Akcie farmaceutické společnosti vystřelily nahoru, když americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí poprvé po téměř 20 letech schválil nový lék proti Alzheimerově chorobě od této společnosti. Titul v pondělí přidával až 64 %, den nakonec zakončil vyšší o více než 38 %. Podle amerických médií se však jedná o kontroverzní rozhodnutí, jelikož přípravku nedal zelenou nezávislý panel expertů přidružených k FDA. Někteří odborníci tvrdí, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že by přípravek nemocným skutečně pomáhal. Očekává se však, že schválení léku v USA urychlí snahy o jeho nasazení i v dalších zemích.
Látka aducanumab, která se bude prodávat pod názvem Aduhelm, se podává jednou měsíčně infuzí. Jejím cílem je zpomalit zhoršování kognitivních funkcí způsobených Alzheimerovou chorobou, například zmírnit poruchy paměti a myšlení. Jedná se o první dosud schválený lék, který cílí přímo na mechanismy, jež onemocnění způsobují a nesnaží se jen tlumit jeho příznaky.
Z toho důvodu někteří odborníci pondělní rozhodnutí FDA považují za velmi významný okamžik v boji s Alzheimerovou chorobou, kterou podle odhadů trpí po celém světě asi 30 milionů lidí, většinou starších 65 let.
Aducanumab procházel v posledních letech poslední fází testů. Tu však vědci zastavili poté, co výsledky neukazovaly lepší zdravotní stav pacientů přijímajících lék oproti těm, kterým bylo podáno placebo, tedy neúčinná látka. Firma nicméně s odkazem na vlastní studie uvedla, že se u některých pacientů výrazně zmírnily příznaky choroby, mezi něž patří poruchy paměti, problémy s komunikací či zmatenost.
FDA ve svém nejnovějším rozhodnutí uvedla, že léku udělila souhlas, protože redukuje amyloid, tedy protein, který se hromadí v mozkové tkáni pacientů s Alzheimerovou chorobou. Lék ale podle FDA neprokázal svou účinnost zcela bez pochyb a povolení k jeho nasazení u pacientů mu udělila za předpokladu, že firma provede další rozsáhlé testování. To však může trvat několik let, po něž ovšem již preparát budou moci dostávat pacienti. Pokud by tato poslední studie ukázala, že lék nefunguje, mohla by FDA svůj souhlas s používáním látky znovu stáhnout, ne však nutně.
Letošní výkonnost akcií společnosti :

Specialista serveru BBC na oblast zdravotnictví Fergus Walsch vyzval po kroku FDA k opatrným oslavám. Látka podle něj přistupuje k léčbě Alzheimerovy choroby přelomovým způsobem, neshody mezi experty o její účinnosti jsou nicméně důvodem k obezřetnosti. Upozornil rovněž, že lék bude zřejmě velice drahý. Společnost ještě před jeho schválením uvedla, že léčba průměrného pacienta novým přípravkem vyjde ročně zhruba na 56.000 dolarů (1,7 milionu korun), do čehož ještě nejsou započítány nákladné diagnostické testy, jimiž se Alzheimerova choroba potvrzuje. Tuto částku také v pondělí potvrdil. Firma každopádně na nové látce zřejmě vydělá miliardy dolarů, poznamenává list The .
O úloze amyloidu při vzniku a progresi Alzheimerovy chodoby se vedou odborné debaty. I kdyby se účinnost léku nakonec neprokázala, povede podle médií schválení léku k rozvoji výzkumu demence, na který plyne obecně méně peněz než na zkoumání rakoviny či srdečních potíží.
V pondělí rostly i v Americe obchodované akcie japonské společnosti Eisai, která je partnerskou firmou Biogenu. Den zavřely vyšší o 56 %.
Zdroje: ČTK, Bloomberg, Patria.cz