Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poučení z texaského blackoutu

Poučení z texaského blackoutu

23.02.2021 14:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Alison Silverstein je nezávislou konzultantkou v energetice, pracuje pro americkou Federal Energy Regulatory Commission a žije v Texasu, který byl postižen rozsáhlými výpadky v dodávkách elektrického proudu. Silverstein poskytla rozhovor pro CNBC, v němž zaznělo, že v jejím domě bydlí kvůli zimě a výpadku v dodávkách několik dalších lidí a zvířat. Především se ale hovořilo o hlavních příčinách těchto problémů.

Konzultantka před problémy v síti varovala již v polovině minulého roku. Nyní řekla, že je ještě nutno analyzovat data, ale zdá se, že existuje pět hlavních příčin pro texaský blackout. První z nich je velká sněhová bouře a počasí, které způsobily rozsáhlý výpadek na straně výrobních kapacit. Ten dosáhl asi 40 % celkové kapacity jaderných, uhelných a plynových elektráren v tomto státě.


  

Když přenosová síť čelila tomuto výpadku ve výrobě elektrické energie, neměla jinou možnost, než omezit dodávky tak, aby udržela alespoň část systému v chodu. K problémům podle konzultantky výrazně přispělo, že zamrzla dodávka zemního plynu pro plynové elektrárny a navíc byla přibližně o 20 % podhodnocena očekávaná poptávka po elektrické energii. To se projevilo v nedostatečných výrobních kapacitách a nedostatečné výrobě v době, kdy teploty postupně klesaly. A v neposlední řadě nebyly dostatečné přenosové kapacity na to, aby došlo k přenosu elektrické energie z jiných částí státu, které nedostatkem netrpěly.

Silverstein podle svých slov působila v regulaci odvětví jak na federální úrovni, tak v samotném Texasu. Ten podle ní sleduje strategii, na jejímž základě je „on sám pánem na svém dvorku“. Jenže ta sebou nese i to, že v případě problému není kam se obrátit o pomoc. A když pak sedí 4,5 milionu lidí doma bez elektrické energie, nejsou podle konzultantky moc nadšení z toho, jaké jsou výsledky přístupu texaských energetických regulátorů. Tyto lidi nezajímají rozdíly mezi regulací v jejich státě a na federální úrovni, zajímá je, „jak si uvaří vodu, nebo jestli si ji vůbec uvaří.“

Konzultantka ale dodala, že nelze říci, že by za vzniklou situaci mohla jen regulace, přidaly se i jiné zmíněné faktory. Nicméně se projevilo třeba to, že v systému nejsou povinné přípravy na extrémní letní či zimní podmínky, což se nyní projevilo zmíněnými problémy v dodávkách zemního plynu pro plynové elektrárny.

Obnovitelné energie?

Bloomberg tvrdí, že podle některých názorů přispěly k texaskému blackoutu významně obnovitelné energie. Matthew Winkler ale pro Bloomberg uvedl, že takový názor je nesmyslný. Texas jako jiné státy zvyšuje kapacity v oblasti zelených energií proto, že ty jsou nyní již levnější než tradiční zdroje. Podle jeho odhadu alternativní zdroje energie přispěly k blackoutu méně než 13 %.


 

„Fosilní paliva dominovala energetice právě proto, že byla levnější, ale v posledních letech se to úplně změnilo. Do té míry, že alternativní energie jsou levnější a stále zlevňují. Investoři, kapitalisté, se k nim obrací proto, že stojí méně a my musíme snižovat uhlíkovou stopu,“ uvedl Winkler.

Bloomberg se také věnoval celkovým příčinám blackoutu. Energetická expertka Jeniffer Dlouhy uvedla, že „chyba se stala všude“. Někdo podle ní například viní větrné elektrárny a některé skutečně přestaly elektrickou energii vyrábět, ale nejde o jeden klíčový faktor. Dohromady se totiž sešla celá řada věcí, včetně toho, že kvůli zamrzlé vodě byly odstaveny i některé jaderné elektrárny.


 

Expertka následně hovořila o tom, že nová americká vláda slibuje investice do energetiky, včetně výrobních kapacit a přenosových soustav. Jde podle ní o věci, o kterých se hovoří již roky a nejedná se jen o samotné investice, ale třeba i o regulační rámec.

Gatesův pohled


Na Yahoo Finance o situaci v Texasu hovořil Bill Gates. Podle něj dochází k extrémnímu počasí častěji kvůli globálnímu oteplování. Gates následně obhajoval větrné elektrárny s tím, že ty za výpadky v Texasu nemohou. Podle jeho informací byly problémy zejména na straně plynových elektráren. Nicméně vyšší podíl obnovitelných zdrojů přináší výzvy na straně spolehlivosti a bezpečnosti dodávek a podle Gatese musí nastat pokrok v několika oblastech.


 

Za prvé, musí se zvýšit kapacity přenosové soustavy a distribuce. Za druhé, musí dojít k pokroku na straně skladování elektrické energie, protože to je nyní v případě jejího velkého množství stále problematické. A pak se musí zvýšit podíl zelených energií, které ale nejsou závislé na počasí, což je podle Gatese energie jaderná.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Yahoo Finance, Youtube

 

Čtěte více:

Deset způsobů, jak bude boom v obnovitelných zdrojích formovat letošní rok
07.01.2021 13:37
Pro obnovitelnou energii začíná rok 2021 růstem, který by mohl pokračo...
Evropa byla v pátek na pokraji masivního výpadku elektřiny
11.01.2021 15:05
Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil...
Investice do větrných elektráren na moři v EU byly loni rekordní
11.02.2021 8:27
Investice do větrných elektráren na moři byly loni v Evropské unii a v...
Výroba elektřiny v ČR byla loni kvůli covidu nejnižší za 18 let
18.02.2021 12:31
Výroba elektřiny v Česku byla loni nejnižší za 18 let. Činila 81,4 ter...
Spor o podobu zákona o Dukovanech pokračuje, opozice chce záruky na dodavatele či maximální cenu
19.02.2021 17:05
Schvalování zákona o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny dnes Sn...

Váš názor
 • No
  23.02.2021 14:49

  Ti to prožívají. Prostě očekávali oteplování planety podle alarmistů a přišla zima. Čas od času se to prostě sejde a podělá se toho víc naráz. Jediné řešení je mít vlastní zálohu aspoň ti co mají dům. Jeden točil video jak se stěhují k příbuzným kteří mají krb. Sice vykládal že ani generátor nejde a auta na benzín protože čerpačky bez elektřinu nefungují, ale věci nakládal do benzínového auta, které stálo vedle těch jeho nepoužitelných elektrických.
  HenryFord
  • Re: No
   23.02.2021 15:34

   A taky by se možná měli zamyslet nad tím, že třeba mají blbě zateplené či nijak zateplené domy. Když už né kvůli mrazu, tak aspoň kvůli klimě. Ještě, že se tohle nestalo v Kanadě: "Vážení kanadští spoluobčané. Už víme, kde se stala chyba. Zamrzla voda v jaderné elektrárně. Nikdo nepředpokládal, že v Kanadě mrzne. Ale již experti pracují na nápravě."
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    24.02.2021 1:54

    Congressman AOC pronesla, že chyba je v tom, že nemají dostatek zelené energie! Buďto si myslí, že amík je totálně vymytý anebo je na koksu! Nicméně jak se zdá, politik a novodobá propaganda Green New Deal jede na plný knedl kupředu levá...!
    Čert
    • Americké chatrče
     24.02.2021 10:46

     Hlavně tohle se řeší furt. Přijde mráz. Američan umrzá, protože má dům z papundeklu. Přižene se tornádo či hurikán. Američan má po papundeklu a brečí. A může za to určitě to, že mají málo větrníků či solárů.
     Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
24.02.2021
17:56Tři rotační témata
17:18Euro za 26 a další strmý nárůst výnosů  
17:01Evropská komise navrhla snížit velkoobchodní roamingové tarify
16:47Investiční tip Repsol: Integrovaný těžař s nízkými náklady  
15:29Těžký měsíc střídají volatilní dny. Update k doporučení Global Clean Energy  
15:11Česká zbrojovka vydává dluhopisy za až čtyři miliardy korun na akvizici Coltu
14:41Bloomberg: Přeprava nákladů zůstává letos jediným světlým bodem pro letectví
14:01Vodafone umístí Vantage Towers na trh ve Frankfurtu do konce března
13:16Biden podepíše dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů
12:31UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
12:19ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:13Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu  
11:12Vláda požádá o delší nouzový stav. Babiš: Protiepidemická opatření se musejí zpřísnit
10:33Hongkong zvýšil daň z obchodování s akciemi a vyvolal výprodeje
10:29AstraZeneca prý ve čtvrtletí nedodá EU ani polovinu z vakcín, které přislíbila. Akcie mírně klesají
9:20Důvěra mezi podnikateli se v únoru zlepšila, spotřebitelé zůstávají skeptičtí
9:19Rozbřesk: Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
9:01MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
8:40Trhy v Evropě dnes začnou vlažněji. Investoři si budou překládat slova z Fedu  
8:20Zisk amerických bank loni klesl o více jak třetinu, tvořily obrovské rezervy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hertz Global Holdings Inc (12/20 Q4)
Lowe's Cos Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Metro Bank PLC (09/20 Q3, Bef-mkt)
NVIDIA Corp (01/21 Q4, Aft-mkt)
Peugeot SA (12/20 Q4)
ViacomCBS Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
8:00Puma SE (12/20 Q4)
9:00Iberdrola SA (12/20 Q4)
16:00USA - Prodeje nových domů
22:00Booking Holdings Inc (12/20 Q4)