Evropské ceny elektřiny jsou závratně vysoko, do odhadů ziskovosti velkých evropských utilit, jako jsou francouzské společnosti nebo Engie, to analytici ale ještě nezapracovali. Tvrdí to banka . Vlády v některých zemích se už proti drahé elektřině a plynu začaly ohrazovat. V předvolebním Česku většina parlamentních stran zmiňuje nutnost soběstačnosti Česka ve výrobě elektřiny. Pomoci by podle nich mohla plánovaná výstavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Cena akcií energetiky ČEZ dnes přidává více než jedno procento.
Ceny elektřiny se na řadě evropských trhů pohybují na rekordních maximech, kam je dohání “značné zatížení” v cenách komodit, domnívají se analytici britské banky . Konečná to být nemusí. Ještě výše by je mohly vyšponovat obavy z nedostatečně naplněných plynových zásobníků v Německu. Dalším faktorem napomáhajícím růstu cen je zotavování ekonomik po pandemii. Poptávka se ale zvyšuje zrovna v době, kdy je slabší nabídka. Elektřina a plyn trhají rekordy každým dnem i za nynějšího mírného počasí a v dohledné době se na tom zřejmě nic nezmění, píše Bloomberg.
Tým tudíž zvýšil svoje odhady zisků, které by si potenciální vítězové mohli z tohoto trendu odnést. Obzvláště pozitivně se dívá na evropské utility, jako jsou , Engie a , kde teď prý jiní analytici podpůrný charakter tohoto trendu podceňují.
“Vzhledem k vážnosti problémů, které pohánějí ceny elektřiny, se domníváme, že dopad do zisku na akcii by měl být takového rozsahu, aby zlepšoval náladu investorů především u těch evropských utilit, které by měly profitovat z vysokých cen elektrické energie, zatím se ale držely v pozadí,” napsali také analytici podle Bloombergu.

Vlády už na rostoucí ceny začínají reagovat. Španělsko, kde se proti vyšším účtům za elektřinu a plyn v létě protestovalo v několika španělských městech, se v pondělí rozhodlo přesměrovat zisky energetických společností - zhruba 2,6 miliardy eur (téměř 66 miliard Kč) - k zákazníkům a v zimních měsících snížit daň z elektřiny. To v úterý poslalo akcie společnosti Endesa a další domácí hráče dolů.
Atény o víkendu oznámily, že finančně podpoří všechny domácnosti a Itálie chce dopad vyšších cen zemního plynu do účtenek spotřebitelů zmírnit prostřednictvím veřejných prostředků. Italský ministr pro ekologickou transformaci Roberto Cingolani v pondělí řekl, že ve třetím čtvrtletí očekává růst ceny elektřiny o 40 procent.
Francouzský premiér by měl dnes oznámit kroky na pomoc rodinám s náklady na energie. Země už nyní rozdává poukázky, kterým se říká energetické šeky, v hodnotě asi 150 eur (3800 Kč).
Británie se už potýká s nedostatkem elektřiny, který ještě zhoršuje už tak napjatou situaci na trhu. Rozsáhlý požár v noci na dnešek vyřadil páteřní kabel, který přivádí elektřinu z Francie. Podle provozovatele přenosové soustavy bude kabel odstaven minimálně měsíc. Ceny zemního plynu a elektřiny v Británii v reakci prudce vzrostly a zdolaly další rekordy. Ceny zemního plynu s pozdějším dodáním vzrostly až o 18 procent na rekordních 194,94 pence za termální jednotku. Cena elektřiny s dodáním následující den se v aukci na burze Epex Spot SE zvýšila na rekordních 422,46 libry za megawatthodinu.
Finanční společnost Citigroup odhaduje, že v celé Evropě se domácnostem účty za energie zvýší o 20 procent. To posiluje očekávání, že se do situace vloží více vlád, které nebudou chtít riskovat, že vyšší ceny energií zbrzdí hospodářské oživení.
Co s cenami energií v předvolebním Česku?
V České republice prakticky všechny parlamentní strany před nadcházejícími sněmovními volbami deklarují snahu o to, aby ceny energií pro spotřebitele skokově nevzrostly. Zmiňují přitom hlavně nutnost soběstačnosti Česka ve výrobě elektřiny. Řešením, které může pomoci, je podle většiny stran stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. "Jestli budeme v další vládě, a já věřím, že ano, tak přijdeme také s návrhem na rozšíření Temelína," uvedl minulý týden vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.
Vyšší ceny elektřiny mohou pomáhat akciím tuzemské polostátní energetické společnosti ČEZ. Kolem 16:00 rostly akcie ČEZ na pražské burze o 1,4 %. Agentura Reuters nárůst vysvětlovala právě vyššími cenami elektrické energie. Akcie ČEZu spolu s bankovními tituly dnes dopoledne také pomohly hlavnímu indexu PX pražkés burzy na čerstvé 11leté maximum.
Zdroje: Bloomberg, ČTK, Reuters