Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Síla dolaru a problém s dluhy

Natixis: Síla dolaru a problém s dluhy

14.01.2020 10:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční banka Natixis si všímá toho, že nezaměstnanost v americké ekonomice klesla na 3,5 %, což je nejnižší úroveň za posledních padesát let. Historie přitom ukazuje, že existuje poměrně silný vztah mezi výší nezaměstnanosti a celkovou aktivitou. Zdá se tedy, že americký produkt by měl i nadále růst slušným tempem. Natixis se proto ptá, jaký to bude mít dopad na kurz dolaru a monetární politiku Fedu?

Následující graf ukazuje, že mezi mírou nezaměstnanosti a kurzem dolaru ke koši měn existuje poměrně silná korelace. Pokud se nezaměstnanost drží nízko, dolar má tendenci posilovat, jestliže trh práce slábne, to samé platí o dolaru. Tento vztah by tedy podle analytiků banky napovídal, že „síla dolaru bude pravděpodobně přetrvávat“.

001 

Banka dodává, že v letošním roce se dá čekat oživení výrobního sektoru. To by samo o sobě mohlo zvednout inflační tlaky, ovšem do nich bude přes ceny dovozů promlouvat i kurz dolaru. A pokud bude mít americká měna onu tendenci udržet si svou sílu, neměly by celkové inflační tlaky být natolik silné, aby bránily Fedu v udržování monetární akomodace, míní Natixis. 

Hlavní ekonom banky Patrick Artus pak v jiné analýze věnuje pozornost vývoji globálního zadlužení, které podle něj budí u mnohých obavy. Ty jsou namístě v případě, že „proti dluhům nestojí produktivní kapitál, který by umožňoval jejich splácení“. Pokud dluhy skutečně rostou rychleji než kapitál, může to být dáno tím, že financují zejména spotřebu. Nebo že dluhy při financování kapitálu hrají stále větší roli než vlastní jmění a akcie. 

Artus z tohoto pohledu hodnotí situaci ve vybraných ekonomikách a dochází k závěru, že v USA a v Evropě byla situace skutečně znepokojivá, a to až do roku 2008. V Číně, Japonsku a následně i na globální úrovni jsou pak obavy namístě dodnes. Následující dva grafy porovnávají vývoj celkových dluhů a kapitálu v USA a Evropě a dokazují, že do roku 2008 rostly dluhy rychlejším tempem a přibližovaly se úrovni výše kapitálu. Po roce 2008 ale nastal pokles dluhů, který mezeru mezi oběma proměnnými opět rozevírá.

001 

Rozdílná je situace ve zmíněné Číně a Japonsku. Podle následujících obrázků již celkové dluhy v Japonsku leží vysoko a po dlouhou dobu převyšují kapitál. V Číně tomu tak není, ale tempo růstu dluhů převyšuje tempo růstu kapitálu a dluhy jej tak postupně dohání:

 001

Zdroj: Natixis


 
 

Čtěte více:

Výhled Fidelity pro rok 2020: Hladké přistání, návrat výnosů
09.01.2020 15:34
Hlavními tématy roku 2020 budou inflace a udržitelnost. „Evropské eko...
Saka: Spirála zkázy ve skutečnosti může být pozitivní externalitou
09.01.2020 13:46
Evropské banky byly kritizovány za to, jak jsou jejich aktiva vychýlen...
Tesflix
09.01.2020 17:54
Na počátku minulého roku se (alespoň podle mého pocitu) na trhu vytvoř...
Investiční okénko roku 2020
10.01.2020 6:42
Hodnocení právě uplynulého roku bylo silně ovlivněno děním v samém záv...
Účet za brexit: 130 miliard liber, a pořád nekončíme
10.01.2020 13:15
Od osudového referenda v roce 2016 stál brexit britskou ekonomiku už 1...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
GameStop Corp (04/20 Q1)
Slack Technologies Inc (04/20 Q1, Aft-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Gap Inc/The (04/20 Q1)