Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhy a „kritická“ hranice 100 % HDP

Dluhy a „kritická“ hranice 100 % HDP

31.07.2020 17:20

Michael Pettis nedávno poukazoval na to, že rostoucí příjmová nerovnost může vést k růstu celkových úspor, protože bohatší lidé už z každé další koruny/dolaru/libry příjmů nespotřebují tolik, jako lidé s nižšími příjmy. To je celkem známá teze, ale pan Pettis k ní dodává jednu podstatnou věc. Té bych se dnes chtěl věnovat spolu s úzce související „bájnou“ hranicí dluhů v poměru k HDP na 100 %.

Pokud by se bohatší část společnosti pokoušela více spořit a nikdo její úspory nerecykloval zpět do výdajů, nastal by ekonomický útlum a vyšší nezaměstnanost. Ona recyklace by pak mohla probíhat v principu trojím způsobem. Za prvé, přes investice (financované dluhy, či akciemi). To by z určitého pohledu byl ideál, protože investice by jednak eliminovaly poptávkový deficit vyvolaný úsporami bohatých a také by zvyšovaly potenciál ekonomiky. Jenže jak poukazuje pan Pettis, data zrovna neukazují, že by k něčemu takovému docházelo. Spíše naopak.

Druhou recyklační „volbou“ jsou vyšší dluhy domácností (tj. těch, které nedisponují miliony, či miliardami). Jinak řečeno, tyto domácnosti by si od bohatší menšinové části společnosti půjčovaly její přebytky/zamýšlené úspory a přeměňovaly by je na své výdaje. Ekonomika by nepadala do útlumu, nezaměstnanost nerostla, ale zvyšoval by se objem pohledávek bohatých za chudými (objem závazků chudší části společnosti). Tento mechanismus dost možná probíhá ve velkém v USA a podle mne jej může výrazně podporovat kultura „pokud soused, tak já také“. Jinak řečeno, pokud společnost žije tím, jak se mají miliardáři a snaží se je ve všem za každou cenu dohnat, vede to k tomu, že se u miliardářů zadlužuje. 

Třetí recyklační možností jsou ony vládní deficity a dluhy – od bohatých si nepůjčují domácností, ale vláda. Nyní se podívejme na následující dva grafy, které souvisí s onou v úvodu zmíněnou hranicí vládních dluhů na 100 % HDP. První konkrétně ukazuje vývoj dluhů americké federální vlády. Druhý ukazuje vývoj japonského a italského produktu v čase a vyznačeny jsou body, kdy tam vládní dluhy dosáhly 100 % HDP. Implikace druhého grafu je jednoduchá: Po dosažení této dluhové hranice začne růst trpět.  První graf dodává, že v USA je tato hranice velmi blízko. Pokud to dáme vše dohromady, tak rostoucí příjmová nerovnost může výrazně přispívat k růstu dluhů, včetně těch vládních. A ty se minimálně v USA dostávají na úrovně, kdy samy o sobě tlumí ekonomický růst.

dluh hdp

Jak je to se spolehlivostí oněch 100 % HDP? Podobný příběh jako uvedené grafy jsou vyprávěny minimálně od roku 2010, kdy se objevila dnes již velmi známá studie z díly Reinhart – Rogoff. Ta tvrdila, že kritická hranice vládních dluhů je někde kolem 90 % HDP a možná měla i významný dopad na to, jak byla v té době nastavena ekonomická politika. Záhy ale byla studie zpochybňována a třeba taková „Does High Public Debt Consistently Stifle Economic Growth? A Critique of Reinhart and Rogoff“ došla na stejných datech k úplně jiným závěrům. Thomas Herndon, Michael Ash a Robert Pollin v ní tvrdí, že po překročení hranice vládních dluhů k HDP ve výši 90 % není růst HDP v průměru pod nulou, jak tvrdí R&R, ale dosahuje 2,2 %. A celkově oněch 90 % nepředstavuje žádný pozorovatelný zlom. Posoudit můžeme i z následujícího obrázku:

dluh hdp 

K podobnému závěru jako R&R ale zase došla v roce 2010 i ECB, která ve své studii zmiňovala důležitou úroveň dluhů k HDP na 90 – 100 % (s tím, že problémy mohou nastávat už kolem 80 %). A výzkumníci z ECB dodávali, že dluhy se po dosažení této hranici mohou negativně podepisovat na HDP kvůli jejich dopadu na celkovou produktivitu faktorů, veřejné investice, úspory soukromého sektoru a sazby.

Suma sumárum: Příjmová nerovnost (v USA tedy obrovské bohatství 1 % společnosti relativně k jejímu zbytku*) má pravděpodobně své dopady i tam, kde bychom je na první pohled nemuseli hledat. A měli bychom o ní kvůli výše uvedenému asi uvažovat i ve vztahu k tomu, že dluhy mohou od určité výše samy o sobě tlumit ekonomickou aktivitu. Na druhou stranu je ale dobré mít určitý odstup od (minimálně) dvou věcí: Za prvé, od grafů typu prvních dvou, které celý vtah mezi dluhy a HDP zjednodušují asi až příliš (i kdyby tu byla silná korelace, není jasná kauzalita...). Za druhé, není dobré zaměňovat analýzu (o kterou jsem se pokusil) s emocemi a odsudky – zde zejména ve vztahu k oné nerovnosti v bohatství. 


Čtěte více:

Goldman Sachs: Dolar by mohl přijít o status světové rezervní měny
31.07.2020 16:49
Pozice dolaru jako světové rezervní měny začíná být v ohrožení, domnív...
Vyvolená pětice akcií a sušenky v recesi
30.07.2020 18:16
Dirk Van de Put, který stojí v v čele společnosti Mondelez Internation...
Ekonomika EU v druhém čtvrtletí klesla o rekordních 11,9 procenta
31.07.2020 12:12
Ekonomika Evropské unie zaznamenala ve druhém čtvrtletí rekordní propa...
Perly týdne: Utržená cena zlata, pokles dolaru a u nás pracovní trh horší než před krizí
31.07.2020 14:42
Ve světě… Utržená cena zlata: Jedním z hlavních tahounů ceny zlata ...
Der Spiegel: Institut Ifo zlepšil výhled německé ekonomiky
31.07.2020 15:28
Německá ekonomika si letos povede lépe, než předpokládaly prognózy z p...

Váš názor
 • Proč
  31.07.2020 21:53

  Šetří proto aby s tím pak něco zaplatili. Každý šetří a utrácí v různém období. No s tím útlumem. Co třeba že normální lidi už nevládnou překonávat zákazy a platit ekologické bláznoviny? Šikana drzých státních zaměstnanců a aktivistů tvoření potlačuje Japonsko HDP na hlavu polovině 90 let cca 40 tis. 2019 50 tis. to mi nepřipadá jako nerůst. Nehledě že je to špatný příklad. Jap. od 90 let střídá krize, katastrofa krize katastrofa krize což třeba od války měli snad jen jedny obrovské záplavy do 90 let. Když staví infrastrukturu co pár let která normálně jinde vydrží desítky se musí projevit na výdajích. Teď po záplavách ukazovali na videu smetené mosty které byli staré 2, 6, 8 let.
  HenryFord
  • Re: Proč
   02.08.2020 19:42

   Mně přijde že Brusel ( mamá Angelka a stréc Macron) zmarnili EU ekonomiku do té míry, že fakt neví co s tím. Chytří Britové odešli, trochu méně odvážná V4 se brání šílený projektům EU ale celkově nepomůže nic. A proto se bude tisknout, rozhazovat aby až to fakt praskne, budou ukazovat prstem na ceny nesmyslných sociálních či zelených či jiných projektů...
   Čert
   •  
    02.08.2020 20:45

    A není třeba amerika zadlužená více??
    Velkamedvědice
  • Re: Proč
   02.08.2020 10:39

   Udělají cokoliv, aby nás zadlužili...
   Tarzan
Aktuální komentáře
17.07.2024
14:12Dva nové bloky v Dukovanech postaví KHNP za současných 200 miliard korun za jeden, rozhodla vláda. Bude jednat také o Temelíně
13:32Než otevře Wall Street: Propad ASML a rotace z technologií do Russell 2000. Five Below, Bloom Energy  
12:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení úrokové sazby dluhopisu - 3. výnosové období
11:55Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU
11:53Míra inflace v EU v červnu zpomalila na 2,6 procenta, v Česku na 2,2 procenta
11:41Jakub Blaha: Nad ASML se stahují nevyzpytatelná geopolitická mračna  
11:35Akcie Adidas rostou o 5 % po zvýšení výhledu na rok 2024
11:33ASML prudce zvýšilo objednávky. Nizozemská společnost těží z přetrvávajcího zájmu o AI čipy
11:26Rotaci z techů táhne tvrdší postup proti Číně i Trumpův postoj k Taiwanu. Akcie klesají, dolar ztrácí  
11:13Místo injekce pilulka, nový lék na hubnutí posílá akcie Roche vzhůru
10:20Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
10:15Komentář: Ceny výrobců nepřekvapily, inflace bude dále klesat pod 2 %
10:07Trump řekl, že by si Tchaj-wan měl obranu platit sám, akcie TSMC oslabily
9:55Ceny v průmyslu v červnu opět vzrostly o procento, v zemědělství zpomalil pokles
9:07Rozbřesk: Letní výprodej koruny: úrokový diferenciál znovu v akci. T. Holub vidí prostor pro zvolnění tempa poklesu sazeb na 25bps
8:55Evropským trhům se nádech do zisků nedaří, nejvýraznější pokles futures věští americkému Nasdaqu  
5:58Morgan Stanley uvádí své „nejdůvěryhodnější" evropské akcie. U čtyř z nich očekává více než 30% růst  
16.07.2024
22:03Dow Jones si připsal největší kladnou denní změnu za poslední rok  
17:41Proč akcie nereagují na neustále se oddalující snižování sazeb?
17:12Maloobchod přibrzdil dluhopisy a velkým techům se dnes nedaří  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/24 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/24 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
12:45First Horizon Corp (06/24 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/24 Q2)
13:30Ally Financial Inc (06/24 Q2)
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m