Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poučení z texaského blackoutu

Poučení z texaského blackoutu

23.02.2021 14:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Alison Silverstein je nezávislou konzultantkou v energetice, pracuje pro americkou Federal Energy Regulatory Commission a žije v Texasu, který byl postižen rozsáhlými výpadky v dodávkách elektrického proudu. Silverstein poskytla rozhovor pro CNBC, v němž zaznělo, že v jejím domě bydlí kvůli zimě a výpadku v dodávkách několik dalších lidí a zvířat. Především se ale hovořilo o hlavních příčinách těchto problémů.

Konzultantka před problémy v síti varovala již v polovině minulého roku. Nyní řekla, že je ještě nutno analyzovat data, ale zdá se, že existuje pět hlavních příčin pro texaský blackout. První z nich je velká sněhová bouře a počasí, které způsobily rozsáhlý výpadek na straně výrobních kapacit. Ten dosáhl asi 40 % celkové kapacity jaderných, uhelných a plynových elektráren v tomto státě.


  

Když přenosová síť čelila tomuto výpadku ve výrobě elektrické energie, neměla jinou možnost, než omezit dodávky tak, aby udržela alespoň část systému v chodu. K problémům podle konzultantky výrazně přispělo, že zamrzla dodávka zemního plynu pro plynové elektrárny a navíc byla přibližně o 20 % podhodnocena očekávaná poptávka po elektrické energii. To se projevilo v nedostatečných výrobních kapacitách a nedostatečné výrobě v době, kdy teploty postupně klesaly. A v neposlední řadě nebyly dostatečné přenosové kapacity na to, aby došlo k přenosu elektrické energie z jiných částí státu, které nedostatkem netrpěly.

Silverstein podle svých slov působila v regulaci odvětví jak na federální úrovni, tak v samotném Texasu. Ten podle ní sleduje strategii, na jejímž základě je „on sám pánem na svém dvorku“. Jenže ta sebou nese i to, že v případě problému není kam se obrátit o pomoc. A když pak sedí 4,5 milionu lidí doma bez elektrické energie, nejsou podle konzultantky moc nadšení z toho, jaké jsou výsledky přístupu texaských energetických regulátorů. Tyto lidi nezajímají rozdíly mezi regulací v jejich státě a na federální úrovni, zajímá je, „jak si uvaří vodu, nebo jestli si ji vůbec uvaří.“

Konzultantka ale dodala, že nelze říci, že by za vzniklou situaci mohla jen regulace, přidaly se i jiné zmíněné faktory. Nicméně se projevilo třeba to, že v systému nejsou povinné přípravy na extrémní letní či zimní podmínky, což se nyní projevilo zmíněnými problémy v dodávkách zemního plynu pro plynové elektrárny.

Obnovitelné energie?

Bloomberg tvrdí, že podle některých názorů přispěly k texaskému blackoutu významně obnovitelné energie. Matthew Winkler ale pro Bloomberg uvedl, že takový názor je nesmyslný. Texas jako jiné státy zvyšuje kapacity v oblasti zelených energií proto, že ty jsou nyní již levnější než tradiční zdroje. Podle jeho odhadu alternativní zdroje energie přispěly k blackoutu méně než 13 %.


 

„Fosilní paliva dominovala energetice právě proto, že byla levnější, ale v posledních letech se to úplně změnilo. Do té míry, že alternativní energie jsou levnější a stále zlevňují. Investoři, kapitalisté, se k nim obrací proto, že stojí méně a my musíme snižovat uhlíkovou stopu,“ uvedl Winkler.

Bloomberg se také věnoval celkovým příčinám blackoutu. Energetická expertka Jeniffer Dlouhy uvedla, že „chyba se stala všude“. Někdo podle ní například viní větrné elektrárny a některé skutečně přestaly elektrickou energii vyrábět, ale nejde o jeden klíčový faktor. Dohromady se totiž sešla celá řada věcí, včetně toho, že kvůli zamrzlé vodě byly odstaveny i některé jaderné elektrárny.


 

Expertka následně hovořila o tom, že nová americká vláda slibuje investice do energetiky, včetně výrobních kapacit a přenosových soustav. Jde podle ní o věci, o kterých se hovoří již roky a nejedná se jen o samotné investice, ale třeba i o regulační rámec.

Gatesův pohled


Na Yahoo Finance o situaci v Texasu hovořil Bill Gates. Podle něj dochází k extrémnímu počasí častěji kvůli globálnímu oteplování. Gates následně obhajoval větrné elektrárny s tím, že ty za výpadky v Texasu nemohou. Podle jeho informací byly problémy zejména na straně plynových elektráren. Nicméně vyšší podíl obnovitelných zdrojů přináší výzvy na straně spolehlivosti a bezpečnosti dodávek a podle Gatese musí nastat pokrok v několika oblastech.


 

Za prvé, musí se zvýšit kapacity přenosové soustavy a distribuce. Za druhé, musí dojít k pokroku na straně skladování elektrické energie, protože to je nyní v případě jejího velkého množství stále problematické. A pak se musí zvýšit podíl zelených energií, které ale nejsou závislé na počasí, což je podle Gatese energie jaderná.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Yahoo Finance, Youtube

 

Čtěte více:

Deset způsobů, jak bude boom v obnovitelných zdrojích formovat letošní rok
07.01.2021 13:37
Pro obnovitelnou energii začíná rok 2021 růstem, který by mohl pokračo...
Evropa byla v pátek na pokraji masivního výpadku elektřiny
11.01.2021 15:05
Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil...
Investice do větrných elektráren na moři v EU byly loni rekordní
11.02.2021 8:27
Investice do větrných elektráren na moři byly loni v Evropské unii a v...
Výroba elektřiny v ČR byla loni kvůli covidu nejnižší za 18 let
18.02.2021 12:31
Výroba elektřiny v Česku byla loni nejnižší za 18 let. Činila 81,4 ter...
Spor o podobu zákona o Dukovanech pokračuje, opozice chce záruky na dodavatele či maximální cenu
19.02.2021 17:05
Schvalování zákona o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny dnes Sn...

Váš názor
  • No
    23.02.2021 14:49

    Ti to prožívají. Prostě očekávali oteplování planety podle alarmistů a přišla zima. Čas od času se to prostě sejde a podělá se toho víc naráz. Jediné řešení je mít vlastní zálohu aspoň ti co mají dům. Jeden točil video jak se stěhují k příbuzným kteří mají krb. Sice vykládal že ani generátor nejde a auta na benzín protože čerpačky bez elektřinu nefungují, ale věci nakládal do benzínového auta, které stálo vedle těch jeho nepoužitelných elektrických.
    HenryFord
Aktuální komentáře
05.07.2022
22:20Úterní obchodování zachráněno Nasdaqem  
18:24Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 %. Trh se ale více bojí recese, cena suroviny se propadla
17:54Zlato a očekávaná inflace
17:22Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Rozjezd inflace změnil pravidla hry  
15:49Vysoké ceny a nejistota zpomalí růst poptávky po zemním plynu, říká IEA
14:47Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za 20 let a americké futures se po sváteční pauze červenají  
13:22Marks: Nechcete kupovat, když panuje euforie. Nechcete prodávat, když vládne skepse. Drahá kvalita není dobrá investice
9:33Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli
9:22Bizarní situace na evropském trhu práce podle hlavního ekonoma Natixis
9:14Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Zápis z jednání FOMC