Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...

Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...

21.02.2020 9:11
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zatímco ČNB letos v únoru, kdy se rozhodla úrokové sazby „jemně“ doladit a zároveň ve své prognóze zase nastínila jejich brzký pokles, potenciál ECB překvapovat je už téměř vyčerpaný. ECB se totiž pod novým managementem rozhodla letošní rok věnovat inventarizaci či revizi (jak chcete) měnově politických nástrojů, a to jak z pohledu plnění inflačního cíle, tak třeba i z ohledu na životní prostředí. Jak to celé dopadlo, a především jaké to bude mít vůbec implikace pro měnovou politiku této instituce, se uvidí nejdříve v listopadu.

Do té doby nicméně můžeme předpokládat, že ochota měnit nastavení úrokových sazeb nebo rozsah probíhajícího kvantitativního uvolňování nebude velká. A nemá vlastně ani smysl příliš spekulovat, jak to celé dopadne. Zda dojde k přehodnocení cíle dvouprocentní inflace, zda to bude cíl symetrický nebo zda se ECB rozhodne nakupovat více zelených dluhopisů atp. Trhy tak v mezičase mohou dál počítat s tím, že úrokové sazby ECB zůstanou dál záporné a budou tak dál limitovat ziskovost bank zvláště v těch zemích eurozóny, které „trpí“ výrazným přebytkem likvidity. Jasným příkladem budiž třeba ty německé, které operují s největší volnou likviditou a zároveň vykázaly třeba v roce 2018 jen 2,4 % zhodnocení svého kapitálu (o rok dříve 2,9 %).

Jistotou je i pokračování každoměsíčního „tisku“ dvaceti miliard nových eur, za které se nakoupí další dluhopisy do portfolia, jehož hodnota už v lednu úspěšně překonala hranici 2,7 bilionů eur. ECB se tak stala nejenom největším věřitelem jednotlivých členských zemí eurozóny, ale svoji pozici hodlá dál v tomto směru utvrzovat. Nejenom dalšími nákupy za nová eura, ale i svými reinvesticemi. Splacené dluhopisy totiž bude dál nahrazovat novými nákupy a nepůjde rozhodně o zanedbatelné částky. V průměru by se mělo pro následujících 12 měsíců jednat o necelých 22 mld. eur měsíčně. Spolu s QE tak ECB dál zůstává významným hráčem na evropských dluhopisových trzích a dodavatelem likvidity do finančního sektoru. Škoda jen, že tento příliv nových peněz není vidět na vývoji úvěrů, neboť ty třeba v případě nefinančních podniků za loňský rok vzrostly jen o 1,5 %, respektive o 66 mld. eur. 

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Poklidné dny na českém trhu vystřídal čtvrtek, kdy se na místní trhy vrátila volatilita způsobená averzí k riziku a koruna rychle zamířila nad hranici 25 a dokonce chvíli testovala úroveň 25,10 EUR/CZK. Ve prospěch dál hovoří rekordní úrokový diferenciál, nicméně korunu může dál krotit negativní nálada způsobená obavami z důsledku šířícího se koronaviru v Asii. Ostatně už dnes se trhy dozví první PMI, které naznačí, nakolik se tohoto problému obávají firmy v eurozóně. Český PMI přijde na řadu až v pondělí, nicméně ani v jeho případě nelze očekávat zlepšení. 

Zahraniční forex
Americký dolar sice během včerejší obchodní seance mírně ztrácel, dnes ráno se však již vůči euru opět dostává pod hranici 1,08 EUR/USD. Zatímco včerejší výsledky podnikatelské nálady od filadelfského Fedu dopadly nad očekávání dobře (nejlépe za poslední tři roky), v eurozóně něco podobného dnes rozhodně čekat nemůžeme. 

Další tlak na eurodolar by mohly přinést dopolední indexy PMI, které budou zveřejněny jak pro Německo a Francii, tak pro eurozónu. Zvláštní pozornost bude upřena na největší evropskou ekonomiku, která se již více než rok nachází v průmyslové recesi a ve světle epidemie koronaviru je pravděpodobné i další citelné zhoršení nálady ve zpracovatelském průmyslu. 

Ropa
Ropa sice během včerejška koketovala s hranicí 60 USD/barel, dnes ráno se však její cena sesunula více než o dolar níže. Navzdory nižšímu než očekávanému růstu zásob surové ropy ve Spojených státech totiž ropu děsí nejnovější data o prodejích osobních automobilů v Číně. Ty v prvních dvou únorových týdnech propadly na největším automobilovém trhu na světě meziročně o těžko uvěřitelných 92 %, což jen dále potvrzuje, jak významně je čínská ekonomika aktuálně paralyzována. 

Akcie
Zámořské indexy začaly včera obchodování rozvážně. Výsledková sezona již chýlí ke konci, přesto zde máme několik zpráv, které by stály za zmínku. Provozovatel zábavních parků v severní Americe, Six Flags oznámil slabší výhled a razantní snížení dividendy o téměř 70 %. Společnost včera ztratila 16,1 % hodnoty. Společnosti ViacomCBS nedokázala naplnit očekávání za poslední kvartál minulého roku a zároveň se dívá do budoucna velmi opatrně. Pokles se zde zastavil na -17,9 %. Opačný příběh včera psala společnost Zillow. Její ztráta za poslední kvartál byla menší, než analytici z Wall Street očekávali, což stačilo k nárůstu o 17 %. Sérii výsledků zakončila společnost Albemarle, která ve středu reportovala lepší výsledky a včera přidala 5,6 % a zakončila obchodování s cenovkou 94,31 USD za akcii.

 
 

Čtěte více:

Goldman Sachs: Trhy koronavirus stále podceňují
21.02.2020 6:30
Trhy už jsou možná unavené z toho, jak neustále slyší, že podceňují ne...
Koronavirus opět trochu polekal zámořské trhy
20.02.2020 22:01
Zámořské indexy začaly obchodování rozvážně, do dvou hodin od otevření...
Cena zlata kvůli koronaviru vystoupila na sedmileté maximum
21.02.2020 8:24
Cena zlata se vyšplhala na sedmileté maximum nad 1 630 USD za troysk...
S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015
21.02.2020 8:48
Celosvětový objem vládních dluhů se v letošním roce zvýší o pět procen...
Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
21.02.2020 9:35
Prodej osobních automobilů se v Číně v první polovině února v důsledku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data