Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendová inverze 2020

Dividendová inverze 2020

05.11.2020 18:11

Když se na počátku roku začalo ukazovat, že vplouváme do složitějšího období, uvažoval jsem tu nad tím, jaká dividendová politika by byla s ohledem na novou situaci vhodná. Princip by mohl být jednoduchý – zhoršený výhled, větší nejistota a celkově náročné období by měly vést management firem a jejich vlastníky ke snaze o posílení a zvýšení odolnosti. Jak to vše dopadlo v praxi? Docela zajímavě. Alespoň podle nové studie „Dividend Policy and the COVID-19 Crisis“.

Autoři studie Mieszko Mazur z IESEG School of Management, Man Dang z Da Nang University of Economics a Anh Thuy Thi Vo odtamtéž zkoumali letošní dividendové chování firem z indexu S&P 1500 a zjistili, že většina z nich během nejtěžších měsíců letošního roku držela dividendy na předchozí úrovni, nebo je dokonce zvýšila. Tedy pravý opak toho, co jsem psal výše.

Zmínění ekonomové zároveň tvrdí, že našli výrazně negativní vztah mezi tím, kolik vyplácí firma dividend na straně jedné a kolik na ně vydělá na straně druhé. Platí to i u firem, které dividendy zvyšovaly, u nichž bychom možná čekali, že stejným směrem jdou i jejich zisky. Podle studie je ale pravdou opak. Podobné to je u očekávaných zisků – výše dividend negativně koreluje s tím, jak se vyvíjí tato očekávání. A stejná je prý situace i s odkupy (horší zisky korelují pozitivně s vyššími odkupy).

Hlavně nehýbat s dividendou?


O tom, podle čeho management firem nastavuje dividendy, toho bylo napsáno hodně. Na jednu stranu teorií můžeme dát ty, které bychom mohly nazvat čistě fundamentální – horší prostředí by mělo vést ke snižování dividend, lepší prostředí k jejich růstu. Druhým extrémem jsou různé behaviorální pohledy a vysvětlení. Ty hovoří o averzi investorů ke snižování dividend, o tom, že dividendy jsou pro investory jednoduchou indikací budoucího výhledu firmy, či třeba o tom, že management nastavuje dividendy tak, aby to nejvíce vyhovovalo právě jemu (posilovalo pozice ve firmě a podobně).

Tímto druhým pohledem se přesouváme do světa, kde investor chce za každou cenu stabilní, či rostoucí dividendu a management mu jde zase ve vlastním krátkodobém zájmu vstříc bez ohledu na to, co se reálně děje s firmou. Šlo by o svět, v němž se občas objeví nepříjemné překvapení ve chvíli, kdy už celá věc není udržitelná. Tedy o to, co skutečně vidíme, včetně občasných vystřízlivění, či plošné snahy o vyhlazování dividend.

Autoři zmíněné studie tvrdí, že podle dat management nastavuje dividendy hlavně tak, aby to pozitivně ovlivnilo jeho kariérní výhled, a ne podle ziskové síly firmy. A ve studii ale také nalezneme jeden pozoruhodný graf. Porovnává vývoj cen akcií firem dividendy nevyplácejících s těmi, které jí vyplácely. Jelikož si první skupina vede po propadu znatelně lépe než druhá, můžeme uvažovat o tom, že onen „tah“ s dividendami tentokrát nevyšel.

dividenda akcie firmy kapitalizace

Možná se tak akcionáři drželi skutečně spíše logiky, kterou jsem popsal v úvodu, ale vysvětlení může být samozřejmě více, stejně jako rozuzlení současného vývoje. Každopádně následující tabulka ukazuje výběr společností, které zvýšily dividendu, ale jejich zisky mezi koncem roku 2019 a druhým čtvrtletím letošního roku výrazně klesly:

dividenda akcie firmy kapitalizace

Prostřední číselný řádek ukazuje, že kapitalizace těchto společností šla unisono stejným směrem jako zisky, a ne tím, kterým byly poslány dividendy. Možná bychom v tabulce našli nejednu firmu, která měla i tak pro zvýšení dividend silný fundamentální důvod (třeba ten, že tok hotovosti je a bude přes krátkodobý vývoj zisků silný). Ale něco ta čísla a graf vypovídají. Minimálně to, že letos došlo k překlopení toho, čeho si investoři dlouhodobě více cení – viz následující graf. Tato dividendová inverze může (ale nemusí) mít základ právě v tom, co jsem psal v úvodu.

dividenda akcie firmy kapitalizace

Zdroj: Kenneth French


 

Čtěte více:

Historie trhu od roku 1870 a dnešní vysoké valuace
25.08.2020 17:39
Nová studie se zabývá dlouhodobým pohledem na valuace akciového trhu a...
Fed prodloužil bankám omezení výplaty dividend a odkupu akcií
01.10.2020 9:38
Americká centrální banka (Fed) prodloužila až do konce letošního roku ...
Dividendové žně?
06.10.2020 17:40
U společností, které jsou pod tržním a následně finančním tlakem, obvy...
Erste navrhuje podmíněnou dividendu za loňský rok, doufá ve schválení
16.10.2020 9:19
Erste Group Bank včera zveřejnila, že za fiskální rok 2019 navrhuje po...
120 kritických dní pro trh s ropou a ohrožené ropné dividendy
02.11.2020 11:25
Současný pokles cen ropy je ze 100 % dán slabostí poptávky a pandemic...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Comcast Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dow Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Christian Dior SE (12/20 Q4)
JetBlue Airways Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Mastercard Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
McDonald's Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
MSCI Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Northrop Grumman Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Southwest Airlines Co (12/20 Q4)
STMicroelectronics NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
United States Steel Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Visa Inc (12/20 Q1, Aft-mkt)
Western Digital Corp (12/20 Q2, Aft-mkt)
Xilinx Inc (12/20 Q3)
8:00Wizz Air Holdings Plc (12/20 Q3)
13:00Altria Group Inc (12/20 Q4)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:05Mondelez International Inc (12/20 Q4)