Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí

Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí

07.03.2021 9:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý investor Jeremy Grantham byl hostem FT a mimo jiné hovořil o tom, jak poznat bublinu a jaká by měla být monetární politika americké centrální banky (viz Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…). Podle jeho názorů nyní na akciových trzích bublina je. Co ale argument, že výnosy obligací leží mimořádně nízko, výnosy akcií relativně k výnosům obligací se nachází v rámci historických standardů a Fed dokáže držet sazby i nadále nízko? Není toto argument proti tvrzení, že ceny akcií leží neudržitelně vysoko? Grantham reagoval s tím, že odpověď má dvě základní úrovně.

První úroveň se týká toho, že vrcholu trhu není nikdy dosaženo v době, kdy vládne pesimismus. Takže třeba v roce 1929 se běžně hovořilo o nově udržitelné vysoké hladině cen akcií. Během technologické bubliny zase Alan Greenspan tvrdil, že nové technologie povedou k eliminaci řady neefektivních procesů a již navždy se zvedne produktivita. Každý býčí trh má nějakou podobnou povídku o tom, že se něco mění a nastává nová doba.

Druhá úroveň se pak týká samotné situace na dluhopisových trzích. Grantham poukázal na to, že některé dluhopisy se obchodují za ceny, při kterých je jisté, že investoři na nich budou v delším období tratit. Taková situace podle investora ještě nikdy předtím v historii nenastala. Takže výše zmíněný argument ve skutečnosti tvrdí, že akcie nejsou předražené relativně k předraženému dluhopisovému trhu. Což je „podivný způsob, jak určit hodnotu.“Podobně bychom mohli podle investora použít pro valuaci akcií třeba bitcoin. I pak bychom dospěli k názoru, že akcie nejsou nijak předražené. Podobné argumenty jsou ale „směšné“. Situace je totiž taková, že tu vedle sebe máme předražené dluhopisy i akcie, míní Grantham. Co má ale v takové situaci investor dělat? Podle Granthama je obecně cestou výběr akcií s tím, že je budoucnost odhadnuta o něco málo lépe, než to dokáže celý trh. Ten je přitom v těchto odhadech často „hodně dobrý“, občas se ale „směšně mýlí“.

Ony omyly demonstruje i to, že pokud by se trh dlouhodobě držel vývoje dividend, soustavně by rostl bez větších fluktuací. Realita je ovšem taková, že fluktuace cen akcií jsou asi sedmnáctkrát vyšší než pohyb dividend. Trh je tak v našem podání „spíše měřítkem hysterie než měřítkem hodnoty“. Občas se jej totiž zmocní „psychologie davu“ a dochází k široce rozšířeným spekulacím.

Aktivní investování má podle Granthama paradoxně největší smysl v dobách, kdy se trh vzdálí svému dlouhodobému trendu. Demonstroval to na roku 2009, kdy podle svých slov přesvědčoval své klienty a další investory, aby se nebáli propadu akcií a začali nakupovat, protože dlouhodobě jim to přinese dvojciferné zisky. „Samozřejmě, že se cítíte paralyzováni... důležité je světlo na konci tunelu,“ říkal jim podle svých slov Grantham s tím, že toto světlo začíná jen šedí v černé tmě.

Hodnotové akcie na rozvíjejících se trzích

Grantham byl nedávno hostem i na Bloomberg Markets, kde mimo jiné uvedl, že jen několik málo velmi schopných lidí by mělo otevírat krátké pozice na jednotlivých akciích. Něco jiného je ale otevírání krátkých pozic u celého indexu. I v tomto rozhovoru zdůraznil roli zisků a dividend s tím, že žádný objem likvidity nezmění to, že ceny akcií se nakonec dostanou do souladu s tím, kolik firmy vydělávají.

Ne vše je ale podle investora předražené. Nemělo by tomu tak být u rozvíjejících se trhů, a zejména u hodnotových akcií, které se na nich obchodují. Ty by podle Granthama měly v delším období nabídnout velmi slušnou návratnost. Rozvíjející se trhy jako celek pak byly podobně jako nyní levné již „dvakrát třikrát v minulosti a vždy to fungovalo docela dobře“. K hodnotovým akciím pak investor dodal, že on u firem nikdy nedůvěřoval jednoduchým valuačním násobkům, jako je PE či PBV. Hodnotu ukazuje diskontování budoucích dividend.

Grantham na závěr chválil americké korporace šedesátých let za to, že ty cítily zodpovědnost za své zaměstnance a města, ve kterých podnikaly. Toto chování se ale postupně vytratilo a nastal příklon k filozofii, kterou zastával třeba Milton Friedman a podle které je firma zodpovědná jen svým akcionářům. To je ale podle Granthama „hrozný model“.

Zdroj: Youtube, FT, Bloomberg Markets


Čtěte více:

Anatomie bubliny a návratnost akcií
16.02.2021 17:21
Bublina je každá jiná a všechny jsou zároveň stejné. Prolíná se jimi m...
St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
04.03.2021 12:18
Po prasknutí internetové bubliny se americká ekonomika v roce 2001 pon...
Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
03.03.2021 17:22
Nordea si všímá celkem zajímavé korelace mezi reálnými sazbami a valua...
BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
04.03.2021 17:31
Morningstar ve své analýze třech atraktivních akciích pana Buffetta pí...

Váš názor
  •  
    08.03.2021 2:11

    Někdy se shortovat vyplatí a to je i můj aktuální případ v Tesle. Ta prostě byla a ještě pořád trochu je přehřátá a byla jen otázka času, kdy to sletí dolů, což se už stalo, dokonce dříve než jsem doufal a myslím, že to ještě chvilku bude pokračovat. Dlouhodobě budu shortovat taky dolar vůči CZK. U akcií se špatně odhaduje, kdy short ukončit, kde je dno, to u longu je situace jednodušší i díky inflaci, ale v případě měn USD/CZK je to celkem snadné. Tam ta jistota, že CZK bude posilovat, je docela velká.
    PetMa
Aktuální komentáře
19.04.2021
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)