Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace

Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace

23.01.2021 9:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdraví a zdravotní bezpečnost se stává klíčovým faktorem při našem rozhodování v soukromém i pracovním životě. A stále více se staráme o životní prostředí. Pro Bloomberg Markets to uvedl Gianfranco Casati z vedení poradenské společnosti Accentureo s tím, že „všichni jsou přesvědčeni, že přicházející oživení bude oživení zelené“. Vedle těchto dvou témat pak Casati jmenoval ještě tři další, a to na základě rozsáhlého průzkumu v řadě zemí, které dohromady tvoří asi 50 % světové populace.


 

Podle průzkumu jsme také přesvědčeni, že technologie budou v centru našeho života a změn, kterými budeme procházet. A tyto technologie budou také stále dostupnější. Casati rovněž hovořil o tom, že dojde ke změnám v krajině a prostředí, ve kterém žijeme, a v neposlední řadě nastane posun k „zodpovědnému občanovi“. Tedy k tomu, že lidé se budou stále více zajímat o chod místních komunit, místní společnosti, firem a podobně.

Ještě nedávno jsme o nových technologiích a jejich dopadu na pracovní místa přemýšleli převážně negativně, a to ze strachu, že budou pracovní místa ničit a dojde k nahrazování lidské práce stroji. Casati ale poukázal na to, že poslední rok přinesl opak a technologie pracovní místa zachraňují. Například tím, že umožňují práci z domova a zvyšují tak v době pandemie bezpečnost.

Casati míní, že tento trend bude pokračovat ve všech odvětvích. Dodal, že rozhovory s řediteli společností ukazují, že „všichni mají ve svých plánech digitální transformaci“. Pokračovat bude podle odborníka i přechod na 5G a Wi-Fi se v určitém smyslu stane zastaralou technologií, protože 5G sítě ji nahradí, a to s nižšími náklady.

V letošním roce a dalších letech bude patrná technologická vlna – intenzivní implementace nových technologií v korporátním sektoru. Casati například uvedl, že nyní používá cloudové služby přibližně 20 % firem, ale během několika let se tento poměr zvedne na více než 80 %. Tato technologie totiž nabízí přístup k „masivní počítačové kapacitě a obrovským kapacitám ke skladování a zpracování dat“.


   

Cloudové služby, umělá inteligence a podobné technologie tedy v následujících letech umožní firmám změnit své podnikatelské modely. Casati k tomu dodal, že například společnosti z odvětví spotřebního zboží budou muset vybudovat vazby se spotřebiteli, „kterých si předtím ani nebyli vědomi“. To bude vyžadovat jak změnu strategie, tak vnitřních procesů. A v neposlední řadě budou změny ve firmách, včetně trendu práce z domova, vyžadovat jiný přístup k práci s lidským talentem a inovativností.


O nových technologiích hovořil na Bloomberg Markets i N. Ganapathy Subramaniam, provozní ředitel společnosti Tata Consultancy Services. Ta podle jeho slov během pandemie klade na první místo bezpečnost zaměstnanců a svým klientům pomáhá zvýšit jejich odolnost. V TCS pracuje nyní z domova asi 96 % a Subramaniam hovoří o vysoké produktivitě této práce. Ta souvisí s tím, že firma nepodceňuje schopnosti a dovednosti svých lidí, také je dokáže motivovat, stará se o jejich problémy a pomáhá jim s jejich řešením.

Pandemie podle ředitele ukázala na význam internetu a cloudových služeb. I on vnímá velký posun tímto směrem. „Velkou věcí“ pak je i automatizace a s ní spojené technologie, jako je strojové učení. Na závěr rozhovoru Subramaniam hovořil o tom, že události, jakými jsou brexit či americké volby, zvyšují nejistotu, což se projevuje na rozhodování firem, včetně oddalování větších investic a výdajů. Nová americká vláda by tak sebou měla přinést i pokles nejistoty a ředitel očekává, že klienti jeho firmy „budou happy a začnou opět utrácet“. Bidenova vláda bude mít také „čerstvou perspektivu“ ohledně některých problémů a Subramaniam se domnívá, že pro firemní sektor bude pozitivní.

Tato Consultancy je obchodovanou společností, následující graf ukazuje vývoj ceny jejích akcií za poslední rok:
graf 1

Zdroj: Bloomberg Markets, Youtube


Čtěte více:

Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům
23.09.2020 12:57
Prodejce sportovního oblečení se po mírném zaváhání v předešlém kvartá...
Pomsta prekariátu
22.11.2020 15:23
Před pandemií covidu-19 se mělo za to, že úloha pracujících s nízkou k...
Jak by firmy měly zužitkovat digitalizaci
17.01.2021 14:39
Není tajemstvím, že chod firem, systémů a celých modelů podnikání se v...

Váš názor
 • Když jsem si přečetl
  24.01.2021 12:19

  nadpis tohoto víkendare - korporátní digitální transformace, vybavil se mně nehezky výraz a reakce některých pisalku, na stále zvyšující se vliv nadnárodních korporací směrem ke zvoleným politikům a postoji k jejich názorům. V souvislosti s volbou amerického prezidenta, řadu z nás zarazila obrovská moc sociálních sítí Twitter, Facebook, Apple, Google aj., jež blokují politické názory zvolených politiků a jejich sympatizantu. Podobně rozporuplne působilo vypínání televizního přenosu tehdy ještě amerického prezidenta ve funkci, když hovořil k národu tuším při volební noci. Odpůrci tohoto počínání, nazvali činnost korporací k umlčování jím nepohodlnych názorů korporátním fašismem. Pokud připustím, že privátní firmy si mohou stanovit vnitřním předpisem, jaký politický názor je správný a jaký nikoliv, potom mám obavu z doby, kdy mě nepustí hospodský do jeho podniku jen proto, že jsem voličem toho či onoho politika s těmi či jinými názory a soukromý lékař či nemocnice mě odmítnou léčit, protože vystupuji proti systému dotací a oni z nich třeba fungují. A tak si říkám, proč v tomto případě nestojí Listina základních práv a svobod a Ústava, která z Listiny vychází, nad vnitřními podmínkami soukromého subjektu.
  g5
  • Re: Když jsem si přečetl
   24.01.2021 12:40

   Opět si jen využil možnist blinkat, i když téma je o něčem jiném. Že se nestydíš poučovat a morlalizovat, když seš usvědčený zloděj, podvodník a zbabělec.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y