Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solární akcie a problémy se „správným“ akciovým rizikem

Solární akcie a problémy se „správným“ akciovým rizikem

31.10.2019 19:06

Minulý týden jsme se tu věnovali dvěma solárním společnostem obchodovaným v USA, dnes bych rád v tomto tématu pokračoval pohledem na další dvojku. Naším cílem bude jednak jejich samotná valuace, ta nás ale dovede k trochu širšímu tématu. Tím je rizikovost a její dopad na hodnotu/cenu akcií.

Ze zprávy Solarpower Europe z roku 2018 si nejdříve dovolím ukázat následující graf, který v kostce ukazuje, jak by se celé odvětví mohlo dlouhodobě vyvíjet. Jde o dva scénáře nových kapacit do roku 2022. Rozdíly v nich jsou dost vysoké - zhruba se dá říci, že ten nižší je na polovině toho vyššího. Jinak řečeno, nejistota tu je vysoká. Téměř jisté je naopak to, že světovému trhu bude i nadále dominovat Čína, s velkým odstupem za ní se bude pohybovat Indie, Spojené státy, Japonsko a Německo.

0
Zdroj: Solarpower Europe

Nyní se podívejme na kapitalizaci a fundament dalších dvou významných amerických firem v oboru. First Solar má nyní kapitalizaci ve výši 5,55 miliardy dolarů. Firma v roce 2017 vydělala na provozním toku hotovosti 1,34 miliardy dolarů, po investicích jí zbylo 0,83 miliardy dolarů. Za posledních 12 měsíců je v záporu už na provozní úrovni. Podle konsenzu z Business Insider by pak v následujících dvou letech měla na volném toku hotovosti generovat 440 a 480 milionů dolarů. Na ospravedlnění kapitalizace by pak v takovém případě stačilo, aby v následujících letech volné cash flow rostlo asi o 1,4 % ročně – viz následující graf.


2
Druhou společností je Sunpower – ta má kapitalizaci ve výši 1,31 miliard dolarů. Její beta (viz níže) dosahuje hodnoty 2,25 a je tak znatelně rizikovější než předchozí akcie (u ní je beta na hodnotě 1,25, ale před dvěma lety na podobné výši, jako Sunpower). Fakticky to znamená, že požadovaná návratnost se u této akcie pohybuje na více než 14 %, zatímco u té předchozí mezi 8 – 9 %. Podle Business Insider by volné cash flow Sunpoweru mělo v následujících dvou letech dosáhnout 61 a 68 milionu dolarů. Na ospravedlnění kapitalizace by pak bylo potřeba, aby poté neustále rostlo o 10 % ročně. Pokud by se ale beta pohybovala na stejné úrovni jako u First Solar, tak by stačil asi 4 % růst.

0
Stejně jako minulý týden ponechám na čtenářovi, zda má hrubé kalkulace bude považovat za relevantní při nějakém investičním rozhodnutí. Já sám si tu všímám zejména toho, že tu je jak široké rozpětí budoucích scénářů (viz první graf), tak se tu často mění výše (systematického) rizika. Přesněji řečeno, toto riziko odražené ve zmíněné betě je tu buď „jen“ vysoké (beta znatelně nad hodnotou 1), nebo ještě vyšší. Například u First Solar byla beta ještě na počátku roku 2018 nad hodnotou 2, nyní je na zmíněných 1,25, což má obrovský dopad na jakékoliv valuační úvahy. Je to takové riziko na druhou – beta je vysoká a ještě se výrazně mění.

Jak uchopit akciové riziko?


To vše v nás může vyvolávat otázku ohledně toho, jak relevantní taková beta vlastně je. Jde o ukazatel systematického rizika – tedy rizika, kterému investor čelí poté, co diverzifikovaným portfoliem „osekal“ veškeré riziko, které touto diverzifikací osekat jde. Výše beta pak v principu ukazuje, jak citlivý je pohyb akcie na pohyb celého trhu. Beta ve výši 1 znamená stejnou citlivost a nyní implikuje požadovanou návratnost akcie nad 7 %. U bety ve výši 2 to je více než 12 %, což už je rozdíl. Nemůže si ale investor bez sledování bety říci, že chce nějakou „svojí“ návratnost?

Samozřejmě může. Ale pokud se s ní odchyluje od toho, jaké návratnosti jsou s ohledem na fundament „férové“, bude mít problém: Bude buď dlouhodobě tratit - tam, kde si určí nižší návratnost, než by s ohledem na fundament měla být. Bude se mu totiž zdát, že akcie jsou příliš levné, ale ony s ohledem na skutečné riziko nejsou. Nebo investor nebude investovat vůbec, protože jeho požadované návratnosti budou naopak příliš vysoké a jemu se bude zdát, že vše je příliš drahé.

Celý koncept bety je pak pokusem určit onu férovou návratnost. Je konceptem, který zapadá to teorie portfolia a efektivních trhů. Tedy jakéhosi pomyslného ideálu, který ale potřebujeme pro vybudování nějakého systematického rámce uvažování. Ve své předpokládané dokonalosti je ale samozřejmě nedokonalý. Takže odpověď na otázku, jak uchopit akciové riziko, zní asi následovně: Ne zrovna lehce, ale snažíme se alespoň o něco, co by dávalo smysl.


 

Čtěte více:

Shue: Dvě největší chyby, které můžete udělat
11.09.2019 10:50
Meghan Shue, hlavní investiční stratéžka z Wilmington Trust, varuje př...
Riziko realitní bubliny v eurozóně roste
01.10.2019 13:08
Ultra nízké úrokové sazby od loňska vedou ke zvyšování cen nemovitost...
Experti Patrie: Zahraniční akcie mohou být dobrou příležitostí
02.10.2019 16:19
Jak zhodnotit své portfolio a vyhnout se přitom tržním rizikům? To byl...
Goldman Sachs varuje před obratem trhů: Firmy mrazí nákupy vlastních akcií. Jak reagovat?
29.10.2019 6:09
Firmy začínají být velmi opatrné se zpětnými odkupy vlastních akcií. T...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2021
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data