Analytici francouzské investiční banky Natixis si všímají rychlého oživení ziskovosti firemního sektoru v USA i v Evropě, ke kterému došlo po propadu v první polovině minulého roku. Příčin tohoto vývoje může být několik a Natixis se snaží identifikovat ty nejdůležitější.
Následující dva grafy ukazují vývoj reálných zisků po zdanění po roce 2010. V USA došlo k ziskové recesi v roce 2018, pokles v první polovině roku 2020 nebyl tak výrazný a nyní se zisky pohybují vysoko nad úrovněmi z počátku roku 2020. Evropa prošla na počátku minulého roku mnohem výraznějším propadem, následující oživení zatím ziskovost na předchozí úrovně ani zdaleka nezvedlo:

Natixis poukazuje na to, že zároveň stále panuje znatelná mezera mezi současnou zaměstnaností a zaměstnaností dosaženou před propadem roku 2020. Detailnější analýza pak ukazuje, že ve Spojených státech rostou v posledních čtvrtletích mzdy pomaleji než produktivita. V Evropě je situace opačná, protože reálné mzdy se zvyšovaly rychleji než produktivita. Natixis tak tvrdí, že ve Spojených státech je popsané oživení ziskovosti taženo zejména vyššími maržemi, zatímco v Evropě hraje vyšší roli vládní pomoc.
Co stojí za růstem marží amerických firem? Natixis v této souvislosti poukazuje na rozdíl ve vývoji cen. Následující graf ukazuje, jak se vyvíjel deflátor HDP v USA a v Evropě:

V USA tedy došlo k prudkému růstu cenové hladiny poté, co ceny na počátku roku 2020 korigovaly. V Evropě došlo k jejich určitému oživení, pak ale zamířily opět dolů. Vedle zvýšené produktivity Natixis při vysvětlování rozdílu ve vývoji ziskovosti amerického a evropského korporátního sektoru poukazuje právě na tento vývoj cenových hladin.
Zdroj: Natixis