Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šest fastfoodových akcií, u kterých se vyplatí si počkat

Šest fastfoodových akcií, u kterých se vyplatí si počkat

09.06.2021 17:38

Minulý týden jsme se dívali na seznam od Morningstar, který zahrnoval její tipy na podhodnocené akcie, kterým se cena navíc hýbe směrem nahoru – mají to správné momentum. Záhy na to Morningstar píše o šesti fastfoodových akciích a těm bych se rád věnoval dnes. A na závěr krátce o globální minimální dani.

1. Restaurační návratnosti: Na onen restaurační seznam se dostávají známá jména Chipotle, Dominos, McDonalds, Yum, Starbucks a Restaurant Brands. Co je na seznamu zajímavé, je valuační atraktivita, nebo spíše neatraktivita těchto společností. Zatímco by mělo jít o firmy se znatelnou konkurenční a značkovou výhodou, ceny jejich akcií se pohybují více či méně nad hodnotami odhadovanými Morningstar. Nejvíce u Dominos (cena 22 % nad odhadem hodnoty), nejméně u McDonalds (1 %).

Zde by ale asi bylo dobré připomenout, že cena na úrovni odhadu hodnoty neznamená, že by akcie nebyla zajímavá. Pokud k tomu dojde, měly by akcie vynášet „jen“ požadovanou návratnost. Pokud tedy má například Chipotle betu ve výši 1,63 (beta na 1 znamená stejné riziko, jako celý trh), požadovaná návratnost se u ní může nyní pohybovat kolem 9 %. A pokud by cena byla na námi odhadované hodnotě, znamená to, že akcie by měla vynášet právě těchto 9 %.

Pokud je cena akcie nad odhadem hodnoty (podle Morningstar třeba zmíněná Dominos), a tento odhad se ukáže být relevantní, je návratnost pod návratností požadovanou. A uvažovat můžeme o tom, že na trhu s celkově našponovanými valuacemi se hledání podhodnocených akcií posouvá k hledání akcií nepředražených, vynášejících „alespoň“ to, co vynášet mají – relativně k jejich riziku.

2. Valuace a volný tok hotovosti: Morningstar každopádně píše, že u zmíněných akcií je dobré s nákupem počkat na korekci – silné firmy, ale radši počkat. Což je taky informace. Já jsem si pro zajímavost dal do tabulky jejich kapitalizaci a volný tok hotovosti za posledních 12 měsíců a za fiskální rok 2020. Data a výsledné poměry jsou v tabulce:
1

U Chipotle tedy investorům nyní stačí, aby aktuální volný tok hotovosti dosahoval jen asi 1 % kapitalizace, u Domina naopak v druhém extrému musí volné cash flow současnosti „pokrývat“ 3,3 % kapitalizace. Rozdíly můžeme v první rovině vysvětlovat tím, že jedna akcie může být třeba podhodnocená, druhá naopak předražená. Ale i u férově naceněných titulů může být onen poměr dost rozdílný, a to ze dvou důvodů: Rozdílný očekávaný růst a rozdílné riziko (nebo ještě možnost, že FCF se výrazně liší od toho, co je skutečně k dispozici akcionářům). Jak je to u těchto dvou extrémů?

Domino má betu ve výši 0,48, mělo by tedy jít málo rizikovou věc. Chipotle má betu více než trojnásobnou, tedy mnohem vyšší riziko. To by samo o sobě znamenalo, že Domino by mělo mít znatelně vyšší valuační násobky (navíc je podle Morningstar předraženější). Jenže my vidíme pravý opak. Vysvětlení by tedy podle výše uvedeného mělo spočívat v očekávaném růstu: Chipotle má přes mnohem vyšší riziko vyšší valuační násobky, a to by mělo z fundamentálního hlediska znamenat, že investoři tu čekají mnohem větší zvýšení toku hotovosti než u Domina.

3. Globální minimum: Goldman Sachs se s námi dělí o své kalkulace týkající se dopadu možného zavedení globálního minima u daně ze zisků. Pokud by dosáhlo 15 %, bude podle ekonomů banky představovat jen mírnou brzdu ziskovosti amerických obchodovaných firem. V celém indexu by konkrétně zisky očekávané pro rok 2022 klesly asi o 1 %, nejvíce by se krok dotknul IT a zdravotní péče. Naopak materiály, energetika a finance by jej moc nepocítily.
2

Zdroj: Twitter


Čtěte více:

Zvedá se rekordní vlna odkupů. Dají se čekat
25.05.2021 17:32
Minulý týden jsem tu poukazoval na to, že na trhu se zvedá rekordní vl...
Co o současných valuacích na trhu říká inflace?
26.05.2021 18:00
V souvislosti s aktuálním růstem inflace v USA se nepřekvapivě spekul...
Existuje souvislost mezi valuacemi amerických akcií a potenciálem ekonomiky?
28.05.2021 17:14
S takzvaným potenciálem, tedy jakýmsi udržitelným maximem ekonomické p...
Akciová inflační hranice
01.06.2021 18:24
Minulý týden jsme tu trochu rozbírali takzvané pravidlo dvaceti. Tedy ...
Výsledkům Zoom není co vytknout, těší zlepšený výhled i rozumnější valuace
02.06.2021 11:15
Prvnímu kvartálu fiskálního roku 2022 za videokonferenční společnost Z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data