Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesla ruší platby v bitcoinech. Musk je znepokojen dopadem jejich těžby na životní prostředí

Tesla ruší platby v bitcoinech. Musk je znepokojen dopadem jejich těžby na životní prostředí

13.05.2021 8:23
Autor: ČTK

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.


Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Cena bitcoinu po Muskově tweetu klesla o přibližně pět procent na 51.847 dolarů (téměř 1,1 milionu Kč). Tesla skončila den s poklesem o 4,4 procenta, uvádí AP.

btc 

Zdroj: CoinMarketCap

Když Elon Musk v únoru oznámil, že Tesla investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy Kč) a že začne bitcoiny přijímat jako platidlo, kurz této nejznámější kryptoměny prudce posílil.Od března se elektromobily Tesla daly za bitcoiny pořídit ve Spojených státech, další země měly následovat.

Bitcoiny pro své fungování potřebují počítače a ty zase elektřinu. Počet počítačů a objem energie, které bitcoiny vyžadují, stále roste, a s tím stoupá i uhlíková stopa digitální měny.

 

 

 

Disclaimer:

Investování do virtuálních aktiv (např. Bitcoin) či investičních nástrojů navázaných na virtuální aktiva je spojeno s řadou rizik, na která upozorňuje např. EBA (European Banking Authority) v článku „Crypto-assets: ESAs remind consumers about risks“ ze dne 17.3.2021. Tato upozornění naleznete ZDE. Patria Finance a.s. nedoporučuje investovat do nástrojů navázaných na virtuální aktiva z důvodu rizik, která jsou s nimi spojena.



Čtěte více:

Konec dominance Tesly může přijít dříve, než se zdá
24.03.2021 16:37
Nechodí se synth-popovou hvězdou, nešlukuje trávu na veřejnosti ani ne...
Tesla ohlásila rekordní zisk a vydělala na bitcoinu. Trhu to ale nestačilo
27.04.2021 8:28
Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním prvním čtvrtletí díky ...
Jen ne Teslu...
27.04.2021 19:12
Mezi výrazné a známé Tesla-býky patří třeba ARK Investment. Ta mimo ji...
Musk: Má Tesla přijímat platby v kryptoměně dogecoin?
11.05.2021 14:45
Máme začít přijímat platby v dogecoinech? Tuto otázku položil na twitt...

Váš názor
  •  
    14.05.2021 8:01

    Mě je to jasné, Elon teď přikoupí bitcoin a pak napíše, že si to rozmyslel
    Riam
  • Elon si hraje
    13.05.2021 15:57

    Muskova auta asi jezdí na nějakou jinou/lepší elektřinu, než která se používá k těžbě bitcoinu :-)
    Hayek
    • Re: Elon si hraje
      13.05.2021 20:37

      https://www.e15.cz/kryptomeny/analyza-musk-se-kvuli-bitcoinu-stava-parodii-sam-sebe-nejspis-ale-dobre-vi-co-dela-1380463
      Hayek
  • to před čtvrt rokem nevěděl? :)
    13.05.2021 10:18

    no, několik hipsterů tam holt nechá kapesný..
    waits
    • Re: to před čtvrt rokem nevěděl? :)
      13.05.2021 14:17

      nevedel - je to elon - ale je od nej urcite fer ze priznal ze tesla nakoupila bitcoiny na popud sveho sefa - ktery ted vsem rekl ze ztratovy vyrobce neekologicke vyroby aut ted vlastni i neekologicke bitcoiny - a se kterymi ocividne nic neplanuje ani do budoucna - ja myslim ze je to tak jasna a citelna zprava pro vsechny investory ze to vsichni jiste oceni - ostatne spurny a ppf maji na tenhle styl komunikace taky pekne naslapnuto
      eple
  •  
    13.05.2021 8:44

    průhlednější už to být nemůže ... to bylo humbuku, a jsou to 3 měsíce ... teď najednou vadí ekologie ... trapný Musk, trapná Tesla ... vydělává si ten člověk vlastně tím svým technologcikým vizionářstvím nebo je to jen prachsprostý spekulant?
    keksa
    •  
      13.05.2021 9:33

      přesně tak, to jsem nečekal, že je komediant
      abc1
      •  
        13.05.2021 9:42

        největší je sranda je to u DOGE kde lidi čekaj na každý jeho tweet... To je neskutečný manipulátor. Jen si říkám jestli je to takový vizionář když to o tý těžbě zjistil až dnes :-)
        bugr
        • Janosik
          13.05.2021 9:49

          Musk je novodoby Janosik, ktery si hrabe na vlastni hromadku, ale koluji o nem zvesti, jak to dela pro dobro beznych lidi a pomalu jim vsechen svuj majetek rozdava ;)
          sleeper
          • Re: Janosik
            13.05.2021 10:31

            na diskuzích ohledně DOGE.X to tak je určitě. tam všichni usínají s tím, že jim druhý den něco tweetne :-) Samozřejmě aby mohli vydělat. Já si tam , zatím úspěšně, chytám dna a točím to denně. Ale píšu samozřejmě komenty HODL!!
            bugr
Aktuální komentáře
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data