Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strašlivá porážka pro Exxon a přelomový verdikt pro Shell. Velká ropa přivyká ekovýtkám s bolestí

Strašlivá porážka pro Exxon a přelomový verdikt pro Shell. Velká ropa přivyká ekovýtkám s bolestí

27.05.2021 17:27, aktualizováno: 27.5. 17:31
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Ještě před pěti lety nezbývalo ochráncům životního prostředí nic jiného, než mávat výstražnými transparenty před místy, kde akcionáři ropných firem hlasovali na valných hromadách. Vypadá to, že tato doba je definitivně pryč. Tento týden sesadili akcioví investoři dva ředitele společnost Exxon Mobil, kteří si podle nich dost neuvědomovali důležitost změna klimatu. V Chevronu si akcionáři odhlasovali, že přinutí firmu snížit míru znečištění pro svoje zákazníky. A ropné Royal Dutch Shell soud v přelomovém verdiktu nařídil do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Toto rozhodnutí by podle agentury Reuters mohlo připravit půdu pro právní kroky proti dalším energetickým firmám po celém světě a akcie Shellu dnes dopoledne svým propadem stahovaly i další akcie evropských energetických firem. 

Zahanbující ztrátu pak podle Bloombergu představuje vypuzení dvou manažerů pro Exxon. Tím spíše, že ho prosadil aktivistický hedgeový fond s pouze 0,02% podílem, o kterém před rokem ještě nikdo neslyšel. 

Energetické společnosti byly před ropnou havárií z roku 2014 jednou z největších dojných krav na akciovém trhu. Jejich síla spočívala v bezmála palcovém makroekonomickém pravidlu: Vyspělý svět potřebuje stále víc energie a velké ropné firmy ji mají. Břidličná revoluce a hnutí proti změně klimatu ale tento trend změnily, jak na straně nabídky, tak poptávky. Exxon i velká část jeho konkurentů nic z toho dlouho nechtěly vidět a upnuly se na investičně náročné projekty v Arktidě a kanadských ropných pískách, což v dlouhodobém pohledu pošramotilo jejich finanční návratnost. Exxon tak pod bouřlivým vedením Darrena Woodse loni zažil strašlivý rok, poprvé po čtyřech dekádách skončil v červených číslech, jeho dluh nabobtnal o zhruba dvě pětiny a jeho akcie byly vyřazeny z prestižního indexu DJIA .

Navíc si Exxon nedokázal všimnout, že investiční komunita už slyší na otázky změn klimatu podstatně víc. Trojice největších akcionářů Exxonu – firmy BlackRock, Vanguard Group, a State Street Corp jsou členy iniciativy, která podporuje snížení emisí skleníkových plynů do roku 2050 na nulu. Když loni v prosinci jenom týden starý hedgeový fond Engine No. 1 vybídl Exxon ke změně svého chování, Exxon hrozbu nevnímal - a když se tak stalo, soustředil se jenom na ochranu své štědré dividendy. Dividendový výnos dosahoval během pandemie a s ní spojených minim v cenách ropy více než 10 procent. Když ale dluh Exxonu narostl loni na 69 miliard, začalo to podle analytiků tuto velmi oceňovanou dividendu stejně ohrožovat.

Fond Engine No. 1 mezitím využil nespokojenosti investorů s výkonností firmy a použil ji ve své kritice toho, jak se Exxon nechce adaptovat měnícímu světu. Na svou stranu se mu povedlo dostat i velké penzijní fondy v Kalifornii a New Yorku.

O šest měsíců později už hlasoval pro tři ze čtyř nominantů na nové ředitele, které Engine No.1 navrhoval, druhý největší akcionář firmy a jeden z největších titánů korporátní Ameriky BlackRock. jednou z úspěšných koní je environmentální vědkyně Kaisa Hietala. Exxon je měl před pár měsíci za "nekvalifikované".

Aby teď uklidnil investory, musí Exxon oddělit roli CEO a předsedy správní rady a posílit transparentnost svých budoucích plánů. Podle jednoho z dvacítky největších akcionářů si také musí stanovit “ambiciózní emisní cíle” odpovídající velikosti a postavení firmy, jejíž tržní hodnota dosahuje 250 miliard dolarů.

Zásadní verdikt pro Shell. Odvolá se?

Firmy takovéto velikosti jenom zřídka stojí před nesouhlasem investorů a ještě méně často takovéto bitvy prohrají. V případě Shellu se ochránci životního prostředí, včetně organizace Greenpeace, obrátili na soudy, aby vůbec poprvé takto přiměli velkou energetickou společnost změnit strategii.

Podle agentury Reuters si Shell už letos stanovil jednu z nejodvážnějších klimatických strategií v oboru. Firma si dala za cíl snížit uhlíkovou náročnost svých produktů nejméně o šest procent do roku 2023, o 20 procent do roku 2030, o 45 procent do roku 2035 a do roku 2050 být zcela uhlíkově neutrální. Všechny tyto cíle se vztahovaly k hodnotám z roku 2016, uvádí Reuters. Podle soudu však politika Shellu stran životního prostředí "nebyla konkrétní a byla plná podmínek a to není dostatečné".

Akcie Shellu reagovaly už ve středu na verdikt propadem, který pokračoval i dnes. V indexu Stoxx Europe Energy Index byl titul největím propadlíkem. Podle analytika banky RBC Biraje Borkhatarii se ale Shell odvolá a spor se možná potáhne roky.

Exxon, Chevron, Shell, BP Plc a Total produkují dohromady méně než 15 % globální nabídky ropy.

Výkonnost akcií Shell za poslední roky:

Shell soud emise nizozemsko verdikt 2030 

Zdroje: Bloomberg, Shell, ČTK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Nejrychleji za čistou energií v evropském závodě vyběhl Total
26.01.2021 15:31
Francouzská energetická společnost Total vyběhla v závodě ropných giga...
Ropné firmy Exxon Mobil a Chevron vloni jednaly o fúzi
02.02.2021 8:17
Dvě největší americké ropné společnosti Exxon Mobil a Chevron loni jed...
Exxon utrpěl po dopadu COVID-19 první roční ztrátu jako veřejně obchodovaná firma
02.02.2021 14:59
Přední americký producent ropy Exxon Mobil dnes zveřejnil svou první ...
Shell prezentuje výsledky za náročné čtvrtletí, pozitivní trend se zlomil
04.02.2021 15:25
V posledním kvartálu roku se trend lepšících se výsledků ropného gigan...
Exxon po pěti kvartálech v zisku, Chevronu zisk klesl o třetinu. OPEC těžbu dál zvyšuje
30.04.2021 16:00
Největší americký ropný koncern ExxonMobil vykázal poprvé po pěti kvar...

Váš názor
 • Katastrofa
  28.05.2021 19:38

  Nesmyslná klimahysterie táhne vyspělým světem. Zpátky do zemljanek. A něco pro ty, kdo přemýšlí. https://youtu.be/Hd67EMWFKek
  Jenyk
 • Ještě zastavit dotace
  28.05.2021 19:14

  A povinnost po vytěžení dat vše do původního stavu včetně ekologických katastrof. Ze svého, jak jinak.
  štíreček
 • potíž s klimatem
  28.05.2021 17:22

  je, že NIKDY NEBYLO STABILNÍ !! Je to dynamická proměnná a neuvěřitelným množstvím vstupních vlivů. Největší vliv mají síly absolutně neovlivnitelné člověkem, jako je výkon Slunce , sopečné erupce a další jako zemská precese, sklon zemské osy a další. Stále se vůbec neví jak velký má člověk na vývoj klimatu. Ale vzhledem k objemu energie, kterou dodává Slunce a kterou schopné vyprodukovat lidstvo , je možné, že za neuvěřitelné prachy budeme snižovat emise a vliv na klima bude minimální, nebo i nulový. Kam až ,do jakých absurdit, se necháme klimašílenci dohnat ??!!
  občan
  • Re: potíž s klimatem
   29.05.2021 0:44

   Tak jistě klima se měnilo třeba od doby ledové do doby meziledové se oteplilo řekněme o 4 stupně za 10.000 let. Ted se nám klima oteplilo o 1,5 stupně za 50 let a přitom sluneční aktita v posledních 50 letech spíš klesá nebo je stabilní. Blbci se samozřejmě shodnou, že problematika je moc složitá a vliv člověka prokázat nejde. Konec konců od oběda se nám pořádně ochladilo, tak jaképak oteplování.
   ..
 • To je šílené
  27.05.2021 18:35

  Všechno kolem počasí je vycucané z prstu a na základě tohohle bludu se vydávají soudní rozhodnutí.
  HenryFord
  • Re: To je šílené
   28.05.2021 9:34

   Lži okolo klimatu jsou jen špičkou ledovce, ve skutečnosti nám lžou ve všem. Namátkou lety do vesmíru, koronovirus, očkování, kulatá země, holokaust a druhá světová válka a mohl bych pokračovat až do večera.
   ..
   • 28.05.2021 18:41

    A jak je to s bodem G, nemohu ho najít??
    Velkamedvědice
    • Re: Dž
     28.05.2021 19:11

     A máš ho??vůbec ? :0)
     štíreček
     •  
      28.05.2021 19:19

      o) a jáho hledal u ní
      Velkamedvědice
      •  
       29.05.2021 0:26

       To je ta chyba. Ženské nemůžeš věřit, klidně předstírá i orgasmus a ty to ani nepoznáš.
       ..
   •  
    28.05.2021 17:54

    Bohužel, tohle co píšeš prokouknou nejčastěji ti, jež s nimi mají historicky delší zkušenosti. Zbytek je zneužíván hrstkou nejmocnejsich a nejbohatších, kterým spíš než o to klima jde jen o to, jak se na zeleném nabozenstvi napakovat na mlcici většině. Systém založený na masivních dotacích, kdy platí všichni a čerpají pouze vyvolení je ideálním nástrojem pro takovou zlodějinu, kterou je snadné takto zlegalizovat.
    oupv
    • Oupv
     28.05.2021 18:43

     Víš, co to je vtip? Fakt myslíš, že ze Země není kulatá a židi se nevraždili?
     Velkamedvědice
     • Re: Oupv
      28.05.2021 20:06

      Já už jim nevěřím ani zcela triviální a přirozené věci, jako např. počet pohlaví.....takto nelhali ani komunisté v 50tych letech.
      oupv
      •  
       29.05.2021 0:08

       Přece jen trochu lhali. Třeba s Gagarinem. Jak by asi moh letět do vesmíru? V raketě z březové kůry pohaněné zkvašenou řepou? To asi těžko. Američani pak už jen ten vtip chtěli trumfnout přistáním na měsíci. Nevíš asi jak by mohl člověk po něčem tak malém chodit?
       ..
       •  
        29.05.2021 5:33

        Kdyby jen trochu......Za komancu bylo třeba k cestě na Západ výjezdní doložky. Dnes potřebuješ k cestování po schengenu covid pas. Jsem zvědavý, jak jej budou vystavovat uprchlíkům na hranicích při vstupu do Schengenu -:). Je to jedna velká fraška za kterou stojí opět prachy. Tentokrát nikoli ve formě zeleným podvodníkům, nýbrž podvodníkům s covidem.
        oupv
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů