Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyvolená pětice akcií a sušenky v recesi

Vyvolená pětice akcií a sušenky v recesi

30.07.2020 18:16

Dirk Van de Put, který stojí v v čele společnosti Mondelez International, pro Bloomberg řekl, že jeho firma těží z toho, že lidé tráví více času doma. Mají tak totiž větší spotřebu sušenek a dalších potravin, které Mondelez prodává. Druhé čtvrtletí ale bylo i tak těžké kvůli řadě výjimečných negativních tlaků, ale to nejhorší by měla mít firma podle ředitele za sebou (vyjma možnosti, že přijde nějaký další negativní šok). A nakonec by měla z krize vyjít silnější. Dnešní úvaha bude právě o této firmě a trochu o celém trhu.

Dirk Van de Put zmínil, že lidé budou v dohledné době pravděpodobně dál trávit hodně času doma a pro jeho společnost to je pozitivní strukturální změna. Povede totiž ke změně struktury ve spotřebě potravin a k posunu směrem k tomu, co Mondelez vyrábí. Navíc dochází k příklonu k online nakupování, a to i u potravin, což je „změna, která tu s námi zůstane“. Pan ředitel zmínil i to, že nezaměstnanost se drží vysoko a lidé váží, kde ušetřit. Podle jeho slov si ale „sušenky v recesích vedou docela dobře“. Jsou totiž relativně levné a dostupné a Dirk Van de Put se tak domnívá, že Mondelez bude z popsaných trendů těžit.

Rozdílná by mohla být situace na rozvíjejících se trzích v případě, že lidé tam nebudou moci chodit nakupovat do obchodů. V těchto zemích totiž je „kamenné“ nakupování na rozdíl od online obchodů stále mnohem rozšířenější a možné restrikce by tu tedy měly na firmu rozdílný dopad než ve vyspělých zemích. Firma se ale pokouší eliminovat tyto negativní tlaky a například v Indii nabízí sušenky za 5 rupií tak, aby to odpovídalo kupní síle společnosti. Mondelez se podle slov jeho ředitele také snaží, „aby z krize vyšel silnější“. Nejde přímo o snižování nákladů, ale hlavně o zjednodušení operací. A inovace.

Morningstar o akciích Mondelezu míní, že Severní Amerika je pro něj „stále sladká“, ale rozvíjející se trhy hořknou. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla firma organického růstu 6,4 %, ve druhém byla jen na 0,7 %. Zhoršily se i provozní marže, horší dynamika tržeb je dána právě rozvíjejícími se trhy, na ziskovost dolehlo uzavření některých prodejních kanálů a mimořádné výdaje spojené s pandemií (dezinfekce...).

Jak je Mondelez naceněn


Akcie Mondelezu od počátku roku připisují asi 4 %, za poslední tři a jeden měsíc více než 10 %. Kapitalizace se nyní pohybuje na 81 miliardách dolarů a na volném toku hotovosti firmy za posledních 12 měsíců vydělala 2,91 miliard dolarů. Pokud by firma akcionářům vydělávala neustále tuto částku, její současná hodnota by se pohybovala kolem 72 miliard dolarů. Trh tedy čeká něco mírně lepšího, podle mých hrubých kalkulací asi 0,5% dlouhodobý růst volného toku hotovosti.

Můžeme to vnímat tak, že firma podle současné kapitalizace nebude své cash flow schopna dlouhodobě zvyšovat ani o čtvrtinu inflace (pokud se centrálním bankám podaří dostat inflaci na 2 %). O nějakém reálném růstu pak nemůže být ani řeči, naopak – firma by se podle této úvahy z reálného hlediska scvrkávala. To zní jaké příliš velký pesimismus, ale pokud se podíváme na tržby od roku 2016, oněch 0,5 % nevypadá nijak pesimisticky, spíše jako mírný optimismus (nemluvě o neznámých dopadech současné krize). Ovšem zase u zisků, či toku hotovosti se růsty historické růsty pohybují mnohem výše.

Trh vyvolených a ignorovaných

Následující graf srovnává valuace pěti největších akcií z indexu SPX s valuacemi zbylých 495 akcií. PE akcií ve skupině FAAMG se nyní pohybuje kolem 30, zatímco zbytek trhu se obchoduje s PE kolem 15. Po roce 2000 přitom až do roku 2017 o žádné takové valuační mezeře nelze hovořit ani náhodou, PE obou skupin byla dost podobná (zatímco během internetové bubliny nešlo o mezeru, ale propast):

Mondelez recese sušenky

Proč sem najednou míchám tento graf? Na trhu je možná stále větší počet investorů, které absolutně nezajímají firmy jako Mondelez, kde se hraje o půl procentního bodu růstu. Jejich zájem se upírá k několika málo příběhově extrémně zajímavých firem, jako je Amazon, či Tesla, u kterých se hovoří o změnách celých odvětví a jiných věcech nevídaných. Na jednu stranu je to pochopitelné, akciové sebenaplňující se proroctví funguje dobře, ale výše uvedený graf vlastně také ukazuje, jak to vše začíná a může skončit. Ale nemusí. Každopádně v roce 1999 oněch pět největších firem na trhu tvořil Microsoft, GE, Cisco, Walmart, Exxon a Intel. Jak bude ona „vyvolená“ pětka vypadat za pět, deset let?


Čtěte více:

Cenný (toaletní) papír
06.04.2020 17:59
Dovolím si dnes po dlouhé sérii vážných komentářů jeden trochu odlehče...
Světoví boháči čekají s nákupem akcií na další pokles
29.04.2020 13:18
Podle průzkumu UBS Global Wealth Management čeká s nákupem akcií větši...
EK: Spotřebitelská nálada v eurozóně i v EU se v květnu zlepšila
20.05.2020 17:59
Spotřebitelská nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v květnu po...
GfK: Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zlepšuje
26.05.2020 10:32
Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zotavuje. Index důvěry na...
Tržby za lihoviny v Česku klesly o 40 %, i kvůli koronaviru
28.07.2020 11:51
Tržby výrobců a dovozců lihovin v České republice v letošním prvním po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.08.2020
17:31Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
17:13Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
16:57Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
16:21Žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA za týden citelně ubylo
15:45Komentář analytika: Nejostřeji sledovaná položka výsledovky posílá akcie ING a Unicredit opačným směrem  
14:37ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu
14:07ČSOB se v pandemii soustředila na pomoc klientům a kapitálovou sílu. Pokračuje v digitálních inovacích
13:58Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám
12:37Goldman Sachs: Úspěšná vakcína proti koroně může překlopit trhy
10:51KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %
10:43FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
10:28Průzkum Reuters: Měny regionu mají odolat obavám z druhé vlny  
10:27Česká zbrojovka, a.s - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
10:21Česká zbrojovka, a.s - Rozhodnutí "Per Rollam"
10:11Komentář: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí
9:56Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší
9:43Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek
9:37Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy eur
9:20Toyotě klesl zisk o tři čtvrtiny, prodala o polovinu méně aut
9:11Rozbřesk: ČNB ponechá sazby beze změny, čekala ještě horší dopad koronaviru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.