Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Schumpeter o hledání politické spásy u podnikatelů

Víkendář: Schumpeter o hledání politické spásy u podnikatelů

17.01.2021 9:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Promarket z University of Chicago Booth School of Business zřejmě v reakci na současné dění v USA připomíná, že známý ekonom Joseph Schumpeter se proslavil zejména svým konceptem kreativní destrukce. Nicméně tak trochu paradoxně zároveň varoval před tím, abychom do podnikatelů vkládali naděje, že jsou schopni napravit neefektivní politický systém.

Schumpeter mínil, že podnikatelé jsou schopní kreativity v oblasti výroby, ale jejich vůdcovské dovednosti se liší od toho, čeho je třeba v politice. Promarket téma rozvádí s tím, že podnikatel nemusí přesvědčit masy lidí o tom, že jeho nápady jsou dobré. Jeho cílem je obvykle přesvědčit jen bankéře nebo jiný subjekt, který mu půjčí nebo investuje do vlastního jmění společnosti. Extrémním příkladem může být Adam Neumann, který stál v čele společnosti WeWork a který prý během dvanáctiminutového setkání přesvědčil ředitele společnosti SoftBank Masayoshi Sona, aby do WeWork investoval miliardy dolarů.

Promarket tvrdí, že pro Schumpetera byl podnikatel v podstatě „antivůdce“, protože v jeho zájmu je, aby jej nikdo nenásledoval a nikdo se nesnažil jej imitovat. Jinak řečeno, podnikatel chce prostě provést svůj záměr bez ohledu na to, co si o něm jiní myslí. A obvykle je mu to umožněno. Co když se ale nějakému podnikateli podaří přesvědčit o svém politickém záměru širokou část společnosti?

Schumpeter podle Promarket varoval i před tím, že podnikatel má podle něj instinkty, které jsou v politice destruktivní. Promarket se domnívá, že příkladem může být Mark Zuckerberg a jeho plán na vytvoření digitální globální měny. Ta má podle šéfa Facebooku pomoci miliardám lidí, ale „neberou se tu v úvahu věci, jako je ochrana osobních údajů či národní bezpečnost... A kritici poukazují na evidentní výhody, které by z této měny plynuly Facebooku.“

Podnikatelé mají podle Schumpetera tendenci k tomu, aby vytvářeli zisky, tudíž k inovacím, což ale přináší i tendenci porušovat zaběhnutá pravidla. Jinak řečeno snaží se odstranit vše, co mu stojí v cestě, i kdyby to znamenalo podkopávání vlády práva. A „nebude tak schopen sám sebe držet na uzdě a respektovat jiné složky vlády a křehké demokratické instituce, jenž do značné míry stojí právě na respektu, který k nim výkonná složka moci má“.

Promarket se domnívá, že například chování Donalda Trumpa vůči dalším složkám vlády odpovídá Schumpeterově pohledu. Zatímco totiž úzké zaměření na jeden cíl představuje v byznysu výhodu, například u prezidenta může vést až k podkopání celého institucionálního systému. Podnikatel se snaží o zisky a konkurenci, ty ale nejsou v politice těmi nejvyššími hodnotami.

Promarket pak uzavírá s tím, že Schumpeterovy myšlenky jsou někdy chápány tak, že výrazně podporují individualismus, ale tak tomu ve skutečnosti nebylo. Podnikatele je pak v duchu Schumpeterova pohledu nejlepší vnímat s jejich silnými, ale i slabými stránkami.

Zdroj: Promarket, Chicago Booth School of Business


Čtěte více:

FT: Snížit dividendu, nebo plat řediteli? Evropské firmy mají v krizi jasno
14.09.2020 6:00
Firmy ve Španělsku, Itálii, Nizozemsku a Británii v tomto roce mnohem ...
Painter: Maximalizace hodnoty akcií, nebo něco víc?
18.09.2020 6:07
Mohou se firmy v praxi skutečně pokoušet uspokojit zájmy široké skupin...
Van Halen a záhada hnědých M&M
16.10.2020 15:42
Před několika dny zemřela kytarová legenda Eddie van Halen a všímají s...
Dividendová inverze 2020
05.11.2020 18:11
Když se na počátku roku začalo ukazovat, že vplouváme do složitějšího ...
Jaká firemní strategie funguje nejlépe? Němci mají odpověď
20.11.2020 18:05
V osmdesátých a devadesátých letech minulého století se hodně energie ...

Váš názor
  • No vidíš
    18.01.2021 10:48

    No, vidíš, redakce! Když se chce, umíš najít i zajímavé články. Jen bych doplnil, že individualismus podnikatele v širokém trendu (tedy zdaleka ne u každého podnikatele)si je dobře vědom svých mezí, například toho, že podkopáním vlády práva zničí podmínky i pro svoje podnikání.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y