Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fels: Evropa v další recesi, USA porostou o 7 %, Čína utahuje

Fels: Evropa v další recesi, USA porostou o 7 %, Čína utahuje

26.01.2021 10:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropa je jednoznačně v další recesi, ukazují to nová PMI. To by ale nemělo být žádným překvapením, jde o odraz dalšího uzavírání ekonomiky, které tu pravděpodobně bude další jeden či dva měsíce. Pro Bloomberg Markets to uvedl globální poradce společnosti Pimco Joachim Fels. Současná recese podle něj není tak hluboká jako ta z jara předchozího roku, pomáhá fiskální stimulace a ECB svou uvolněnou politikou. Kdy by se situace měla začít zlepšovat?

Fels očekává, že zlepšení by v evropském hospodářství mělo přijít již ve druhém čtvrtletí či v polovině roku. Proč vedení ECB nyní neučiní podobný krok jako Mario Draghi, když hovořil o tom, že učiní „vše, co bude třeba“? Fels míní, že ECB je připravena reagovat na aktuální situaci a zároveň si udržuje potřebnou flexibilitu. Jejím cílem je udržovat uvolněné finanční podmínky a sleduje politiku „volného managementu výnosové křivky“. To znamená, že pokud by došlo k nějakému výraznému růstu dlouhodobějších výnosů, a to zejména na periferii, ECB by podle ekonoma reagovala zvýšením nákupů vládních obligací. Doposud ale takový krok potřeba nebyl.

Oživení bude v Evropě velmi rozdílné v různých regionech, a to i z důvodu rozdílného tempa vakcinace. Rozdíl bude také mezi USA a Evropou a zde bude hrát roli rovněž intenzivnější fiskální stimulace ve Spojených státech. Platit to bude zejména, pokud se Bidenově vládě podaří prosadit velkou část svého fiskálního balíčku. Pak by se letošní růst americké ekonomiky mohl pohybovat zhruba na dvojnásobku růst evropského. Ekonom dodal, že v USA by růst mohl dosáhnout asi 7 %, takže v Evropě přibližně 3,5 %.

Trhy podle Felse počítají s prudkým oživením v další části letošního roku, v poslední době ale začínají trochu brát v úvahu i riziko, že oživení bude pomalejší. „Je čas na optimismus, ale ne nadměrný,“ dodal ekonom. Co udělá současné prostředí a ekonomická politika s dolarem? Fels poukázal na opakující se odklony a příklony k této měně, po zbytek roku pak podle něj nastane oslabování kurzu americké měny. Půjde ale o trend, pokračovat budou fluktuace dané tím, jak se trhy budou přiklánět k rizikovým aktivům (což dolaru nesvědčí) či naopak k bezpečným útočištím. Celkové zotavování globální ekonomiky by ale mělo znamenat trend ke slábnutí dolaru.

Čínská ekonomika měla velmi silné čtvrté čtvrtletí minulého roku, letos by mohla podle Felse růst asi o 8 %. Takže vláda se bude opět snažit o tlumení úvěrového boomu, první známky posunu tímto směrem jsou patrné již nyní. „Můžeme tvrdit, že úvěrové utahování již začalo a během roku zesílí. Je jasné, že to nechtějí přehnat, ale chtějí zabránit bublinám a dosáhnout udržitelného růstu,“ míní ekonom. Jelikož v čínském hospodářství se již nachází velký objem dluhů, existuje riziko, že vláda své snahy o jejich zkrocení přežene. A to je faktor, který by mohl mít vedle vývoje v USA a v Evropě znatelný dopad na celou globální ekonomiku.

Zdroj: Youtube, Bloomberg Markets

 

Čtěte více:

Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
22.01.2021 13:14
Latinská Amerika jde od jedné měnové krize k druhé a Steve H. Hanke z ...
Čínský dluhový stisk Afriky
23.01.2021 15:12
Pandemie staví vysoce zadlužené chudé země před osudové dilema. Jak si...
Zisky bank, sazby a jejich komoditní indikátor
21.01.2021 17:55
Sklon výnosové křivky, tedy rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými sa...
Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
22.01.2021 16:26
Jsou mimořádně vysoké valuace amerických akcií odrazem nízkých sazeb?...

Váš názor
  • Člověka,
    26.01.2021 11:26

    který šíří dezinformaci o uzavření ekonomiky pouze pro následující měsíc či dva je dobré ignorovat. V březnu nebude "hotovo" ani kdyby dal pan Fels na modleni. Mohla by mu pomoci stáž v nemocnici na covidovem oddělení např. ve Slaném. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/slanska-nemocnice-hlasi-dosud-nevidanou-agresivitu-sireni-britske-mutace-40348949
    g5
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y