Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Z libry měna rozvíjející se země?

FT: Z libry měna rozvíjející se země?

01.07.2020 6:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle řady názorů se z britské libry během posledních let „v podstatě stala měna rozvíjející se země“. Například Sid Verma z Bloombergu již v roce 2016 uvažoval o tom, zda libra není „novým mexickým pesem“. A minulé září sám guvernér Bank of England Mark Carney poukazoval na vysokou volatilitu kurzu libry s tím, že se chová jako měna rozvíjejících se zemí a odtrhla se od měn zemí vyspělých. Poukazuje na to FTAlphaville s tím, že nová analýza od Bank of America hovoří ve stejném duchu, libra je podle ní přinejmenším „neurotická“. „Zdá se, že brexit z libry udělal zrcadlo malé a neustále se zmenšující ekonomiky,“ píše FTAlphaville, ale přece jen se ptá, zda je to navzdory všem podobným názorů skutečně pravda.

Zdá se to být podivné, když je jedna z největších ekonomik světa s příjmy na hlavu pohybujícími se nad 45 000 dolary přirovnávána k rozvojovým zemím. A ani samotný základ tohoto výrazu „rozvoj“ by neseděl, pokud vezmeme v úvahu, že britská ekonomika spíše upadá, píše FTAlphaville. Smysl podle něj nedává ani úvaha, že britskou měnu k těm rozvojovým posouvá vysoká volatilita měnového kurzu. Je jasné, že brexit je destabilizující a budoucnost nejasná. A trhy nejistotu nemají rády. Ale „až se vrátí politická stabilita, je pravděpodobné, že poklesne i volatilita“.

Přirovnání k měnám rozvíjejících se zemí může stát i na poklesu likvidity na trhu s librou. Ovšem podle FTAlphaville není ani toto pádný argument. Je totiž rozdíl, pokud libra již není v exkluzivním klubu (a přitom není jasné, zda jen dočasně) a pokud by měla být měnou rozvíjející se země. Například švédská koruna se nemůže chlubit velkou likviditou, ale stále nikdo nepochybuje, že nejde o měnu rozvíjející se země.

Stephen Jen z vedení hedge fondu Eurizon SLJ, který se specializuje na měny rozvíjejících se zemí, tvrdí následující: Pokud se zamyslíme nad funkcemi, které peníze obecně plní, pak je dost těžké tvrdit, že libra ztratila svou pozici. Jde o třetí nejvyužívanější rezervní měnu na světě a na něco takového je třeba mít skutečně velkou výhodu a vliv, a to nejen v ekonomické oblasti. Třeba Čína ani Indie nic takového nedokázaly. Ztratit tento „měkký vliv“ není zase tak jednoduché, protože souvisí s kulturou ve společnosti, nastavením institucí a podobně.

Tato diskuse má podle FTAlphaville i velmi praktické dopady, protože se týká například rizika růstu sazeb u vládního dluhu. A diskuse není o tom, zda na libru dolehl brexit, protože je zřejmé, že se tak stalo. „Nicméně Spojené království je stále jednou z největších a nevlivnějších ekonomik na světě, má přední univerzity, angličtinu, vysoce kvalitní kulturu a výrobní sektor zaměřený na exporty,“ uzavírá FTAlphaville s tím, že britské peso jen tak neuvidíme.

Zdroj: FTAlphaville

 
 

Čtěte více:

Britská ekonomika v dubnu klesla o rekordních 20,4 procenta
12.06.2020 10:29
Britská ekonomika v dubnu klesla proti předchozímu měsíci o 20,4 proce...
Rozbřesk: Automobilový průmysl na dně
17.06.2020 9:13
V březnu o více než polovinu, v dubnu o tři čtvrtiny a v květnu znovu ...
Spotřebitelská důvěra v Británii se dostala nejvýše od března
19.06.2020 9:29
Spotřebitelská důvěra v Británii v červnu díky uvolňování opatření pro...
Dluh Británie poprvé od roku 1963 přesáhl 100 procent HDP
19.06.2020 11:10
Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomik...
Rozbřesk: Německo versus Slovensko - čí poptávka pomáhá Česku nejvíce
22.06.2020 9:15
Investoři na trzích věří, že vlády dělají pro restart ekonomiky velké ...
Brexit pronásleduje britské akcie i čtyři roky od referenda
26.06.2020 11:31
Od britského referenda o vystoupení z EU uběhly více než čtyři roky, a...

Váš názor
 • Další sebenaplňující proroctví?
  01.07.2020 10:28

  Přijde mi nebezpečné, pokud třetí nejpoužívanější rezervní měna světa začíná získávat trochu nevábný odér. Její pozice je daná spíše tradicí a "měkkými" faktory, než mohutným produktem a ekonomickou silou. Pokud velcí hráči začnou považovat GBP za volatilní a do budoucna i méně likvidní, mohlo by to znamenat velmi rychlé vyklízení pozic (měny) na mezinárodní scéně. Nerad bych nahrazoval transparentnost kurzu GBP za řízenou směnitelnost CNY
  czpekor
 • Rozvíjet se znamená pokrok
  01.07.2020 8:36

  Já bych na místě Britů byl hrdý, že jsem v rozvíjející se zemi. Opakem rozvíjející se země je totiž země, která se nerozvíjí. Taková to má blbé. Stagnuje.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst