Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Co jako investor udělám, když je všechno drahé

Víkendář: Co jako investor udělám, když je všechno drahé

30.01.2021 9:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Torsten Slok působil v Deutsche Bank a jeho názory na ekonomický vývoj sledovala řada lidí. Byl mimo jiné často citován na FTAlphaville, nyní působí jako hlavní ekonom v Apollo Global Management a v rozsáhlém rozhovoru pro Yahoo Finance komentoval svůj pohled na současnou hospodářskou situaci a další vývoj v ekonomice i na trzích. Ohledně intenzivně diskutované inflace míní, že „přijde, ale nebude trvat dlouho.“

Ekonom připomněl, že ve druhém čtvrtletí minulého roku padaly ceny řady služeb, včetně těch v letecké dopravě či ubytování. Nyní je třeba tento pokles brát v úvahu, protože nižší čísla ze druhého čtvrtletí 2020 znamenají nižší základnu při porovnávání s cenami ve druhém čtvrtletí letošního roku. To je důvod, proč bychom měli v následujících několika měsících čekat vyšší inflaci. Nicméně nejde o jev, ze kterého by měla mít americká centrální banka obavy a ve druhé polovině roku by mělo podle ekonoma dojít k opětovnému slábnutí inflace.

„Inflace může být krátkodobým problémem a může do určité míry ovlivnit sazby, ale jsem silně přesvědčen, že Fed to nebude vnímat a bude čekat do druhé poloviny roku,“ uvedl Slok. Existuje nějaká úroveň výnosů desetiletých vládních obligací, při které by se Slok domníval, že došlo k významné změně situace na trzích? Slok na tuto otázku odpověděl, že výnosy dlouhodobějších obligací mohou růst z různých důvodů. Může nastat situace, kdy se Fed začne obávat přehřátí ekonomiky, ale to ekonom nečeká a podle něj bude Fed nakupovat dluhopisy po celý letošní rok.

Růst výnosů by mohla vyvolat i pouhá normalizace situace v ekonomice. Slok by to podle svých slov nepovažoval za problém, pokud by výnosy desetiletých obligací nepřekročily 1,5 – 2 %. Sledoval by zejména vývoj na trhu s bydlením a to, zda jej vyšší sazby nepoškozují. Podobně důležitý by byl dopad vyšších výnosů a sazeb na investice firem a spotřebu. Slok očekává, že výnosy desetiletých dluhopisů dosáhnou na konci roku 1,34 %, ale zopakoval, že by neměl být problém i v případě zmíněného růstu na 1,5 – 2 %. Americká ekonomika by pak podle něj měla těžit jednak z vakcinace a také z fiskální stimulace.

Nemohly by ale hospodářství poškodit vyšší daně? O jejich zvýšení hovoří Bidenova vláda, Slok v této souvislosti zmínil, že případný růst sazby daně ze zisků by z hlediska celé ekonomiky měl být pravděpodobně více než vyvážen celkovým fiskálním impulsem. Ekonom pak hovořil o tom, že deset největších firem v indexu S&P má nyní asi třetinový podíl na celé kapitalizaci trhu. Pokud tedy někdo investuje pasivně a koupí celý index, není momentálně ani zdaleka tak diverzifikovaný jako před lety. Trhu přitom dominují technologické firmy a je tak důležité, jak se bude vyvíjet regulace tohoto sektoru.

Problematické technologie a kam se vrtnout


Slok poukázal i na to, že technologické společnosti jsou citlivé na sazby a historicky lze mezi jejich akciemi a sazbami pozorovat poměrně vysokou korelaci. Zmíněné úvahy o pohybu výnosů obligací jsou tak relevantní i pro tyto akcie a kvůli jejich vysoké váze v celém indexu rovněž pro celý akciový trh. Slok pokračoval s tím, že „hodně věcí je na trhu drahých, v určitém smyslu je drahé všechno. Co jako investor udělám, když je vše drahé? Hledám věci, které nemají vysokou korelaci s předraženými aktivy.“ Podle ekonoma jde třeba o tematické investice zaměřené například na udržitelnost a zodpovědné investování (ESG) či společnosti orientované na umělou inteligenci či fintech.

Dalším zajímavým investičním tématem může být podle Sloka růst příjmů střední třídy v rozvíjejících se zemích. I aktiva spojená se zmíněnými tématy mohou být hodně drahá, Slok ale míní, že pokud by na trzích došlo ke korekci, čelila by jí lépe než pasivní investice, které jsou nyní vysoce korelované s vývojem výnosů a sazeb a nevykazují vysokou diverzifikaci.

Nemůže opětovný příklon investorů k technologickým titulům znamenat, že ekonomický výhled není tak optimistický, jak se investoři ještě nedávno domnívali? Technologické akcie totiž během velké části roku 2020 fungovaly jako defenzivní investice, pak je investoři načas opustili ve vidině přicházejícího boomu, ale nyní se situace opět obrací. Slok k tomu uvedl, že během pandemie si technologie vedly dobře, protože shodou okolností jde často o firmy, které těží ze sociálního distancování. K tomu se přidal zmíněný pozitivní efekt klesajících sazeb.

Pokud se nyní investoři znovu obracejí k technologiím, může to prostě jen ukazovat, že přehodnotili svůj výhled ohledně růstu sazeb. Na technologie bude mít také významný dopad možná změna regulace. A pokud ještě přidáme mimořádně vysoké valuace tohoto segmentu trhu, zjistíme, že je u něj třeba být hodně opatrný, míní Slok.

Zdroj: Yahoo Finance

 
 

Čtěte více:

Powell: Až se propadnou akcie, které žene nahoru jen spekulace...
29.01.2021 10:32
Jamie Powell z blogu Financial Times FTAlphaville si všímá toho, jak a...
Robinhood potřebuje další peníze, čelí i politickému tlaku
29.01.2021 12:35
Americká makléřská společnost Robinhood si zajistila finanční injekci ...
Perly týdne: Demokratizace akcií, investiční nervy z oceli, u nás léčba pivem zatím nebude
29.01.2021 13:01
Na trhu se střetl David s Goliášem, na otevírání krátkých pozic jsou t...
Braňo Soták ke GameStop: Lekce z teorie her
30.01.2021 14:45
Nejprve včera a pak i dnes (psáno v pátek) jsem původně plánoval psát ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y