Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedna věc jsou fundamentální trendy, druhá spekulace

Jedna věc jsou fundamentální trendy, druhá spekulace

28.01.2021 16:31

Proč se ceny akcií dlouhodobě vzdalují ziskům? Tuto rozevírající se mezeru jsme si ukázali včera spolu s prvním kandidátem na možné vysvětlení – zisky jako čistě účetní položku. Ten se ukázal být jako slabý, dnes se přesuneme k věcem mnohem podstatnějším: sazbám, rizikovým prémiím a v neposlední řadě ke spekulaci.

1. Výnosy obligací: Na počátku devadesátých let se výnosy desetiletých obligací v USA pohybovaly kolem 7 – 8 %, v Německu to bylo podobné, v Japonsku jednu chvíli také, a třeba v Austrálii dokonce dosahovaly výnosy asi 13 %. Do roku 2019 se dostaly do rozpětí cca 0 % (Japonsko, Německo) – cca 2 % (USA, Austrálie).

Bezrizikové výnosy jsou významnou součástí požadované návratnosti akcií, jejich pokles tuto návratnost snižuje a tím zvyšuje současnou hodnotu budoucích dividend. Takže zvedá ceny relativně k dividendám a ziskům současným. Pokud tedy pozorujeme dlouhodobý pokles výnosů, měli bychom (při všem ostatním beze změny) pozorovat rostoucí mezeru mezi cenami a zisky akcií (rostoucí PE).

Nabízí se samozřejmě otázka, proč dlouhodobě klesají výnosy vládních obligací (a jak to bude dál). Jelikož nejsem nakloněn příliš zjednodušeným odpovědím, nechám si toto téma na zítra. Ve vysvětlení spolu v principu soupeří „likvidita“ a „úspory“. Nicméně úplně stranou pozornosti naprosté většiny profi i hobby ekonomů, kteří se tématem zabývají, stojí jedna naprosto podstatná věc. Na ni jsem tu upozorňoval poprvé v roce 2014 - krátce řečeno, „skutečné“ bezrizikové výnosy totiž neklesají (navzdory tomu, co jsem psal výše). Více tedy zítra.

2. Rizikové prémie: Zapomínat bychom při zkoumání od zisků odtržených cen akcií (viz níže) neměli na třetí vrchol fundamentálního akciového trojúhelníku (cash flow, bezrizikové výnosy, rizikové prémie), kterým jsou rizikové prémie. Pokud dojde k jejich růstu, měly by valuace akcií klesat a naopak.

V grafu ze včerejšího článku (viz níže) vidíme, že poměr cen a zisků se sice trendově zvyšuje, ale občas se k sobě obě křivky vrátily (poklesem cen k trajektorii zisků). Můžeme, myslím, směle tvrdit, že tomu tak bylo právě kvůli prudkému růstu rizikových prémií. Protože se tak dělo v dobách krize, recese a vážných problémů.

riziková prémie akcie cena odtržení

Zdroj: Twitter

Výše uvedené „prémiové“ návraty jsou dost podstatné: Na první pohled by se totiž zdálo, že v na přelomu tisíciletí, či v roce 2008 se ceny akcií vzpamatovaly, vrátily se tam, kde by „měly být“ a pak se zase začala nafukovat bublina. Jenže pokud za oním odtržením cen od zisků stály dlouhodobé strukturální faktory tlačící dolů bezrizikové výnosy, tak na nich krize zase tak moc nezměnily. A onen návrat cen k ziskům zařídil jen přechodný růst rizikových prémií.

3. Spekulace: Výše uvedené tedy implikuje, že ony rozevírající se nůžky ceny/zisky jsou do určité míry způsobeny tím, jak moc se ve světě spoří a jaká je po těchto úsporách poptávka v reálné ekonomice. Další směr úvahy by tak mohl jít k příčinám – demografickému vývoji, spotřební (pře)saturovanosti vyspělých ekonomik, příjmové nerovnosti, či třeba záchranným sociálním zdravotním sítím v Číně. Očividně jde o téma obsáhlé, takže zde už jen malý, ale podstatný odklon jinam:

Výše uvedené vysvětluje rozevírající se nůžky, ale ne míru jejich rozevření. Jinak řečeno, rozevírání může v principu odpovídat tomu, co se děje v ekonomice a ve společnosti, ale otázkou je jeho míra. Čímž se dostáváme ke spekulacím, bublinám a podobně. V této souvislosti jen ukážu aktuální graf, se kterým před pár dny přišel Goldman Sachs a který ukazuje vývoj obchodů u firem s vysokým poměrem valuace k tržbám EV/S:

riziková prémie akcie cena odtržení

Zdroj: Twitter

Proč jsou v grafu firmy s vysokým EV/S poměrem? Proto, že s usedlými firmami s nízkými valuacemi se spekuluje těžko. Možná to souvisí s tím, že ony nůžky v prvním grafu se ke konci křivek rozevřely ještě více, než předtím.


Čtěte více:

Proč se ceny akcií již desetiletí odtrhávají od zisků?
27.01.2021 17:33
Ve srovnání s rokem 1990 jsou nyní ceny akcií téměř dvanáctkrát výše. ...
Komentář Jana Čermáka: Fed o útlumu expanze neuvažuje a bubliny na trzích nevidí
27.01.2021 22:05
Fed vzkazuje: jakékoliv sundavání nohy z plynu monetární expanze považ...
Bloomberg: 11 hodin čisté mánie s přírůstky více než 100 % na akciích...
28.01.2021 12:27
Sedí doma přilepení na diskusních fórech Reddit a Stocktwits, posilněn...
Norský státní fond má za sebou druhý nejlepší rok v historii
28.01.2021 13:34
Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC