Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
10 klíčových událostí na kryptoměnách v letošním roce

10 klíčových událostí na kryptoměnách v letošním roce

28.12.2021 13:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Letošek byl pro trh s kryptoměnami rekordní. Jeho hodnota v listopadu krátce překonala až 3 biliony dolarů. Bitcoin, největší kryptoměna podle tržní hodnoty, a ethereum, druhá největší, dosáhly historických maxim. Ale i ostatní kryptoměny jako dogecoin zaznamenaly nárůst popularity.

Další typ digitálních aktiv – nezaměnitelné tokeny neboli NFT navázané na umělecká díla se prodávaly ve velkých aukčních domech, jako jsou Sotheby’s a Christie’s, za miliony dolarů. Kromě umění vzrostla hodnota také NFT napojených na aktiva ve hrách.

Blockchainové aplikace, včetně decentralizovaného financování (DeFi), získaly zájem maloobchodních i institucionálních investorů, což vedlo k růstu Web3, decentralizované iterace internetu založené na blockchainové technologii.

To vše letos pomohlo kryptoměnám prosadit se. Jejich ceny však byly volatilní. Zde je výběr 10 klíčových událostí letošního roku, které zatřásly hodnotou těchto digitálních aktiv.

1. Bitcoin poprvé překonal 1 bilion dolarů v tržní hodnotě

19. února bitcoin poprvé dosáhl tržní hodnoty 1 bilionu dolarů. Tento milník překonal poté, co tuto kryptoměnu začaly podporovat velcí institucionální investoři a významné finanční společnosti. Společnosti jako Tesla, Square a MicroStrategy rovněž umožnily nákup bitcoinů.

2. Po prodeji NFT na umělecké dílo za 69 milionů dolarů narostl zájem o NFT

Když Mike Winkelmann, umělec známý jako Beeple, prodal v březnu své dílo „Everydays: The First 5000 Days“ jako NFT, šlo z mnoha důvodů o historický okamžik. Za prvé, prodej uskutečnila aukční síň Christie’s a zároveň poprvé povolila platbu i ethereem. A prodejní cena 69,3 milionů dolarů byla v té době za NFT rekordní. Tento prodej rovněž zahájil mainstreamové pokrytí NFT.

Celkově si trh s NFT letos zapsal svůj „dosud nejlepší rok“ s objemem obchodů přes 23 miliard USD, uvedla zpráva analytické platformy DappRadar. Blockchainová metaverza měla objem obchodů přes 500 milionů USD a herní NFT aktiva získala 4,5 miliardy USD v objemu obchodů.

3. Elon Musk vyhnal dogecoin na rekordní maximum

V květnu, těsně předtím, než Elon Musk debutoval v pořadu „Saturday Night Live“, začala cena dogecoinu stoupat. 8. května, v den, kdy se Musk ve zmíněné show objevil, dosáhl dogecoin historického maxima kolem 73 centů, podle údajů Coin Gecko. Jeho cena ale z tohoto vrcholu po Muskově výstupu zase rychle ustoupila a dogecoin v jednu chvíli klesl až o 29,5 %.

Přesto jde o reprezentativní příklad vývoje této kryptoměny v tomto roce připomínajícím horskou dráhu. A většina z těchto zvratů měla co do činění právě s Muskem. Rally na dogecoinu začala poprvé v únoru po sérii Muskových tweetů a od té doby je generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX vytrvalým zastáncem této kryptoměny.

4. Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo

V červnu Salvador schválil nový zákon o zavedení bitcoinu jako zákonného platidla a stal se tak první zemí, která tak učinila. Tento zákon umožňuje používat bitcoin pro platby za zboží a daně. Firmy zde mohou oceňovat své zboží v bitcoinech a směnárny nepodléhají dani z kapitálových výnosů, uvedla CNBC.

5. Ethereum spustilo EIP-1559 a připravuje se na Eth2

V srpnu byl spuštěn velký upgrade etherea. Tato aktualizace pojmenovaná London zahrnovala návrh na zlepšení (EIP 1559), který změnil způsob, jakým se odhadují transakční poplatky neboli „gas fees“. A také zahájil omezení nabídky etherea.

Vývojáři etherea se navíc připravovali na nadcházející změnu sítě prostřednictvím řady upgradů v průběhu roku. V současné době ethereum funguje tak, že těžaři spolu soupeří o vyřešení složitých výpočetních úkonů pro validování transakcí. Tento model je kritizován za svůj dopad na životní prostředí, protože vyžaduje extrémní množství počítačového výkonu. V roce 2022 proto plánuje ethereum přejít na model, kde mohou uživatelé ověřovat transakce pouze podle toho, kolik coinů drží, a ne energeticky náročnými operacemi. Tento krok je součástí začlenění do etherea 2.0 neboli Eth2 a bude mít obrovský dopad, protože změní infrastrukturu etherea a ukončí tak zastaralou těžbu.

6. Bylo ukradeno přes 600 milionů dolarů při rekordním hacku na DeFi platformu

V srpnu byla napadena DeFi platforma Poly Network a bylo z ní ukradeno přes 600 milionů dolarů, když hacker podle odborníků využil problému v kódu sítě. Přestože se ukradené prostředky podařilo vrátit, šlo o jednu z největších krádeží kryptoměn vůbec.

Podle zprávy blockchainové analytické firmy Chainalysis se letos v kryptoměnových podvodech celosvětově ukradlo přes 7,7 miliardy dolarů. To je o 81 % více než v roce 2020. Největší podíl představovaly tzv. rug pulls. Jde o druh podvodu, kdy vývojáři opustí projekt a ponechají si finanční prostředky investorů. V roce 2021 dosáhly podvody typu rug pulls částky 2,8 miliardy dolarů a představovaly tak 37 % všech výnosů z podvodů s kryptoměnami, ve srovnání s pouhým 1 % v roce 2020, píše Chainalysis.

7. Čína (opět) zakázala kryptoměny

V září čínská centrální banka potvrdila pokračující represe vůči kryptoměnám. Podle informací na svých webových stránkách jsou všechny aktivity související s kryptoměnami v Číně nezákonné, včetně služeb, jako je obchodování s digitálními aktivy, párování objednávek či vydávání tokenů a derivátů. Kromě toho jsou také nezákonné zahraniční kryptoburzy poskytující služby na pevninské Číně, uvedla banka.

Další zásah Číny proti těžbě bitcoinů v průběhu roku tento trh změnil a podle dat z University of Cambridge se USA staly pro těžaře bitcoinů destinací číslo 1. Údaje uvádějí, že 35,4 % kolektivní výpočetní síly všech těžařů bitcoinu bylo k červenci v USA, čímž USA poprvé předběhly Čínu.

8. Spuštění prvního ETF na bitcoinová futures v USA

V říjnu se na newyorské burze cenných papírů poprvé představilo ETF ProShares na bitcoinová futures pod tickerem „BITO“, které sleduje kontrakty spekulující na budoucí cenu bitcoinů. Šlo tak o jednu z „největších premiér v historii ETF,“ napsala CNBC.

9. Spuštění prvního upgradu na bitcoin po čtyřech letech

Taproot, vysoce očekávaný upgrade na bitcoin, vyšel v platnost v listopadu a šlo o první velký upgrade bitcoinu od roku 2017. Taproot zavedl tzv. Schnorr podpisy, které pomáhají, aby byly bitcoinové transakce privátnější, efektivnější a levnější.

10. Snahy o regulaci kryptoměn a krypto lobbisté

V průběhu roku se zvýšily snahy o regulaci kryptoměn. Předseda americké Komise pro cenné papíry a burzu Gary Gensler otevřeně prosazoval vytvoření regulačního rámce pro kryptoměny. Předseda Fedu Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellenová opakovaně varovali před kryptoměnami, a to zejména stablecoiny, a označili celou třídu těchto aktiv za volatilní a spekulativní.

V listopadu prezident Joe Biden podepsal zákon o infrastruktuře, který zahrnuje i ustanovení daňového výkaznictví na digitální aktiva, jako jsou kryptoměny a NFT. Kryptoměnoví „brokeři“, což jsou hlavně směnárny, budou muset vyplňovat formuláře a zveřejňovat tak, kdo jsou jejich zákazníci. Firmy a burzy budou také muset hlásit, když obdrží více než 10 000 dolarů v kryptoměně. To způsobilo erupci obav ze strany kryptoměnové komunity a objevilo se i mnoho lobbistů, kteří prosazují větší jasnost ohledně definice „brokera“.

Zdroj: CNBC


Disclaimer:

Investování do virtuálních aktiv (např. Bitcoin) či investičních nástrojů navázaných na virtuální aktiva je spojeno s řadou rizik, na která upozorňuje např. EBA (European Banking Authority) v článku „Crypto-assets: ESAs remind consumers about risks“ ze dne 17.3.2021. Tato upozornění naleznete ZDE. Patria Finance a.s. nedoporučuje investovat do nástrojů navázaných na virtuální aktiva z důvodu rizik, která jsou s nimi spojena.

 

Čtěte více:

Na bitcoin se dívám jako na firmu, říká investor Barry Ritholtz. Ponechá bankám možnost růst?
18.10.2021 15:26
O bitcoinu přemýšlím spíše jako o nějaké společnosti, jako třeba o Mic...
Bitcoin překonal hranici 68.000 dolarů, na rekord vystoupalo i ethereum
09.11.2021 9:40
Kryptoměny dále posilují. Bitcoin překonal hranici 68.000 dolarů (bez...
Bitcoin opouští svá maxima, klesá nejvíce od září
16.11.2021 15:51
Kryptoměny dnes klesají ze svých nedávných rekordních maxim. Bitcoin s...
Šéf Applu Cook o soukromí uživatelů, kryptoměnách a autonomním řízení vozidel
23.11.2021 12:52
Ředitel společnosti Apple je podle svých slov stále optimistou ohledně...
Tesla začne zkušebně přijímat za některé své produkty dogecoin
15.12.2021 8:25
Americká automobilka Tesla začne zkušebně přijímat za některé své dopr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2022
22:01Zápis ze zasedání FEDu posílá trhy v USA výše  
20:32Představitelé Fedu jsou připraveni zvýšit základní sazbu o 50 bodů vícekrát, ukazuje zápis
17:48Korigující akcie, inflace a pravidlo dvaceti
17:29Akcie odpoledne navyšují zisky, nové zprávy zatím bez velkého ohlasu  
16:37Akciové bezvětří před zápisem FEDu  
16:15ČD Cargo, a.s. - Změny ve složení Představenstva společnosti ČD Cargo, a.s.
15:23Rusko vítězí v potravinové krizi, kterou pomohlo vytvořit
13:42ECB: Na dluh financovaný realitní trh v Evropě začne ochládat
13:15Vyšší úrokové sazby v eurozóně? Frontová linie v ECB se dramaticky mění
12:41Inflace, úrokové sazby, investiční tipy. Příhlašte se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 31.5. v Olomouci
11:14Marks & Spencer po 17 letech opouští Rusko a varuje před dopady inflace
11:08Akcie nejeví sílu se zvedat, dluhopisy jsou připravené k dalšímu růstu  
11:01TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 24.6.2022
10:42Rusko se dále blíží platební neschopnosti. USA mu neprodloužily výjimku umožňující splátky dluhopisů
9:49Stellantis a Samsung společně vybudují továrnu na baterie v USA
9:29Total kupuje podíl v Clearway Energy a expanduje na trhu obnovitelných energií v USA
9:09Rozbřesk: Problémy, které se v metaverzu opravdu neřeší
8:46Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí vrátila k růstu, přidala 0,2 %
8:45Rusko je o krok blíže k neschopnosti splácet, tabák schválil dividendu a futures rostou  
8:32Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1310 korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Marks & Spencer Group PLC (12/21 Q3, Bef-mkt)
Snowflake Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Splunk Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC
22:20NVIDIA Corp (04/22 Q1)