Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je už tahle hra u konce?

Je už tahle hra u konce?

24.09.2021 17:46

Psát o Evergrande už v současné době může být nošením dříví do lesa, ale přece jen se toho dopustím. Dnes o této společnosti a jak zapadá do celkového čínského obrázku. Takové volné pokračování úvahy „Evergrande a jádro věci“, které se dá shrnout do onoho „tahle hra je u konce“.  

Je to už dlouhou řadu let, co se Čína vydala cestou reforem a jakéhosi kapikomunismu, který z ní postupně udělal dílnu celého světa. Dokázala masivně investovat jak do výrobních kapacit, tak do výstavby nemovitostí a infrastruktury všeho druhu. Dokázala zapojit své lidi do globálních výrobních a dodavatelských řetězců, znatelně zvednout životní standard (nevypočítávám všechny druhé strany mince, které se v této zemi za tu dobu objevily). 

Do určitého bodu to vše probíhalo bez nějakého většího nárůstu dluhů celkových a také dluhů špatných. Tento proces postupně měnil i celou globální ekonomiku jak na oné stránce výrobní, tak spotřebitelské a finanční – Čína se stávala onou exportující dílnou, což nevyhnutelně znamená, že i dílnou financující půjčkami nákupy jejího zboží v zahraničí. Zahraničí a zejména USA se pak zase stávaly většími a většími dlužníky Číny.

Tento model nevyužívala jen Čína, nedávno jsem zde psal třeba o tom, že se notně podobá cestě, kterou kdysi kráčelo Japonsko. A i to muselo nakonec přejít na model nový – směrem od masivních investic a exportů k domácí spotřebě, službám. Dá se to do značné míry vyjádřit jako přechod od tvrdého (ocel, uhlí...) k měkkému. Snaha o ždímání modelu starého a tvrdého má přitom důsledky neblahé – v kontextu dění kolem Evergrande je relevantní zejména to, že v ekonomice postupně dochází k vyčerpání rentabilních investičních projektů a celkově dochází k poklesu návratnosti projektů nových. 

Pokud tak země investuje dál, dochází k systematickému poklesu návratnosti investic pod jejich finanční náklad – požadovanou návratnost. Jinak řečeno, nové dluhy financující tyto investice jsou dluhy špatné – nerentabilní, či dokonce nesplatitelné. Takové dluhy jsou generovány v každé ekonomice – ne vždy se podaří investiční projekt správně odhadnout, mění se situace a podobně. Zde ale hovoříme o systematickém jevu, kdy ždímání starého modelu, které nastává zejména v době, kdy vláda chce cyklicky stimulovat ekonomiku, vytváří špatné dluhy mnohem plošněji.

Je něco trochu jiného číst si podobné úvahy na straně jedné a vidět v praxi to, k čemu popsané děje vedou. Tím je právě Evergrande. Minulý týden jsem tu psal, že podle mne nepotřebujeme kvůli podobným krizím žádnou novou ekonomickou teorii, svým způsobem jejich hledáním jen ztrácíme čas. Jak u Evergrande, tak třeba u Lehman Borthers totiž hraje klíčovou roli hamižnost a podobné jevy. Dokud se tedy nezaměříme na jejich podstatu a příčinu, můžeme mít tisíce ekonomických teorií a budou nám na nic. 

Dnes jsem pak poukázal na to, že v případě Číny se přidává onen systematický faktor, kterým je vládní politika. Konkrétněji snaha nějak balancovat mezi snahou o vysoký hospodářský růst a vysokými dluhy, které jsou ale v této fázi asi nevyhnutelně důsledkem prvního (viz výše). V souvislosti s děním v Číně rád zmiňuji Michaela Petise, ten nyní k Evergrande mimo jiné píše, že podle něj ani nyní ještě čínská vláda nedospěje k závěru, že „tahle hra je u konce“. Tedy že se už rozhodne snížit aktivitu v realitním sektoru na nějakou udržitelnou úroveň (s evidentními důsledky pro tempo hospodářského růstu). Prý ještě tak rok, dva.

Následující graf ukazuje největší korporátní defaulty od roku 1994. Co bude s Evergrande je otázkou, jeho celkové dluhy se prý pohybují kolem 300 miliard dolarů.

1
Zdroj: TwitterČtěte více:

Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
24.09.2021 13:41
Elektromobily a vývoj jejich baterií se nachází na samotném počátku sv...
Evergrande a jádro věci
20.09.2021 17:57
Po finanční krizi roku 2008 se hodně hovořilo o tom, že je potřeba něj...
Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek
22.09.2021 8:28
Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámi...
Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
24.09.2021 11:05
Někteří držitelé zahraničních dluhopisů problémové čínské developerské...
Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
24.09.2021 12:05
BofA ukazuje, kam se přesouvá pozornost investorů během pozdějších fáz...
Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
24.09.2021 15:20
Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezá...

Váš názor
 • zajímavý demografický vývoj
  24.09.2021 19:15

  Hra je u konce možná i z jiného důvodu. Tím je demografický vývoj a dřívější politika jednoho dítěte. Kterou sice zrušili v 2015, ale lidi si už asi zvykly.. Pohodlnost, nebo zakořeněná uvědomělost? Kdo ví. Při současném trendu, kdy 2 rodiče mají v průměru 1,3 dítěte (pokles z 1,6/za pouhé 3 roky), bude za 10-20 let ubývat Číňanů po desítkách miliónu. Ročně. A volných bytů bude.. 9 z 10 souč. developerů nebude potřeba a ten desátý bude jen probourávat příčky mezi prázdnými byty. Imigrace, jako v Evropě nebo US, asi nepomůže. Ono není moc kde brát, třeba Japonsko je na tom podobně. I když letos se vlastně zavedla politika 3 dětí. Vážně stranický úkol na častější sex. To nedaj :)
  Zvonička
  • Re: zajímavý demografický vývoj
   25.09.2021 9:24

   Bude to ještě zajímavé. Lidi ty nemovitosti nevlastní. Mají nakoupeno právo užívat na 70 let. Údajně ti první jen na 30 let. Neví se co se stane až čas uplyne, protože to ještě nenastalo.
   HenryFord
   •  
    25.09.2021 12:20

    Takže s taperingem se čeká na to, než v Číně praskne jedna velká bublina, coby pojistka před případnými důsledky z prasknutí bublin menších? V tom případě je lepší držet status quo, než aby program ukončit a znovu spustit. /// Pane Henry, chápu Vaši poznámku správně, že tento konkrétní čínský projekt pořízení nemovitosti je spíš operativním leasingem?
    Mudr.c
Aktuální komentáře
25.06.2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
8:49ČEZ vyplatí dividendu 52 Kč/akcie, Nvidia v korekci a dnešní futures v červených číslech  
24.06.2024
23:14ČEZ vyplatí dividendu 52 korun na akcii, schválila valná hromada
22:01Investoři vybírají zisky z AI  
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia  
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
16:45Skupina ČEZ loni odvedla státu na daních z neočekávaného zisku 30,1 miliardy Kč
16:17Reuters: Čínská firma Shein učinila krok ke vstupu na londýnskou burzu
14:49Jak dlouho vydrží období zvýšených sazeb? Podle dluhopisového trhu možná navždy
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data