zřejmě řečnické) otázky jsem v podstatě již odpověděl. Ohledně zbytku vaší poznámky si dovolím napsat následující: Podle mne je pro nás doslova zničující neustálé uvažování ve stylu "profitují jiní, jiní nám škodí...". Nejsou žádní "jiní", jsme jen my. Ukazování prstem věci jen zhoršuje a staví nás neustále do pozice oběti. Z ní pak jednáme, smýšlíme a ani už si toho nejsme vědomi. A podle toho to vypadá. JS
     jirka002
     • jirka002
      22.09.2019 18:16

      Pokud bychom opravdu byli pouze "my", znamenalo by to rovnost. Já tu rovnost zde však nevidím. Nevidím ji ani kdekoli jinde. Ptá se snad někdo jiných na něco? Kolik zdejších referend si pamatujete za život?
      logaro
      • Re: jirka002
       22.09.2019 21:54

       Možná nechápeš princip parlamentní demokracie. A menšina nemůže většině vnucovat referendum.
       Velkamedvědice
       • VM
        23.09.2019 7:45

        Princip parlamentní demokracie chápu velmi dobře. Konkrétně v našem podání to bohužel znamená "oni a my" Oni 4 až 5 let, my v den voleb. Na druhé straně přímá demokracie, rozuměj včetně možnosti přímé odvolatelnosti (přímá volba je pouze polovičaté řešení), znamená oni 4 až 5 let a my rovněž 4 až 5 let. Což opravdu znamená MY. Jestliže si většina politiků nepřeje přímou demokracii včetně referend, je to důkazem právě toho "oni a my". A tak ti a tobě podobným nezbývá než pokrytecky brblat na Zemana celých 5 let, protože se dobrovolně vzdáváte rozhodovacího mandátu.
        logaro
        • Re: VM
         23.09.2019 9:40

         Reč byka o referendu, to by nezměnilo nic. Maximalně by se lide vyjadřovaki i k idbirnym věcem, kter_m nerozumí. A opakuji, vnucuješ své náziry většině, které referendum nepootává vuz. Výsledky voleb. Volbu Zemana by nezměnilo.. Naopak, na přímé vplbě je vidět, jaké zrúdy sou schopni češi volit. Náziry lidí a vyspělost společnosti žádné referendum nezmění.
         Velkamedvědice
         • logaro
          23.09.2019 9:50

          Není až tak důležité co (ne)změní referendum či přímá odvolatelnost, ale vědomí všech občanů této země, že mají osud a běh věcí vlastní země průběžně ve svých rukou.
          logaro
          • Re: logaro
           23.09.2019 10:19

           Ale to je jen tvůj názor, na který máš právo. V praxi se jen dohaduje více lidí, než nominovaní zástupci do parlamentu. Od toho je zvolená vláda, aby vládla. nemůže ke všemu vyhlašovat refernda. Ty stejně nic neřeší. Stačí jeden neřád, kreý např prohlasí, bude vládnout tento člověk, buď y důvěrou, či bez důvěry a vy držte hubu..Je to prostě o vyspělosti společnosti. A zkus se s mířit s tím, že po referendu neexistuje většinová poptávka, viz. výsledky voleb. Většina ví, že referenda nic zásadního nezmění. Ty mouhou rozhodovat tak o silničním obchvatu. ne zásadní strategické politice. O té by měli rozhodovat odborníci, kteří by měli pilitikům, manažerům radit..
           Velkamedvědice
           • VM
            23.09.2019 10:34

            Tak potom nechť vládne menšinová vláda Babiše a prezidentem je Zeman. Nabyl jsem dojmu, že někteří lidé by rádi změnu vlády a prezidenta. Nabyl jsem dojmu, že někteří nesouhlasí s kroky prezidenta a vlády. Tak proč jim neumožnit vyjádřit se např. formou možné přímé odvolatelnosti politiků? Jednalo by se vlastně o referendum politika na funkci. Co vlastně chceš? Na Zemana nadáváš, ale možnost přímo jej odvolat odmítáš. O co ti jde? O vytváření nenávisti a nesnášenlivosti?
            logaro
        • Re: VM
         23.09.2019 8:32

         Zase ale musíš uznat, že kdyby tito chodiči do ulic a brblalové, do těch ulic nechodili, byla by nuda...:-). Člověk se při pohledu na ně dobře baví...:-)
         Scorpius
         • Scorpius
          23.09.2019 9:43

          Některým nevyzrál_m jedincům přioadá svoboda shromažďování a svoboda slova komická. Titalita jim evudentně vyhovovala.
          Velkamedvědice
          • VM
           23.09.2019 10:01

           Svoboda shromažďovací je bez pravomocí k prdu. Mít pravomoci jednou za 4 či 5 let nestačí. Konečně to sami poznávají aktéři Milionu chvilek na vlastní kůži. Vždyť 250 tisíc lidí už by mělo stačit vypsání referenda a spuštění procesu přímého odvolání politika. Bohužel, legislativa to zatím neumožňuje, což politikům samozřejmě vyhovuje.
           logaro
           • Re: VM
            23.09.2019 10:25

            Měníš názory jako ponožky. Donedávna si prohlašoval, že sou lidé výsledky voleb povinni respektovat. Nelze každý měsíc něco měnit, podle momentální nálady masírovaných. Jinak institice k odvolání vlády, preyidenta atd Existují. Bohužel ůstava předpokládá slušnost a politický rozhled dotyčných. referendum nezmění nic a hlavně, většina po něm evidentně nebaží. Jinak by volby dopadli jinak..
            Velkamedvědice
            • VM
             23.09.2019 10:41

             Ano, respekt k výsledkům voleb je demokracie. To ale neznamená, že voliči nemohou v průběhu volebního období rozdat karty jinak, pokud politici nesplnili jejich očekávání. To je také demokracie.
             logaro
             • Re: VM
              23.09.2019 11:12

              Jistě. Proto existují předčasné volby.
              Velkamedvědice
              • VM
               23.09.2019 11:22

               Předčasné volby? A už jsme se k nim za této vlády dopracovali? Ne? Asi to není v silách parlamentní demokracie, že. Jsem rád, že ti to takto vyhovuje a že tvým premiérem je Babiš a prezidentem Zeman. Alespoň v tom jsme zajedno.
               logaro
               • Re: VM
                23.09.2019 11:40

                To si vyřiď za svým prezidentem, že ohýbá zákony. Můj prezident ta onuce není. Před volbami sliboval, že bude prezident všech , po volbách mi vzkázal, ať držím hubu. Povahové vlastnosti a neůctu k ůstavním zvyklostem nebo výkladu ústavy jeho stvořitelem, žádné refrendum nezmění.
                Velkamedvědice
                • VM
                 23.09.2019 11:52

                 Tak zatímco mně tento prezident v zásadě nevadí, přesto apeluji na zavedení možnosti přímé prezidentské odvolatelnosti. Tobě zásadně vadí a přitom možnost přímé odvolatelnosti odmítáš. Co navrhuješ? Počkat pokorně do konce jeho mandátu?
                 logaro
          • Re: Scorpius
           23.09.2019 9:52

           Komické není shromážďování, ale ti komici co se tam schází a ty nesmysle, co melou... To si pletete dojmy s pojmy...:-)
           Scorpius
           • Scorpius
            23.09.2019 10:22

            Že to jsou nesmysly pro Tebe, neznamená, že jsou i pro ně. Různí lidé mají různé názory. V obecné rovině má jakákoliv občanská iniciativa právo se vyjádřit. Těžko říct, co jednec považuje za nesmysly. je logické. že pokud někomu nevadí, že se vrchilný politik chová jako dobytek, jsou to pro něj nesmysly..
            Velkamedvědice
            • Re: Scorpius
             23.09.2019 11:00

             Kde žijí všichni tihle chytrolíni celých 30 let...kdy se tu krade jako o zlaté vidle...to je dle nich asi morální...asi ano...zloději na bordel poukazovat nebudou, co kdyby někdo chtěl udělat pořádek a při tom se přišlo i na ně co...
             Scorpius
             •  
              23.09.2019 11:16

              Nemluvě o faktu, že svolavatel milionu chvilek v době , co uvádíš, snad ani nežil
              Velkamedvědice
              •  
               23.09.2019 11:58

               Jo a všichni ti řvouni a nositelé oněch chytrých transparentů také nežili...?? Když se podíváš na fotky účastníků, tak mladých tam moc nevidím....
               Scorpius
              • VM
               23.09.2019 11:54

               A kdo je svolavatel Milionu chvilek? A ten to také celé financuje?
               logaro
               • Re: VM
                23.09.2019 11:58

                Nevěřím, že si zase až tak hloupý, aby sis uvedené info našel sám. Hlavně nepiš, že Soros
                Velkamedvědice
                • VM
                 23.09.2019 12:12

                 Když nevím, tak se zeptám. Ty víš, kdo za tím stojí? Kdo tedy?
                 logaro
Aktuální komentáře
21.10.2019
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)