Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rabinowitz: U koronaviru záleží na dávkách, postupujme chytře

Rabinowitz: U koronaviru záleží na dávkách, postupujme chytře

06.04.2020 12:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Li Wenliang byl lékař, který v Číně mezi prvními upozorňoval na nebezpečí koronaviru. Sám mu nakonec podlehl i přesto, že šlo o mladého člověka. Genetici Joshua D. Rabinowitz a Caroline R. Bartman na stránkách The New York Times tvrdí, že tento případ ukazuje na jednu podstatnou, ale často opomíjenou věc. Čínský lékař totiž mohl i přes svůj mladý věk zemřít proto, že byl vystaven velkým dávkám viru. „Malé dávky vedou k mírnému onemocnění či nulovým symptomům, velké mohou být smrtelné,“ uvádějí vědci a poukazují na konkrétní důsledky.

Rabinowitz si je vědom toho, že popsaná závislost je evidentní, ale podle jeho názoru ji řada lidí ignoruje. Což se projevuje i v tom, jak se snažíme k epidemii přistupovat. Pokud například vstoupíme do budovy, kterou před časem prošel někdo nakažený, není to to samé, jako když budeme cestou vlakem sedět těsně vedle nakaženého. Systém zdravého člověka totiž reaguje ihned při kontaktu s virem. A pak „záleží na tom, kdo vyhraje závod – zda imunitní systém, či vir“.

Testy v laboratorních podmínkách ukazují, že myši nakažené malými dávkami viru se s ním vypořádají a uzdraví se. Ale ve vyšších dávkách je virus zabije. Citlivost na dávky panuje u lidí, například u nachlazení nebo průjmů. Testy na citlivost u koronaviru by byly neetické, ale i u něj se dá podle vědců předpokládat podobný vztah a ukazují to například zkušenosti se SARS.

Malé dávky viru mohou někdy dokonce podpořit imunitu a chránit před budoucí dávkou vyšší. Před používáním vakcín toho využívali někteří lékaři při prevenci neštovic. Vědci ovšem tvrdí, že i přes obecnou znalost tohoto mechanismu jej současné epidemické modely ignorují a to je chyba. Lidé by se dnes měli vyvarovat zejména vysokým dávkám infekce, které obvykle nastávají při blízkém kontaktu s nakaženými. Tedy například v barech, restauracích či návštěvě nakaženého příbuzného. Dávka také roste s časem.

Dávka je naopak nižší při krátkodobém kontaktu, kdy jsou lidé od sebe vzdálenější. Pomáhají i ochranné prostředky, jako jsou roušky. Vědci tak tvrdí, že prevence je otázkou celé společnosti, je na jednotlivcích, aby se snažili minimalizovat případné dávky infekce podle výše popsaného principu. Na druhou stranu ale tento princip ukazuje, že není třeba panikařit a přijímat přehnaná opatření. Podle vědců je například riziko nákazy nízké u přenosu přes potraviny nebo u lidí ve společných prostorech, kteří si udržují odstup a mají ochranné prostředky.

Nejefektivnějším nástrojem pro zastavení nákazy je úplné zastavení společenského života, ale jde o krok, který je nákladný a psychologicky náročný. Až budou restrikce povoleny, bude klíčové udržet si disciplínu v oblastech, jako jsou odstupy od dalších lidí na veřejnosti či pečlivá hygiena. Ve veřejné dopravě by lidé měli i nadále nosit roušky, udržovat si odstupy a nikdy by nikdo neměl cestovat s vysokou teplotou. „Nyní je čas zůstat doma, ale doufejme, že to bude trvat jen krátce. Až to pomine, chovejme se chytře s vědomím toho, že záleží na dávkách,“ uzavírají vědci.

Zdroj: NYT

 
 
 

Čtěte více:

Natixis: Přichází fragmentace globální ekonomiky i financí
03.04.2020 16:25
Francouzský Natixis se již věnuje úvahám o tom, jak se po opadnutí sou...
Alexander: Mají roušky smysl?
04.04.2020 15:22
Ohledně smyslu nošení roušek stále není úplně jasno, což ukazuje napří...
Víkendář: Čína měla dobře fungující varovný systém, měl jen jednu vadu
05.04.2020 9:37
Čína měla již na počátku této epidemie k dispozici varovný systém, kte...

Váš názor
 • Vynalézavost
  06.04.2020 12:53

  Dneska M. Hrůza v ČR2 trefně označil Čechy jako vynalézavé. Jejich vynalézavost nemá na světě prý obdoby. Má pravdu. Snaží se obcházet zákony a nařízení jak to jen jde. Takže jestli krizový štáb udělá tu chybu, že ty restrikce příliš brzy uvolní, tak se na nějakou disciplinu Čechů budem moct těžko spoléhat, a hezky se nám Korona navrátí v plné síle. A taky díky opozici, která na zkrácení restrikcí tlačí jak vzteklá. No a pak bude křičet - jo ten Babiš!
  ricochet
  • Re: Vynalézavost
   06.04.2020 15:08

   Stoprocentně to nedodržuje nikdo, respektive to ani nejde. Je to o důvěře. Když se lidi znají a jsou v každodenním kontaktu, tak si to můžou dovolit. Je to jejich riziko. Problémem by bylo, kdyby to nevyšlo a někoho nakazili. Nadále je důležité dodržovat odstup od cizích lidí. V úzkém kontaktu se bez roušky neobejdete, ale když jdu prázdnou ulicí, tak by to mělo být bez rizika si ji na chvíli sundat. Očekávám, že v blízkém kontaktu s lidmi budu nosit roušku po celý rok, ale mimo dosah snad ne. Pokud bude dostatek kvalitních roušek, tak může začít normální život. Separace by měla ale nadále pokračovat. Studenti, absolventi, ať si jezdí studentskými autobusy nebo mají svoje označené vagóny a nepletou se mezi pracující, atd. Doma být rozhodně nemusejí. Je také nutné se začít připravovat na druhou vlnu koronaviru. Takže bez výroby kvalitních roušek se neobejdeme.
   Zdravý rozum
  • Re: Vynalézavost
   06.04.2020 13:04

   Hezky napsáno, jen bych ale podotkl že největší obcházeč snad všeho nám teď velí. Obcházeči si do čela zvolili jak jinak, také obcházeče.
   karel777
   •  
    06.04.2020 14:46

    Obchazecstvi mame tady v cesku v genech vsichni (cest vyjimkam). Kdyz se nam povede napr. obcurat placeni dani, pochlubime se s tim v hospode. Na zapade by se za takovou vec clovek stydel. Spolecnost je proste jina (a nehodnotim jestli lepsi nebo horsi). Vtipne je, ze uplne stejne se chovaji i ti, kteri za to na babisovi nenechaji nit suchou.
    otas
    • otas
     06.04.2020 15:21

     Tys děla nějaký průzkum, že nařízení nedodržují bašovci nebo si kobliha?? On teda kolega myslele Zemana , to je nadčlověk, který vystoupil bez roušky , nebo teď uděla raut pro vyvolené u jednoho stalu. Na něj zákazy neplatí, což demoralizuje poddané...
     Velkamedvědice
     • Re: otas
      06.04.2020 17:27

      Chytré lidi to nedemoralizuje, ty hloupé asi ano.
      Zdravý rozum
Aktuální komentáře
02.06.2020
17:58Doba exotických valuací
17:29Summary: Německá pomoc pro Lufthansu a automobilky  
17:17Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize  
16:41Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 mld. Kč
16:16Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
16:12Komise chce desetinásobně navýšit společný zdravotní a krizový fond
14:50Stará ekonomika ztrácí svoje místo v hlavních indexech
12:38Avast si už myslí na místo v benchmarku, podpořila jej karanténa
11:53Pozvánka na webinář: ETF. Jak je využít ve svém portfoliu
11:15Bloomberg: Sázka na čínské spotřebitele se obrací proti nejbohatšímu Čechovi
10:33Petr Dufek: Ekonomiku táhly dolů slabé investice
10:02Euro přerušilo postup, akciím se daří dál. Zprávy náladu nekazí  
9:12Rozbřesk: Česko s historicky nejvyšším deficitem rozpočtu, středoevropské měny před zasedáním ECB dále posilují
9:12Česká ekonomika klesla méně, než ukázala první data
8:48Sev.en Energy získala těžební společnost Blackhawk Mining z USA
8:47Evropské burzy mohou otevřít růstem. Přijdou zpřesněná data z české ekonomiky  
8:25Další uvolnění zahrne akce do 500 lidí a plnější divadla
8:17Trump dle zdrojů nemá na výběr v případě obchodní dohody s Čínou
5:54Komodity v hledáčku: OPEC+, ropa, zlato, plyn a káva
01.06.2020
22:02Amerika zavřela v zeleném, tahouny byly banky, aerolinky a retail

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
9:00CZ - HDP, q/q
23:30Zoom Video Communications Inc (04/20 Q1)