Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Ifo potvrzuje příznivější očekávání německých firem

Rozbřesk: Ifo potvrzuje příznivější očekávání německých firem

23.02.2021 9:15
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Už páteční indexy nákupních manažerů naznačily zlepšování situace v německém průmyslu a včerejší výsledky Ifa tento závěr znovu potvrdily. Celkově se Ifo opět zlepšilo, a to jak z pohledu hodnocení současné situace firem, tak jejich očekávání pro příští měsíce. Už potřetí za sebou se tak zvyšuje optimismus německých firem, dokonce navzdory tamnímu lockdownu.

Výraznou roli v tomto směru sehrává průmysl, kterému se daří díky exportu fungovat i v době uzávěr. Navíc firmy téměř ve všech průmyslových oborech očekávají, že jim exportní zakázky porostou i v dalších měsících. Vedle chemického průmyslu a strojírenství i automobilovému průmyslu a výrobcům elektrických zařízení. Horší výsledky zakázek předpokládají pouze nábytkářské firmy a podniky v oblasti oděvního průmyslu.

S blížícím se koncem lockdownu se alespoň mírně zlepšila nálada i v obchodech a ve dokonce i ve službách. Jak uvádí Ifo Institut, nadějně hledí poprvé do budoucna i cestovní ruch. Jestli se (nejenom) jeho očekávání příznivější letní sezóny skutečně může naplnit však ukáže až další vývoj pandemické situace, která je stále o poznání lepší než ta česká. V každém případě může německá ekonomika dál spoléhat především na průmysl, nicméně dosavadní vývoj v dalších odvětvích bude výsledky celého hospodářství táhnout dolů. Byť jsou firmy z pohledu budoucího vývoje optimistické, stále vnímají vysokou míru nejistoty, s níž se musí už od začátku pandemie vypořádávat.

České ukazatele firemního sentimentu přijdou na řadu už zítra, avšak už nyní je docela jasné, že uvidíme podobné trendy jako v Německu. A tedy relativně optimistický průmysl na jedné straně a aktuální skepsi ve službách na straně druhé. Na rozdíl od Německa se však ani známky optimismu z konce pandemie nebudou nejspíše hned tak materializovat, protože jak ukazují i dnešní pandemická čísla, situace v ČR se dál zhoršuje.

Za včerejšek přibylo dalších přes 11 tisíc nakažených, zatímco minulé pondělí to bylo „jen“ 8.901. Relativně vysoká zůstává i míra pozitivity testů. Na zlepšení pandemické situace si tak ČR bude muset ještě nějaký čas počkat a je otázkou, zda toto vyčkávání zásadním způsobem zkrátí zavedení respirátorů třeba do hromadné dopravy, které má platit od středeční půlnoci. Začátek roku se tak minimálně v ČR z ekonomického pohledu rozhodně nevyvedl.

TRHY
Koruna

Koruna v průběhu včerejšího obchodování posílila o pár haléřů a vrátila se tak pod hranici 25,90 EUR/CZK. Vzhledem k tomu, že kalendář ekonomických zpráv je v podstatě prázdný, zůstává hlavním hybatelem dění v zahraničí, které zatím koruně k dalším ziskům nepomáhá. O něco živěji bude na bondovém trhu, který už ve středu očekává tři emise státních dluhopisů v hodnotě do 13 mld. korun se splatností zhruba tří až devatenácti let. A živo bude na trhu i v březnu, na který MF chystá emise státních bondů v hodnotě až 52 mld. korun plus deset miliard v krátkodobých státních pokladničních poukázkách. Stát si tak postupně vytváří polštář na krytí letošního schodku svého rozpočtu a na krytí splatných závazků.

Zahraniční forex
Eurodolar včera profitoval z dobrých výsledků německé podnikatelské a z faktu, že výnosy amerických vládních dluhopisů nakonec v průběhu americké obchodní seance korigovaly směrem dolů.

Trhy dluhopisů přitom zůstávají velmi volatilní, a to v důsledku očekávání rychlého oživení ekonomiky, které může přinést nejen růst cen komodity, ale i dalších produktů a služeb. Napjatě se přitom bude čekat na středeční vystoupení šéfa Fedu J. Powella v Kongresu, který by měl přednést pravidelný půlroční komentář k vývoji ekonomiky. V něm se bude muset vyjádřit k tomu, jak vidí aktuální růst tržních inflačních očekávání a jak bude Fed reagovat na vývoj pandemie, která se zdá být díky úspěšnému očkování v USA již pod kontrolou. Do středy odpoledne tedy spíše očekáváme eurodolar ve vyčkávací pozici.

Ropa
Ceny ropy pokračují v rychlém růst, když jeden barel Brentu již překročil úroveň 65 USD. Jestliže již na počátku roku byl trh s ohledem na politiku OPECu napjatý, tak nyní se ke všemu přidaly problémy s nečekanou zimou v Texasu. Překvapivě tuhý mráz snížil těžby plynu v tomto jižním státě o 30 %, ten přitom pokrývá 1 spotřeby USA.Čtěte více:

Německá ekonomika navzdory koronaviru v závěru roku vzrostla
29.01.2021 10:34
Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí navzdory dalšímu zpřísněním kar...
Vývoz z Německa loni padl nejprudčeji od finanční krize. Letos růst o desetinu?
09.02.2021 15:16
Vývoz z Německa loni kvůli pandemii klesl o 9,3 procenta na 1,205 bili...
ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku prudce vzrostla
16.02.2021 12:17
Důvěra investorů v německou ekonomiku se v tomto měsíci prudce zlepšil...
Ford bude v EU do roku 2030 jen elektrický, investuje v Německu
17.02.2021 12:10
Americká automobilka Ford bude mít všechna osobní auta určená pro evro...
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila
22.02.2021 10:49
Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila mnohem výrazněji, n...

Váš názor
 • Ropa
  23.02.2021 11:26

  Jo, měli jsme se tu tenkrát složit na jaře na ten tanker.
  Ten, který tančí s papoušky
 • nebude-li pršet, nezmoknem
  23.02.2021 11:02

  7.1.2021 Německá ekonomika kvůli koronakrizi ztratila výkon o deset procent 25.1.2021 Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za půl roku 01.02.2021 Maloobchodní tržby v Německu klesly nejvíce od roku 1994 4.2.20221 Předpovídat vývoj německého hospodářství pro letošní rok uprostřed pandemie nemoci covid-19 je složité, možné je cokoli od pětiprocentního propadu po 5% růst 8.2.2021 Německo: Průmyslové objednávky v prosinci meziměsíčně klesly o 1,9 % 09.02.2021 Vývoz z Německa loni padl nejprudčeji od finanční krize. 22.02.2021 Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila 22.02.2021 jasno do prognózy Německa vnesla Adolfina Gitlerová: současná situace Německa je dnes kritická, avšak již vidíme světlo na konci tunelu. Nejdůležitější je dělat velmi pečlivé selekce na hranicích s východem. Budeme pouštět pouze ty důležité gastarbeitlery pro Německou ekonomiku. ty si budeme pečlivě selektovat. Dále je nutné izolovat všechny nepřátele, kteří nám tu roznášejí nákazu. Neočkovaní budou povinni nosit na prsou znak covidu, aby bylo všem hned jasné kdo je nepřítel. Budou mít zakázané jezdit metrem, autobusem, vlakem, budou mít zakázané vycházet z domu, budou mít zakázané stadiony, koupaliště, parky atd... kdo je a bude nepřítel, o tom rozhodujeme my. Pokud se někdo proviní, bude umístněný do tábora, které již máme připravené. Deutschland erwachen
  oradapoisson
  • Re: nebude-li pršet, nezmoknem
   23.02.2021 11:31

   No jo. Holt to s těmi nákupy v příhraničí bude těžké. Doma budou a jíst mňamky z Agrofrtu.
   Ten, který tančí s papoušky
   • co bude s nákupy v Německu v příhraničí?
    23.02.2021 13:04

    Na tuto otázku odpověděl Jürgen Mengegle: češi se nemusí bát! Máme v rukou české markety se žrádlem. Tak si budou chodit nakupovat do našich řetězců jako například do kaufladu v čechách. O tom co tam budou kupovat budeme rozhodovat my. Hlady nechcípnou. Tak to je, tak to má být, tak to bylo připravené, tak je to správné!
    oradapoisson
    • Re: co bude s nákupy v Německu v příhraničí?
     23.02.2021 13:44

     Ono ty potraviny nejsou úplně šajze, ale člověk to musí fakt hodně přebrat. Samozřejmě syrové maso, zelenina, ovoce, tam není moc co řešit. Ale jak už to je nějak zpracované, tak se člověk fakt nestačí divit občas.
     Ten, který tančí s papoušky
  • Re: nebude-li pršet, nezmoknem
   23.02.2021 11:20

   Když někteří v minulosti upozorňovali na nezdravou návazanost české ekonomiky na německou, byli osocovani, že jsou placeni Ruskem. Když upozorňovali na to, že EU fakticky vládne Německo, byli obviňováni, že mají zájem rozbít EU. Jak dopadnou, když budou varovat před nebezpečím fašismem?
   g5
   • Čech si nemůže vládnout sám k prosperitě svého národa!
    23.02.2021 12:56

    Proto nám vládne komunistický agent STB, slovenský, trestně stíhaný migrant - miliardář komunista. Proto lezeme do řiti němcům, rusům, amikům, číňanům atd... protože si sami pro svoji nízkost a závist neumíme z vlastní země vytvořit prosperující a bohatý stát.
    oradapoisson
   • ano máš pravdu
    23.02.2021 12:49

    jako například pan Vasil Biblak, který již od počátku rokku 1989 poukazoval na nezdravou provázanost české a německé ekonomiky. Již začátkem roku 1990 uvedl článek s názvem ,,Oni nám platí,, ve kterém se udivoval nad tím že Němci za zboží platí. To je divné, padesát let jsem dělal obchody s ruskem, ale zaplaceno jsem nedostal nikdy, uvedl. Pod známým komunistickým heslem čím hůř-tím líp pan Vasil navrhl prodat české podniky Němcům. Potom se divil: ,,oni ty podniky postavili na nohy a vyrábí!!!,, původně se domníval, že Němci podniky zlikvidují a zavřou, jako to udělali bývalí soudruzi-privatizéři, nebo také například Italové. Tak alespoň rusům prodal Karlovy Vary. Hlavně výhradně soudruzi se stavěli proti Německu. Například soudruh Klement Novotný z Prachatic nenáviděl Němce natolik, že když prodával domeček po svojí babičce, která ho dostala po odsunutých Němců, připevnil na plot ceduli ,, ZUM VERKAUF,,. Známé byli také případy, kdy bývalí soudruzi prodávali popel svých zesnulých Němcům jako ,,SUPER DüNGER,, Ano provázanost na Německo byla hloupost, prohlásil Vasil Biblak a emigroval do ruska. Od té doby se o něm nic neví. Pouze jeden jeho kamarád nám prozradil, že dostal od Vasila krátkou zprávu. Stálo v něm: Ahoj Tome, v gulagu dobrý! raději nepiš!! Vasil
    oradapoisson
   •  
    23.02.2021 11:44

    Už zase chlastáš vodku Ivane? Vstup do Antify.
    Velkamedvědice
Aktuální komentáře
03.03.2021
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil
8:31Avast loni mírně zvedl zisk EBITDA i tržby a dle CEO Vlčka položil dobré základy výkonu v roce 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách