Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co o současných valuacích na trhu říká inflace?

Co o současných valuacích na trhu říká inflace?

26.05.2021 18:00

V souvislosti s aktuálním růstem inflace v USA se nepřekvapivě spekuluje i o jejím dopadu na akciové trhy. Klíčové, opět nepřekvapivě, bude, zda půjde o jev přechodný, či dlouhodobější. Což je diskuse, které se tu věnuji relativně často, ale dnes bych se po cestě „inflace – akcie“ rád vydal trochu jiným směrem. Co ukazuje inflace jako valuační měřítko?

1. Pravidlo 20? Považovat samotnou inflaci jako měřítko valuace akcií asi zní divně. Je tu ale takzvané „pravidlo dvacítky“. O něm občas hovoří třeba Ed Yardeni a jeho tvůrcem je prý Peter Lynch. V následujícím grafu jeho konkrétní formu ukazuje Lohman Econometrics. Nejde o nic složitého, jen o součet PE (počítaného na ziscích za posledních 12 měsíců) a hodnoty meziroční celkové inflace (převedené na body):

1

Zdroj: Twitter

Podle onoho pravidla by onen součet převyšující hodnotu 20 měl značit příliš drahé akcie, pod dvacítkou zase opak, akcie příliš levné. Jaká by měla být logika tohoto tvrzení? Zřejmě opět jednoduchá. V prostředí vysoké inflace by fundamentální/férová hodnota akcií (relativně k ziskům) měla být níže než v prostředí inflace nízké. Pokud tedy bude inflace dosahovat třeba 5 %, tak by ceny neměly převyšovat 15násobek zisků. Jinak jsou výše, než fundamentální hodnota. Jinak řečeno, při 5% inflaci by na PE do oné hranice ve výši 20 zbývalo už jen 15 bodů.

Pokud to vezmeme obráceně, tak současné PE indexu SPX pohybující se vysoko nad dvacítkou (počítané na ziscích za posledních 12 měsíců) by podle tohoto pravidla bylo ospravedlnitelné pouze při hodně hluboké deflaci. Docela ale pochybuji, že by šlo o prostředí, kdy by se akcie „férově“ obchodovaly za tak vysoké násobky. Ony deflační implikace tohoto pravidla (čím vyšší deflace – tím vyšší násobky) jsou pro mě vůbec hodně slabou stránkou této teze: Čím vyšší deflace, o to vyšší „férové“ valuace.

2. Levidla: Celkově mi připadne, že když už, tak jednoduché PE říká o stavu trhu více, než jeho úpravy o inflaci. Ne, že by spolu valuace a inflace nesouvisely, ale nezdá se mi, že jejich prostý součet má nějakou velkou vypovídací hodnotu. Na trhu a v ekonomii je ale více „pravidel“, které z mého pohledu fungují spíše jako levidla.

U přičítání inflace k „něčemu“ se nám může vybavit třeba takzvaný index utrpení, který sčítá inflaci a nezaměstnanost. Logika je opět jasná: Čím vyšší obě proměnné, tím hůře pro společnost. Jenže toto měřítko bylo konstruováno na pozadí obav a zkušeností s vysokou inflací (populární bylo ve stagflačních sedmdesátých letech) a podobně jako pravidlo 20 dává až absurdní výstupy v deflačním prostředí: Vezměme si ekonomiku v hluboké depresi s 5 % poklesem cen a 10 % nezaměstnaností, kde index utrpení dosáhne „hezkých“ 5 bodů. Tedy tu samou hodnotu, jako třeba ideální 3 % (v podstatě jen strukturální) nezaměstnanost a cílová 2 % inflace.

3. Inflační projekce: Každý ať si ale samozřejmě používá metry a měřítka jaké chce. Někdo by mohl třeba poukazovat na to, že i přes moje námitky ono měřítko „inflace a PE“ v popsaném období (!) skutečně tak nějak osciluje kolem 20. Já dnešní úvahu zakončím obrázkem od BofA týkajícím se právě očekávané inflace:
2
Zdroj: Twitter

Podle grafu se ekonomové banky jednoznačně řadí někam mezi tábory „přechodná“ a „dlouhodobá“. Protože jádrová inflace by se podle nich měla zvednout (což je konsenzus), v roce 2022 by měla klesnout (což již konsenzus není), ale ke konci roku by se měla opět zvedat, a to ke 2,5 %. Škoda, že projekce nejsou nataženy více do budoucna. Abychom viděli, zda pak nastane pokles tak, aby v průměru několika let bylo dosaženo 2% cíle Fedu.

 

Čtěte více:

Daly: Historická inflační vodítka
20.05.2021 5:55
Ekonomické důsledky pandemie bývají někdy přirovnávány ke škodám, kter...
Rozbřesk: Inflační očekávání stále v centru dění
21.05.2021 9:15
Inflační očekávání na klíčovém americkém trhu dosáhla na začátku tohot...
Fidelity: Sledujte inflaci na službách, v příštích měsících významně ovlivní cenovou hladinu v USA
26.05.2021 6:01
Růst cen služeb v USA od roku 2011 vysoce převyšoval růst cen zboží. A...
Je inflace investiční horor, anebo příběh s happy endem?
26.05.2021 13:09
Je nečekaný nárůst amerických spotřebitelských a výrobních cen investi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2024
22:01Index Dow Jones v úterý odepsal přes 0,5 %  
17:58Snížit inflaci poklesem sazeb?
17:23Sektorově dnes vítězí polovodiče a energie. Americký spotřebitel s překvapivě dobrou náladou  
17:00Německo by mělo zvážit, zda neuvolnit dluhovou brzdu, uvedl MMF
15:51FT: Řada západních firem zůstává v Rusku navzdory dřívějším plánům na odchod
14:17Jaromír Strnad: Akciový split Nvidie a dividendy ČEZ a Kofoly
13:53ECB: Inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně klesla nejníže od září 2021
12:41Tesla a evropský indikátor dalšího vývoje v USA
11:49CNBC: Podvodů označovaných deepfakes přibývá, firmy už přišly o miliony dolarů
11:23Banka ABN Amro koupí za 672 milionů eur německou Hauck Aufhäuser Lampe
11:01Amerika se po přestávce vloží do hry. Evropa zatím hledá inspiraci i směr  
9:10Rozbřesk: O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
8:49Kofola navrhla dividendu 13,50 Kč, americký trh je konečně stejně rychlý jako před sto lety a futures jsou lehce nad nulou  
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board